Пошук Пошук Пошук Пошук Меню
Пошук по сайту:
Закрити

Роксолана Підласа про проєкт закону «Про ринок деревини» (№4197-д): мораторій на експорт лісу скасовано не буде

Роксолана Підласа про проєкт закону «Про ринок деревини» (№4197-д): мораторій на експорт лісу скасовано не буде

Парламент підтримав у першому читанні проєкт закону №4197-д «Про ринок деревини». Цей проєкт є ключовим для реформування одразу кількох галузей української економіки, що пов’язані з заготівлею, продажем та переробкою української деревини. Проєкт передбачає побудову прозорої та підзвітної системи відслідковування, сертифікації та продажу деревини. При цьому, при доопрацюванні проєкту закону до першого читання, з нього буде вилучено норму про скасування мораторію на експорт української деревини.

Ми поспілкувались із заступницею голови Комітету економічного розвитку Роксоланою Підласою про новели цього законопроєкту.

Чому ухвалення даного законопроєкту є актуальним на сьогодні?

Ринок деревини стратегічно важливий для держави. Це десятки тисяч робочих місць по всій країні. Це 15 млн кубометрів деревини, що продаються комерційним покупцям щороку. Це кілька десятків мільярдів гривень доходів державних лісгоспів та комунальних підприємств.

В останні місяці депутати нашої фракції отримують тривожні сигнали як від локальних переробників, так і від великих підприємств про суттєве погіршення ситуації на ринку деревини. Це і про створення штучного дефіциту, і посилення корупційних проявів та, як наслідок, погіршення умов для ведення бізнесу для представників деревообробної і меблевої галузей. Наше основне завдання зараз: дати цим галузям визначені правові, економічні та організаційні засади функціонування ринку деревини.

Підтриманий профільним комітетом законопроєкт №4197-д будується на принципах прозорості внутрішнього ринку, доступності інформації про рубки, сертифікацію деревини.

В зареєстрованому комітетом законопроєкті містилася норма щодо скасування мораторію на експорт лісу-кругляка з одночасним забезпеченням гарантій сталості міжнародного обігу деревини. Чи буде дана норма у законопроєкті, що подаватиметься на перше читання?

У сьогоднішньому світі ліси – це не лише важливий стратегічний та промисловий ресурс, а й питання збереження екології. Тож до питання про мораторій ми маємо підходити зважено та з усією відповідальністю.

На цей час ухвалено рішення не скасовувати мораторій на експорт лісу, попри те, що на цьому наполягають наші європейські партнери. Якщо парламент підтримає у першому читанні законопроєкт, наступний наш крок – робота української делегації в ЄС над подальшою комунікацією такого рішення.

22-23 листопада у Брюсселі відбудеться торговельний комітет, де питання виконання арбітражу вже є у порядку денному. Під час засідання наша делегація представить заплановані кроки і доведе, що ми працюємо добросовісно над виконанням рішення.

Чи вирішує законопроєкт проблему тіньового ринку?

Ми пропонуємо запровадити сертифікацію деревини та визначити, як та хто здійснюватиме контроль її відповідності національним стандартам. Це дозволить гарантувати походження кожного кубометру деревини.

Потрібні чіткі механізми взаємодії між учасниками та прозора інформація про ринок деревини для широкого загалу. Переконана, що цього вдасться досягти завдяки запровадженню Лісового порталу, користування яким буде обов’язковим для всіх учасників ринку.

Держава повинна оперувати даними та фактами щодо ситуації у галузі, а не робити припущення на основі чуток. Декларування всіх операцій з деревиною дозволить бачити  ланцюжок руху деревини: від лісу, де її зрубано, до кінцевого переробника. Це унеможливить нелегальний ринок.

Нам важливо, щоби бізнес міг об’єктивно планувати розвиток та ринкову стратегію, тож законопроєктом передбачена відкрита публікація планів заготівлі деревини.

Хто та як зможе купувати деревину?

