Ризик кібератак на хостинги ОМС стабільно високий – місцева влада просить допомоги у держави – Олена Шуляк
- 52
На тлі масштабної атаки на держреєстри України 19 грудня органи місцевого самоврядування вчергове підняли питання високого ризику загрози кібератак на хостинги, на яких розташовані, зокрема, офіційні сайти ОМС. Вони просять провести відповідне навчання для організації захисту даних від кібератак від профільних спеціалістів в цій сфері. Крім цього, ОМС наголошують на низькому рівні цифрової грамотності фахівців на місцях та просять Мінцифри про поглиблене навчання.
Про це повідомила голова Комітету ВР з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку і містобудування Олена Шуляк, посилаючись на звіт щодо проблемних питань ОМС, підготовлений Асоціацією міст України.
За її словами, органи місцевого самоврядування вже не вперше вказують на високий рівень загрози кібератак, викрадення і зламу даних, недостатню захищеність хостингів від кібератак, зокрема тих, на яких розташовані офіційні сайти ОМС та платформи. Відтак, місцеві органи влади закликають провести для них відповідне навчання щодо того, як на місцевому рівні організувати захист під такого роду атак.
«ОМС просять проводити для них відповідне навчання – щодо організації повноцінного захисту даних від кібератак. Також вони наголошують на необхідності забезпечити їх за кошти держбюджету програмним продуктом для цього. Ще один важливий пункт – впровадити заходи кібербезпеки на підприємствах, зробити розʼяснення і провести навчання від профільних спеціалістів в цій сфері», – розповіла очільниця Комітету місцевого самоврядування.
Шуляк також додала, що на сьогодні ОМС вказують і на низьку взаємодію центральних органів державної влади та ОМС в питаннях цифровізації, і, що головне – недостатній рівень цифрової грамотності спеціалістів органів місцевого самоврядування. Якщо це не виправляти, тотальна цифровізація, яка направлена на мінімізації корупційних ризиків, може бути під загрозою, вважає нардепка.
«Місцева влада просить забезпечити більш глибоку взаємодію між Міністерством цифрової трансформації та ОМС і проводити більше навчань, офлайн та онлайн зустрічей. Слід організувати онлайн курси цифрової грамотності, конкретніше, точніше та більш обгрунтовано пояснювати засоби і методи реалізації завдань, заходів та напрямів цифровізації. І, звісно, розгляду прикладів успішного впровадження та виконання завдань з цифровізації. Оскільки вона – один з методів запобігання корупційних проявів, нам слід активніше співпрацювати з ОМС с цьому напрямку», – вважає Шуляк.
Нагадаємо, 19 грудня відбулася масштабна хакерська атака на на державні реєстри. Через неї Міністерство внутрішніх справ призупинило надання деяких послуг із транспортними засобами. Зокрема, українці тимчасово не могли продати чи подарувати авто. Крім того, була недоступна держпрограма єВідновлення та багато інших онлайн-послуг у системі Дія, включаючи бронювання від мобілізації.
Як повідомляла Олена Шуляк, єВідновлення базується на даних Державного реєстру прав на нерухоме майно, який тимчасово не функціонував. Водночас внесення та верифікація інформації відбувається через стабільно працюючий Реєстр пошкодженого та знищеного майна.
«Всі дані захищені та фіксація руйнувань триває без збоїв», – резюмувала Олена Шуляк.