Руслан Горбенко про відшкодування майна, втраченого через збройну агресію
У парламенті зареєстрований законопроєкт № 5177 про підтримку людей, що втратили житло та майно внаслідок збройної агресії РФ. Як пропонують нараховувати компенсацію та на яку суму можна розраховувати, розповідає один з ініціаторів законопроєкту, заступник голови Комітету ВР з питань прав людини, деокупації та реінтеграції, народний депутат від фракції «Слуга Народу» Руслан Горбенко.
Сьогодні держава опікується людьми, що постраждали від збройної агресії на Сході, то навіщо додатково розробляти окремий законопроєкт?
На початок 2021 року в Донецькій області через бойові дії знищено та пошкоджено 5540 будинків та квартир, у Луганській – 7432. Але питання відшкодування збитків людям, що втратили власне житло на Сході України, й досі не вирішене.
У минулому скликанні парламентубули спроби законодавчо врегулювати питання надання допомоги тим, хто залишився без даху над головою, та вони нічим не завершилися. Два законопроєкти депутати не підтримали, до розгляду ще одного у сесійній залі справа так і не дійшла.
І тільки в оновленому складі Верховної Ради, в листопаді 2019 року, Комітет з питань прав людини, деокупації та реінтеграції тимчасово окупованих територій створив робочу групу, щоб напрацювати комплексний законопроєкт у цій сфері. Адже треба передбачити виплати не тільки за знищене та пошкоджене житло, а й за інше втрачене майно, а також врегулювати процес відшкодування збитків.
Я був обраний головою робочої групи, бо саме я зі своїм помічником Юрієм Дьяконом «з нуля» виписували текст законопроєкту, вносили безліч поправок.
До робочої групи увійшли депутати, їхні помічники-консультанти, представники міністерств та відомств, міжнародних організацій, громадських об’єднань і організацій та всі, хто бажав долучитися до розробки цього проєкту.
До того ж нам активно допомагали представники Норвезької та Данської рад у справах біженців, співробітники Агентства ООН у справах біженців в Україні та Моніторингової місії ООН з прав людини в Україні, а також працівники Проєкту Ради Європи «Внутрішнє переміщення в Україні: розробка тривалих рішень» та БФ «Право на захист».
Чи є вже якісь результати роботи цієї групи?
Так, спільно ми напрацювали законопроєкт «Про захист права власності та інших речових прав осіб, постраждалих внаслідок збройної агресії».
Він передбачає створення Державного реєстру майна, знищеного, пошкодженого та втраченого внаслідок збройної агресії. У реєстрі зберігатиметься інформація не тільки про майно, а й дані обліку тих, хто має право на компенсацію, а також нараховані розміри виплат.
Крім того, реєстр міститиме інформацію і про втрачене майно юридичних осіб, щоб формувати претензії України до РФ та використовувати їх у судових спорах.
І як ви пропонуєте надавати компенсацію?
На підставі заяви про відшкодування збитків. Комісія з обстеження знищеного та пошкодженого майна надасть свої висновки та зауваження, а комісія з розгляду питань, пов’язаних з наданням компенсації, ухвалить рішення.
Компенсувати можуть грошима або ж надати нерухомість чи інші активи за згодою. Також передбачений варіант, коли держава на користь заявника частково сплачує внесок на будівництво нового житла.
На яку суму можна розраховувати?
Рішення ухвалюватиметься з огляду на вартість спорудження житла у конкретному регіоні, а також залежно від ступеня пошкодження житла.
Якщо будинок або квартиру знищено, максимальна компенсація розрахована на суму 135 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, тобто трохи більше ніж 321 тис. грн.
У разі якщо домівка остаточно не зруйнована, компенсацію виплатять з урахуванням ступеня пошкодження житла, але не більш ніж 85 прожиткових мінімумів для працездатних осіб – понад 202 тис. грн.
Також передбачена компенсація за пошкоджені або знищені нежитлові приміщення – від 154,6 до 237,9 тис. грн, побутові речі – до 59,5 тис. грн, транспорт – до 107 тис. грн.
Але ж людей, які через бойові дії втратили майно, багато. Хто встановлюватиме черговість отримання компенсації?
Компенсувати будуть у порядку черговості надходження заяв. При цьому можуть враховуватися місце перебування майна, час його знищення або пошкодження, фактичне місце проживання заявника, наявність у нього іншого майна. Також ми пропонуємо враховувати вік, наявність інвалідності, кількість членів сім’ї, рівень доходів сім’ї та право на пільги.
Пріоритет відшкодування збитків такий: перш за все, компенсація за знищене житло, потім – за пошкоджене. Далі компенсуватимуть втрату речей, транспорту та нежитлової нерухомості – господарських будівель, гаражів, місць на паркінгу.
Законопроєкт вже готовий до розгляду у сесійній залі?
Реєстрація законопроєкту у Верховній Раді не означає, що робота над ним припиняється. Нещодавно на засіданні нашого комітету саме мій проєкт закону підтримали депутати, бо ще розглядали альтернативний, який внесли на розгляд депутати від фракції ОПЗЖ.
Профільний комітет – Комітет ВР з питань правової політики, але я впевнений, що вони не баритимуться з підтримкою цього законопроєкту, бо люди вже давно чекають на його ухвалення.