Сергій Бабак: Як навчатимуться діти з 1 вересня
Чи підуть діти 1 вересня до школи? Коли чекати повернення до дистанційного навчання? Чи потрібно здавати ПЛР-тест перед школою? Чи наздоганятимуть діти програму за «карантинну» весну? На ці та інші запитання відповідає голова Комітету з питань освіти, науки та інновацій Сергій Бабак.
Чи підуть діти 1 вересня до школи? Коли чекати повернення до дистанційного навчання? Чи потрібно здавати ПЛР-тест перед школою? Чи наздоганятимуть діти програму за «карантинну» весну? На ці та інші запитання відповідає голова Комітету з питань освіти, науки та інновацій Сергій Бабак.
Головне питання: чи підуть діти до школи 1 вересня?
У переважної більшості дітей буде звичайний режим навчання. Головний санітарний лікар разом із МОЗ розробили критерії поділу районів і міст на кольори залежно від епідеміологічної ситуації. Так, заклади освіти в «зеленій», «жовтій» та «помаранчевій» зонах працюють у звичному режимі. Єдине – у «помаранчевій» зоні вчителі мають завжди ходити в масках і захисних щитках. До того ж перевага надається щиткам: для кращого контакту з учнями важливо бачити їхні обличчя. А от школи та інші заклади освіти «червоної» зони будуть закриті.
Якими будуть санітарні вимоги: маски, температурний скринінг, ПЛР-тестування?
Усі вчителі та всі працівники закладу освіти щодня проходять температурний скринінг на вході. Для дітей ця норма не обов’язкова. Водночас вчителям рекомендовано щодня опитувати дітей про їхнє самопочуття і принаймні зовнішньо стежити, чи не з’явилися в дитини симптоми респіраторної хвороби.
Учні мають приходити до школи, пересуватися та перебувати на перервах у масках. Носіння в класі – не обов’язкове.
Серед інших важливих норм: провітрювання приміщень не менше 10 хвилин, додаткові маршрути для пересування дітей, які має розробити керівництво школи. Тобто відчинити запасні виходи, щоб учні заходили до приміщення з одного боку, а виходили з іншого. Це дасть можливість зменшити кількість контактів дітей, коли вони стикаються на вході обличчям до обличчя.
А пересування між класами? Також нові маршрути?
Ні. Рекомендовано просто проводити заняття з різних предметів в одному класі. До дітей приходитимуть викладачі, і це дасть можливість мінімізувати пересування учням.
Ну і дезінфекція приміщень наприкінці дня та дотримання дистанції. Якщо чесно, я добре розумію, що, наприклад, у молодшій школі це важко уявити. Але батьки мають нагадувати дитині, яка нині ситуація в Україні та в усьому світі, і вчити думати про інших людей. Ми всі маємо стати відповідальними.
МОН рекомендує уроки на вулиці: як вони будуть організовані?
Рекомендовано проводити частину предметів на свіжому повітрі. Але скільки і які уроки – це вже залежатиме від викладача. Тобто я розумію, що можна провести українську літературу або історію на вулиці, а от щодо фізики чи хімії – навряд чи. Тож вчителі мають переглянути програму і адаптувати за можливості так, щоб можна було використовувати, наприклад, шкільне подвір’я.
Вже відомо, що деякі школи ділять класи навпіл, проводять уроки через день, хтось збільшує дистанційне навчання. Це обов’язкові вимоги чи ініціатива самих шкіл?
Законом «Про повну загальну середню освіту» ми дали школам широку автономію. Тож тепер вони самі обирають, як досягнути цілей навчання. Ділити клас навпіл і займатися кожній групі через день, використовувати дистанційне навчання – школи вільні у своєму виборі. Ясна річ, частково запроваджуватимуть дистанційне навчання, щоб зменшити навантаження на дітей.
Чи ймовірне повне повернення до дистанційного навчання та за яких умов?
Кожна країна підходить до питання навчання по-різному. Все залежить від епідеміологічної ситуації. Так, у Мексиці вже розпочався навчальний рік, але діти до школи не пішли, бо рівень захворювання високий. В Америці все залежить від штату: деякі штати до лютого не підуть, деякі вже ходять. Але повністю повернутися до дистанційного навчання – це навряд чи. Точно повернуться школи в «червоній» зоні. Хоча ми до цього активно готувалися – створили онлайн-уроки і рекомендували МОН продовжити цю гарну ідею та дознімати резервну копію всіх випусків.
Чи закриватиметься вся школа у разі виявлення однієї хворої дитини?
Якщо в когось із дітей виявиться позитивний тест на коронавірус, тоді весь клас йде на ізоляцію і здає ПЛР- тест. Закривати школи будуть точно, якщо регіон або місто перейдуть до «червоної» зони.
Чи перевірятимуть на COVID викладачів?
Якщо хтось із викладачів захворіє, то це обов’язково, перевірятимуть весь колектив.
А чи потрібна дитині 1 вересня довідка про негативний ковід-тест?
Не потрібна. Ніхто не застрахований від зараження. Cьогодні ви не інфіковані, а завтра десь біля школи підхопили вірус і захворіли. Ви ж не будете щодня здавати тест. Він потрібен тоді, коли точно є хворі в класі, у близькому контакті, тоді всі проходять ПЛР-тестування.
Як працюватимуть шкільні їдальні?
Харчування у школах ніхто не скасовуватиме, чого не скажеш про принцип шведського столу – від нього треба відмовлятися. Основні вимоги: відстань між столами має бути до 1,5 метра, а за ними має сидіти не більше чотирьох людей. Відстань у черзі позначатимуть розмітками, як і по всій школі. Також бажано перекладати їжу в пластикові окремі бокси.
Хто має забезпечити школу всіма необхідними санітарними засобами?
Санітарну обробку забезпечує школа, а от санітарні засоби – місцева влада. Кожна школа має бути повністю забезпечена. А запасів антисептиків, масок, рукавичок має вистачати щонайменше на тиждень.
Чи наздоганятимуть школярі навчальну програму за «карантинну» весну?
Це називається коригуючий час. Ми повертаємося до програми, яку діти опановували навесні самостійно. Це не нова практика. Повторення матеріалу на початку навчального року було і раніше. Бо є батьки, які до освіти ставляться по-різному: хтось дійсно готувався з дитиною, хтось – ні. Тож діти приходять із рівним рівнем підготовки.
Давайте підіб’ємо підсумки: яким буде навчальний рік 2020-2021?
Я точно можу сказати, що легко не буде.
Це може позначитися на успішності школярів?
Маю великий сумнів, адже за останніми даними, цьогоріч у нас удвічі більше випускників, які на 200 балів склали ЗНО порівняно з минулим роком. Звичайно, ми не можемо судити про ефективність дистанційного навчання за цими показниками. Але ми точно можемо сказати, що той, хто хоче підготуватися, підготується за будь-яких умов.