Пошук Пошук Пошук Пошук Меню
Пошук по сайту:
Закрити

Руслан Горбенко про відновлення кредитування для мешканців зони проведення ООС

Руслан Горбенко про відновлення кредитування для мешканців зони проведення ООС

Чому депутати дозволили стягувати заставне майно за простроченими кредитами і як це допоможе скористатися президентськими програмами підтримки розвитку бізнесу та доступною іпотекою, розповідає один з ініціаторів законопроєкту № 5199, народний депутат фракції «Слуга Народу», заступник голови Комітету ВР з питань прав людини, деокупації та реінтеграції тимчасово окупованих територій Руслан Горбенко.

Верховна Рада ухвалила законопроєкт № 5199, який скасовує мораторій на стягнення заставного майна за кредитами. Він стосувався мешканців підконтрольних територій проведення ООС. Чи не загрожує це втратою житла тим, хто через військові дії на Сході України не зміг вчасно повернути гроші банку?

Навпаки, мешканці підконтрольних територій Луганської та Донецької областей нарешті отримають можливість взяти участь у програмі іпотечного кредитування або ж отримати кредит на розвиток бізнесу під заставу нерухомості. Але за умови, що вона перебуває на контрольованій території. Власність на непідконтрольній території не може бути заставою.

Чому вони не могли робити це раніше?

Річ у тім, що у 2014 році почав діяти закон «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції». Він захищав права позичальників на період дії АТО та ООС – вводив мораторій на стягнення заставного майна по кредитах. Тобто кредитор не мав права відібрати у людини житло, яке було у заставі, навіть якщо кредит не виплачений.

На той час це було доцільне рішення на користь постраждалих від військових дій на Сході. Але зараз ця норма унеможливлює кредитування за договорами іпотеки та заважає отримати кредит на розвиток бізнесу під заставу нерухомості. Банк просто не видаватиме гроші, якщо буде позбавлений права стягнути заставне майно у разі несплати кредиту.

А якщо йдеться про програми кредитування за підтримки держави?

Навіть у цьому випадку за умов дії мораторію на стягнення майна це неможливо. У 2021 році Президент, уряд та парламент ініціювали програму для сприяння розвитку малого і середнього бізнесу «5-7-9» та пільгове іпотечне кредитування за програмою «Доступне житло під 7%». Але у мешканців Луганської та Донецької областей не було можливості ними скористатися навіть за наявності нерухомості для застави, адже за законом її не можна було стягувати. Жоден банк у такій ситуації кредит не видасть. Тому й виникла необхідність змінити закон та скасувати мораторій на стягнення заставного майна.

Але треба звернути увагу на ключовий момент: це стосуватиметься винятково договорів під заставу нерухомості, які укладають з 01 травня 2021 року. Мораторій на стягнення застави за договорами, які укладали раніше, діятиме й надалі.

І що це дасть позичальникам?

Люди, які брали кредити під заставу нерухомості раніше, залишаться під захистом держави – банк не може стягнути з них заставу у вигляді нерухомості. А для тих, хто зараз хоче укласти кредитний договір на розвиток бізнесу чи на іпотеку, нарешті відкривається ця можливість. Адже основною умовою укладання таких договорів є пункт про стягнення заставного майна.

Тобто цей закон гарантує захист прав позичальників, які опинилися у скрутному фінансовому становищі через проведення АТО та ООС. А мешканцям Луганської та Донецької областей дозволить кредитуватися для розвитку бізнесу чи придбання житла.

Поділитись:

  • Facebook
  • Twitter
  • Telegram
  • WhatsApp
  • Viber
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

СТАНЬТЕ ЧАСТИНОЮ ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ «СЛУГА НАРОДУ»!

Приєднатися
Політика конфіденційності даних
підписників газети «Слуга Народу»
Прийняти
Privacy Policy