Шуляк розповіла, як впроваджуватимуть безбар‘єрність у 2024-му на Київщині
- 420
Згідно з Національною стратегією створення безбар’єрного простору в Київській області на 2023-2024 роки, яка стала частиною програми комплексного відновлення Київщини, наступного року її населенні пункти будуть суттєво переоблаштовувати для комфортного проживання для людей з інвалідністю. Через російське вторгнення їх кількість значно збільшилась, тому створення максимально інклюзивного простору — актуальна вимога часу.
У програмі комплексного відновлення Київської області, яку першою з-поміж інших громад підготувала КОВА, врахували як конкретні напрямки, так і детальні кроки до функціонування громади за принципами безбар‘єрності. Їх спрацювання можуть допомогти у складанні програм комплексного відновлення іншим українським територіальним громадам.
Про це повідомила голова Комітету ВР з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування Олена Шуляк.
“Ще у 2021 році у Київській області було зареєстровано 130 тис. осіб з інвалідністю. Але після того, як українці героїчними зусиллями здійснюють супротив ворогу, ця цифра, на жаль, стрімко збільшується. Не виключаю, що після перемоги України цей сумний показник складатиме сотні тисяч громадян. Тому громади мають закладати всі необхідні норми безбар’єрності у свої програми розвитку та відновлення уже зараз”, – пояснила народна депутатка.
За її словами, у відновленні Київщини передбачені декілька напрямів забезпечення принципів безбар‘єрності. Перший – безбар’єрність закладів соціальної інфраструктури:
Адміністративних будівель;
Закладів освіти;
Медичних закладів;
Будинків культури;
Спортивних об’єктів.
“Загалом, йдеться про приблизно 1200 об’єктів соціальної інфраструктури, які потребують реконструкції як ззовні, так і всередині”, – наголосила Шуляк.
Другий напрямок, про який вона розповіла – реконструкція за принципами безбар’єрності об’єктів благоустрою, автомобільних і пішохідних доріг. Йдеться про:
Нанесення горизонтальних та вертикальних направляючих шляхах руху у всіх населених пунктах;
Озвучення пішохідних переходів;
Облаштування благоустрою та паркових зон;
входів до житлових будинків;
Пристосування автомобільних та пішохідних;
доріг з пониженнями для заїзду на тротуари.
“Не слід забувати і про освітню безбар’єрність. На Київщині цілий ряд навчальних закладів планують перекваліфікувати ветеранів війни. Йдеться про створення курсів перекваліфікації на базі існуючих закладів професійно-технічної освіти, зокрема у Борисполі та Білій Церкві. Також планується реконструкція 3-ох закладів освіти і декількох гуртожитків. Крім цього, проводитимуться тренінги для персоналу закладів щодо освітньої безбар’єрності. Допомагатимуть також у виборі професій, які можуть здобути ветерани у вже згаданих закладах освіти”, – зазначила голова профільного комітету.
Четвертий напрям реалізації принципів безбар‘єрності полягає у співпраці з громадськими організаціями. За словами Шуляк, Департамент містобудування та архітектури Київської ОДА спільно з Національною Асамблеєю людей з інвалідністю України, Спілкою громадських організацій осіб з інвалідністю Києва та громадською спілкою «Ліга сильних» розробив Методичні рекомендації щодо особливих вимог до планування безбар’єрності під час відбудови (капітального ремонту та реконструкції чи нового будівництва) багатоквартирних будинків.
“Урахування цих рекомендацій допоможе не просто відновити будинок, яким він був до руйнування, а зробити його комфортним для проживання всіх груп населення”, – підкреслила Олена Шуляк.
Вона також наголосила – в Україні безбар‘єрність донині не була масово розповсюдженою, а це проблема. Зокрема, навіть, у лікарнях чи аптеках не часто можна зустріти пандуси.
“Після перемоги України, питання безбар’єрності набере величезних обертів, адже в нашій країні буде багато ветеранів. При тому, що раніше держава часто ігнорувала потреби маломобільних груп та людей з інвалідністю, тому нам потрібно активізуватись у цьому напрямку. Кейс Київської ОВА може стати в цьому гарним прикладом”, – резюмувала Шуляк.