Купувати деревину зможуть переробники за механізмом оферти або через електронні аукціони. Вся інформація про такі торги буде доступна на Лісовому порталі та аналітичній системі електронної торговельної системи.

Фізичні особи зможуть придбати деревину для опалення, будівництва чи ремонту за роздрібною ціною.

Ми також передбачили можливість продажу дерева для потреб національної безпеки та оборони і  подолання наслідків надзвичайних ситуацій та стихійних лих. А також для забезпечення бюджетних установ для опалення приміщень.

Що зміниться на ринку деревини?

Окрім деревини, що продаватиметься через механізм оферт та соціальні продажі, решту деревини оновленим законопроєктом пропонується реалізувати через електронні аукціони. У ситуації фактично відсутнього нормативного регулювання у цій сфері зараз вкрай важливо визначити це питання на рівні законодавства.

Аби ринок не переживав турбулентність щопівроку-рік, ми переконані, що варто одразу чітко прописати правила його роботи.

Законопроєкт дозволить запровадити необхідність дотримання національних стандартів як інструменту визначення належності до партії деревини родових ознак та вставити контроль за їхнім дотриманням. Щоб усунути дискрецію та появу корупційних питань, правила проведення торгів встановлюватимуться Кабінетом міністрів України.

Завищені стартові ціни створювали значні проблеми для покупців. Нам важливо убезпечити їх від цього, тому у оновленому проєкті закону додано голландські аукціони як інструмент зниження ціни. Вони застосовуватимуться лишу у випадку проведення неуспішних аукціонів на підвищення.

Ми також створюємо комісію для розгляду скарг щодо торгів деревиною, яка має захистити учасників ринку. Раніше такого інструменту в них не було.

Наразі існує значна кількість нарікань на непрозорість та неврегульованість процедури продажу деревини. Яким чином пропонується врегулювати дане питання у законопроєкті?

Корупція  та штучні обмеження для допуску деревообробних підприємств до придбання деревини – і справді дуже болючі проблеми для всієї галузі на сьогодні. Тому проєкт закону передбачає запровадження єдиних, чітких і прозорих правил продажу деревини для всіх учасників (для деревини, яка продаватиметься поза механізмом оферти).

З цією метою законопроєкт передбачає, що деревина має продаватись виключно на електронних аукціонах в дворівневій електронній торговельній системі, яка об’єднує будь-яку кількість приватних маркетплейсів, майданчиків та бірж і яка забезпечує повну прозорість інформації як щодо самих аукціонів, так і щодо їхніх результатів, зокрема публікацію інформації щодо цін продажу за кожним аукціоном; переможців; обсягів продажу тощо.

Ми знаємо позицію Держлісагенства, воно задоволене результатами пілотного проєкту щодо продажу 25% необробленої деревини через державну електронну торговельну систему. Відтак пропонуємо застосувати саме цей механізм для продажу деревини, що продаватиметься поза механізмами оферти.

Чи всі пропозиції деревообробної та меблевої галузі враховано у даному законопроєкті?

Ми знаходимось у постійному активному діалозі з представниками галузі і далі доопрацьовуємо норми, що потребують уточнення або деталізації при підготовці законопроєкту до другого читання. Вже зараз ми маємо розуміння, що в тексті законопроєкту потрібно буде відобразити ще низку важливих для галузі норм. Зокрема, мова про такі уточнення, як продаж деревини має відбуватись за так званим «каскадним» принципом; електронні аукціони на підвищення ціни можуть відбуватись за моделлю «безкінечного» англійського аукціону; спрощення норм стосовно адміністрування (декларування) операцій з виробами з деревини; виключення з переліку виробів з деревини, що потребують отримання сертифікату походження, товарів, що не є продуктами первинної переробки деревини тощо.

Поділитись:

  • Facebook
  • Twitter
  • Telegram
  • WhatsApp
  • Viber
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

СТАНЬТЕ ЧАСТИНОЮ ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ «СЛУГА НАРОДУ»!

Приєднатися
Політика конфіденційності даних
підписників газети «Слуга Народу»
Прийняти
Privacy Policy