Постійні обстріли, руйнування лікарень та надання меддопомоги пораненим: як на Херсонщині лікарі рятують життя у реаліях війни
- 66
Попри постійні обстріли та руйнування лікарі та медичні установи деокупованої Херсонщини продовжують працювати та надавати медичну допомогу місцевому населенню.
Про це повідомив депутат фракції «Слуга Народу», голова постійної комісії з питань охорони здоров’я, курортно-туристичної діяльності та соціальної політики у Херсонській обласній раді Віктор Короленко.
За його словами, основний контингент пацієнтів – люди віком 50+, які мають характерні для свого віку захворювання. Це вимагає надання паліативної та хоспісної допомоги, що часто пов’язано з довготривалим перебуванням пацієнтів на лікарняних ліжках.
Та найчастіше лікарям доводиться надавати невідкладну медичну допомогу пораненим, які отримали травми від вибухів, важкі політравми та вогнепальні поранення. Деякі медики працюють вахтовим методом, приїжджаючи для надання спеціалізованої допомоги.
Первинна допомога надається безпосередньо на місцях, втім однією з основних проблем залишається евакуація поранених, зокрема, транспортування із віддалених районів правобережжя Херсонщини. Роботу екстреної медичної допомоги ускладнюють обстріли.
«У регіоні багато постраждалих медичних працівників, не говорячи вже про пошкодження транспорту. Це робить довшим час евакуації хворого і своєчасного доставлення до медзакладу. Втім, робота медиками ведеться, і допомога надається цілодобово», – розповідає Віктор Короленко.
Незважаючи на труднощі, уточнив депутат, евакуація поранених до більш безпечних регіонів України все-таки проводиться, Маршрути для перевезення пацієнтів чітко визначені, залежно від складності їхніх станів.
Також у Херсонській області працюють мобільні аптеки, які забезпечують доступ до ліків. Коли амбулаторії повністю зруйновані, медична допомога надається в інших приміщеннях за допомогою виїзних бригад, зокрема, волонтерів «Лікарі без кордонів».
Перебуваючи під постійними обстріли та ризикуючи своїм життям, медики на деокупованих територіях стикаються з величезним навантаженням та професійним вигоранням через постійне психологічне напруження. І хоч вони проходять психологічні тренінги завдяки співпраці з міжнародними організаціями, такими як Project HOPE, однак залишається гостра потреба в додаткових матеріальних стимулах.
«Про жертви та їхні поранення після чергових обстрілів пересічні громадяни дізнаються зі ЗМІ, а медики бачать на власні очі й намагаються зарадити тому болю», – наголосив Віктор Короленко.
Депутат також підкреслив важливість подальшої роботи над програмами з навчання надання долікарської допомоги для населення, а також необхідність створення спеціальних програм для підтримки медичних працівників у регіоні. За його словами, важливо працювати над збереженням кадрового потенціалу на місцях, адже для ефективного функціонування системи охорони здоров’я Херсонщини потрібні кваліфіковані фахівці.
З ним погоджується і перший заступник голови – керівник виконавчого апарату Херсонської обласної ради, очільник Херсонської обласної організації партії «Слуга Народу» Юрій Соболевський.
«На жаль, окрім додаткового матеріального забезпечення, влада регіону наразі не може забезпечити інші умови для наших медиків. Однак важливо, щоб вони залишалися та продовжували свою роботу», – додав він.