Руслан Горбенко про розвиток прифронтових територій та захист переселенців у 2021 році
Про основні підсумки 2021 року у сфері захисту прав переселенців та людей за межею лінії розмежування розповів народний депутат від фракції «Слуга Народу», заступник голови Комітету ВР з питань прав людини, деокупації та реінтеграції тимчасово окупованих територій Руслан Горбенко.
План розвитку економіки прифронтових районів
У 2021-му ми визначили, що потрібно для розвитку бізнесу та громад поблизу лінії розмежування, та зареєстрували у парламенті пакет законів про території пріоритетного розвитку (ТПР). Це низка стимулів для підтримки та розвитку економіки Донецької та Луганської областей.
Власне ми вибудовуємо систему пільг, зокрема податкових та митних, і формуємо певний «пояс успішності» у межах 30-кілометрової зони від лінії розмежування. На сьогодні це 18 громад, яким ми пропонуємо надати особливі умови для розвитку.
Там діятимуть державні гарантії захисту інвестицій, тобто у разі ескалації військового конфлікту та майнових втрат інвестор отримає страхову компенсацію. Податкові стимули стосуватимуться оренди та податку на землю.
Ми хочемо зберегти ті підприємства, які ще залишилися в цій зоні, та дати їм максимально лояльні умови для роботи.
Просте отримання послуг
За підсумками року і переселенці, й люди за лінією розмежування відчули, наскільки простіше стало отримувати різноманітні послуги.
Наприклад, для мешканців тимчасово непідконтрольних територій до 1 квітня 2022 року продовжили термін заміни карток Ощадбанку, термін дії яких спливає або вже сплив. Багато людей не встигли це зробити, бо не змогли вчасно приїхати для переоформлення на підконтрольну територію.
Завдяки втручанню віцепрем’єр-міністра з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Ірини Верещук Ощадбанк погодився до квітня не блокувати такі картки.
Крім того, уряд спростив умови перетину лінії розмежування через КПВВ. Відтепер не потрібно обов’язково встановлювати мобільний застосунок «Вдома» при перетині лінії розмежування та адмінмежі, а також йти на самоізоляцію, пов’язану з Covid-19.
До того ж за рішенням уряду, переселенці можуть змінювати місце свого фактичного проживання онлайн. Для цього достатньо зайти на портал Дія, заповнити заявку та підписати її електронним підписом.
Тарифні питання
Уряд дослухався до однієї з найболючіших проблем Луганщини – це надвисока вартість на транспортування електроенергії. В Луганській області найвищий тариф на цю послугу в країні, він втричі перевищує той, що діє у Києві. Це означає, що підприємства Луганщини не можуть бути конкурентоспроможними.
Прем’єр-міністр Денис Шмигаль погодився, що проблему треба терміново розв’язувати. Попередньо ми обговорили можливість обраховувати тариф на транспортування електроенергії за новою формулою.
Уряд виведе середню вартість цієї послуги по Україні, а різницю, яка перевищуватиме цю вартість, Луганщині компенсуватиме держава. Компенсація надаватиметься насамперед маленьким та середнім підприємствам, зокрема тим, що займаються переробкою – це харчопром, легка промисловість, також у регіоні є потенціал розвитку деревообробки.
Допомога погорільцям
У 2020 році Луганщина потерпала від масштабних пожеж. Багато людей залишилися без майна та житла. У парламенті я очолив Тимчасову слідчу комісію з розслідування причин та наслідків цієї трагедії, ми зробили величезну роботу, опрацювали тисячі сторінок різних документів.
За підсумками цієї роботи постраждалі отримали компенсації, а на рівні керівництва ДСНС відбулися кадрові ротації. Також ми домоглися збільшення фінансування потреб для організації цивільного захисту населення, особливо у прифронтових областях.
Втім, навіть через рік ми з колегами намагаємося й далі підтримувати родини постраждалих від пожеж – допомагаємо будматеріалами, речами.
Активне будівництво житла для переселенців
У 2021-му успішно діяла програма надання пільгових іпотечних кредитів внутрішньо переміщеним особам за рахунок коштів гранту німецького Банку розвитку KfW.
До того ж уряд розподілив 113,6 млн грн субвенції державного бюджету місцевим бюджетам на будівництво, реконструкцію, капітальний ремонт тимчасового житла для переселенців. Цього вистачить, щоб забезпечити житлом 1 тис. людей.
Зокрема на Донеччині 27 об’єктів передбачено у Слов’янській міській територіальній громаді, ще 15 виділить Покровська міська територіальна громада.
На Луганщині 20 об’єктів буде у Сєвєродонецькій міській територіальній громаді, а 19 з’являться у Гірській міській територіальній громаді.
Розбудовується й інфраструктура. Окрім програми «Велике будівництво», завдяки якій з’явилися оновлені дороги, дитячі садки, школи та приймальні відділення лікарень, є ще й підтримка західних партнерів. Наприклад, низку проєктів у Донецькій та Луганській областях профінансують завдяки програмі Danida Business Finance.
Це програма Данії для розв’язання муніципальних інфраструктурних проблем, а фінансування отримують проєкти у сфері відновлюваної енергетики, енергоефективності, районного теплопостачання, водопостачання та очищення води.