Пошук Пошук Пошук Пошук Меню
Пошук по сайту:
Закрити

Рада підтримала законопроєкт щодо публічних консультацій. Хто, як, з ким і навіщо повинен їх проводити

  • 145
Рада підтримала законопроєкт щодо публічних консультацій. Хто, як, з ким і навіщо повинен їх проводити

У Парламенті 282 голосами підтримали у другому читанні і в цілому законопроєкт №4254, який передбачає проведення публічних консультацій всіма органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування тощо при запровадженні будь-яких управлінських рішень. Повноцінно цей інструмент, який є одним зі структурних маяків Ukraine Facility, запрацює в Україні після завершення повномасштабної війни.

Про це повідомила голова Комітету  ВР з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку і містобудування, очільниця партії «Слуга Народу» Олена Шуляк.

В Україні цей інструмент сприятиме збільшенню рівня довіри громадян до державної влади та місцевого самоврядування, а також має забезпечити ефективну співпрацю з громадянським суспільством. Проводити публічні консультацій повинні за участю заінтересованих сторін щодо всіх проєктів нормативних актів і стратегічних документів. Йдеться про осіб, на яких вплине ухвалення рішення, прав, свобод, інтересів чи обов’язків яких воно стосується, а також інші особи, які виявили бажання брати участь у публічних консультаціях. Всі пропозиції та недоліки, які будуть озвучуватись під час консультацій, повинні бути враховані.

«Демократичним суспільство стає тоді, коли якомога більше громадян бере участь у процесах ухвалення управлінських рішень. Тому застосування цього інструменту сприятиме збільшенню рівня довіри громадян до державної влади та місцевого самоврядування, а також має забезпечити ефективнішу співпрацю з громадянським суспільством.  Іншими словами, запровадження обов’язкових публічних консультацій створює умови для більш активної участі громадян у державному управлінні та забезпечує врахування їхніх інтересів при ухваленні важливих рішень», – зазначила Олена Шуляк.

Парламентарка повідомила, що підтриманий Верховною Радою законопроєкт:

Визначає, що публічні консультації мають проводити всі органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування перед ухваленням тих чи інших управлінських рішень:

Визначає чіткий порядок проведення консультацій;

Встановлює норму, яка обов’язково забезпечує участь у публічних консультаціях широкого кола заінтересованих осіб;

Запроваджує різні форми консультацій (електронні, публічні обговорення та адресні консультації);

Передбачає створення єдиної онлайн-платформи для проведення консультацій;

Вводить для органу влади обов’язок аналізувати кожну подану громадськістю пропозицію;

Встановлює норму, за якою за результатами проведених консультацій готується обов’язково розгорнутий, публічний звіт;

Олена Шуляк зауважила, що вона особисто спільно з партнерами ГО «Інститут Республіка» в межах Програми USAID «РАДА: наступне покоління», що виконується ГО «Інтерньюз Україна», вже проводили масштабні публічні консультації на дві важливі теми. Перша – варіанти удосконалення державної програми компенсацій за знищене або пошкоджене в результаті російської агресії житло єВідновлення. Оскільки у світі немає досвіду реалізації подібної програми, Україні довелося напрацьовувати власний.

«В умовах сьогодення жодній з країн не довелося стикатися з необхідністю проведення такої програми, тому створюючи її, ми рухалися в режимі першопрохідців – подекуди наосліп, набиваючи шишки. Тому, щоб з’ясувати недоліки програми і, головне, шляхи їх усунення, наприкінці 2023 року ми провели масштабні публічні консультації, за результатами яких програму досить оперативно почали вдосновалювати», – зазначила Шуляк.

Йдеться, зокрема, про право подаватись на компенсацію декільком співвласникам житла, можливість подавати заяви не лише через Дію, уточнення площі житла тощо. Але і ці зміни – далеко не остаточні, запевнила Олена Шуляк.

За словами парламентарки, у випадку єВідновлення до публічних консультацій, які окремо проводилися по чотирьох напрямках – схід України, захід, південь і північ, долучились 300 учасників. Це були як отримувачі компенсацій, виконавці програми – ОМС, а також її ініціатори на законодавчому рівні, завданням яких було зрозуміти, де програму потрібно скоригувати внесенням відповідних правок у чинний закон.

Друга важлива тема, для якої на початку поточного року проводили публічні консультації – напрацювання законопроєкту про основні засади житлової політики, ухвалення якого є необхідною умовою отримання Україною 50 млрд євро, згідно з  Планом для Ukraine Facility.

Нове житлове законодавство має на меті вирішити питання застарілого житлового фонду, руйнації значної частини наявного, розв’язати питання житла для ВПО, створити умови для повернення українських біженців з-за кордону, запровадити сучасну та ефективну житлову політику – зокрема, вирішити питання квартирних черг, в яких на сьогодні стоять близько 600 тисяч українців.

«У цих публічних консультаціях взяло участь майже вдвічі більше учасників – люди побачили, що їх готові слухати і, головне, рахуватися з їхньою думкою. Рекомендації за підсумком цих публічних консультацій, отримані за їхньою допомогою, нададуть вже найближчим часом. А сам законопроєкт про основні засади житлової політики, вдосконалений за цими результатами, зареєструють протягом наступних двох місяців», – повідомила Шуляк і додала, що наступною темою для проведення публічних консультацій може стати охорона культурної спадщини, оскільки проблеми в цій царині щодня поглиблюються.

За словами Олени Шуляк, у міжнародній практиці проведення публічних консультацій – обов’язкова норма для більшості важливих рішень на рівні держави. При цьому в Україні ця історія до сьогодні була абсолютно добровільною. Втім, після ухваленого сьогодні законопроєкту №4254 публічні консультації будуть обов’язковими при ухваленні будь-яких управлінських рішень на рівні держави і громад. Ця норма набуде чинності після завершення повномасштабної війни.

Поділитись:

  • Facebook
  • Twitter
  • Telegram
  • WhatsApp
  • Viber
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

СТАНЬТЕ ЧАСТИНОЮ ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ «СЛУГА НАРОДУ»!

Приєднатися
Політика конфіденційності даних
підписників газети «Слуга Народу»
Прийняти
Privacy Policy