Президент Володимир Зеленський до Генеральної Асамблеї ООН – час прокидатися!
Виступ Президента України Володимира Зеленського на 76-й сесії Генеральної Асамблеї ООН 22 серпня, безперечно, був промовою лідера великої України – країни вільних людей і вільних народів.
Держави, що ділиться сьогодні зі світом ідеями свободи, рівності й солідарності. Україна не просто проголошує гарні гасла, які часто втрачають сенс у беззмістовній риториці деяких «міжнародних чиновників».
Україна Зеленського робить реальні справи, ефективно і швидко – коли потрібно у «турборежимі», що став ще одним потужним інструментом змін в країні. Українські військові рятують цивільних громадян багатьох країн від війни у Кабулі, українська армія і суспільство, ціною величезних жертв, чинять опір кремлівській агресії в окремих районах Донецької і Луганської областей, захищаючи не лише власну свободу, незалежність і гідність, а й всю Європу. Висококваліфіковані українські медики допомагають Італії у боротьбі з пандемією коронавірусу – перелічені Президентом приклади – це далеко не все, що дає Україна європейському світові й планеті.
На жаль, як зазначив у своєму виступі Президент Володимир Зеленський, висока ціна, яку платять сьогодні українці у боротьбі за мир, за створення інституцій, що забезпечуватимуть гідне життя, за подолання глобальних загроз зміни клімату, пандемій і міжнародного тероризму, могла би бути меншою, якби ці українські, європейські цінності дійсно працювали в системі світового порядку та його ключових інститутах, включно з ООН. Тому Президент у виступі справедливо зазначає, що ООН та багато держав – її членів, відмовилися від участі у саміті Кримської платформи не в останню чергу під тиском Росії.
Зеленський «потролив» виступ російського президента Володимира Путіна на Мюнхенській конференції 2007 року. Він підкреслив, що російський клептократично-КГБ-шний режим, використовуючи правильну риторику про багатосторонність у міжнародних відносинах та критикуючи «право сили», скористався часом, щоб у багатьох питаннях брати в заручники і зводити нанівець ефективність ООН. І не лише зловживаючи правом вето, як постійний член Ради безпеки, а й викручуючи руки і державам-членам, і секретаріату ООН.
Але така практика фактично означає нехтування ключовим для ООН принципом безсторонності. За відсутності ефективних міжнародних механізмів деокупації Криму можливо, що більша увага деяких держав-членів і ООН до Кримської платформи могла би зупинити зловісні розправи окупаційної влади з кримськими активістами.
Зокрема за незаконне затримання першого заступника голови Меджлісу кримськотатарського народу Нарімана Джелялова і багатьох інших.
Постійний член Ради безпеки ООН, країна-агресор загалом утримує 450 бранців. І як підкреслив Президент, ще є час і можливість підтримати оновлені резолюції щодо ситуації з правами людини в окупованому Криму та мілітаризації українського тимчасово окупованого півострова.
Президент України, наші дипломати і наша партія свідома того, наскільки складною проблемою є реформування ООН. Багатьом фахівцям відомі думки видатного французького дипломата та працівника ООН Моріса Бертрана, який у 1995 році писав: «Стало очевидним, що завдання, покладені на ООН статтею 1 її Статуту, не були виконані. За п’ятдесят років свого існування ООН не змогла ні зберегти міжнародний мир і безпеку, ні „досягти міжнародної співпраці у вирішенні міжнародних проблем економічного, соціального, культурного чи гуманітарного характеру”.
Але разом з тим він оптимістично вірив, що ці проблеми стимулюватимуть плідну дискусію щодо глобального врядування. І 26 років потому, як і звучить це у промові Президента, лише ООН може бути найкращим механізмом (на відміну від пустих потуг Москви дістати з закутків порох імперського «концерту Європи» та поділити сфери впливу), вирішення глобальних викликів. І без ООН не буде світового порядку, заснованого на свободі, рівності й солідарності.
Вадим Галайчук, міжнародний секретар партії, перший заступник голови комітету Верховної Ради України з питань інтеграції України із Європейським Союзом
Максим Бугрій, політичний радник Міжнародного бюро партії