Понад 35 тис. км² розмінованих земель та угоди майже на пів мільярда грн: в Україні підбили підсумки гуманітарного розмінування у 2024 році
- 41
Україна зробила великий крок у гуманітарному розмінуванні. Разом із партнерами, донорами, експертами, вдалося обстежити й повернути до продуктивного використання понад 35 тис. квадратних кілометрів земель.
Про це повідомила Перша віцепрем’єр-міністерка України – Міністерка економіки України Юлія Свириденко під час другого форуму Demine Ukraine.
За її словами, над розмінування працюють понад 4 тисячі саперів та майже 70 операторів протимінної дільності, ще 60 операторів – проходять сертифікацію.
Ще одним важливим здобутком цього року стало відкриття ринку гуманітарного розмінування, завдяки чому вдалося залучити приватних операторів протимінної діяльності.
«Для допомоги аграріям ми запустили механізм компенсації за послуги з розмінування і покриваємо 100% вартості такої роботи. Вже відбувся 31 аукціон в системі Prozorro, за підсумками яких підписані угоди на майже пів мільярда гривень», — зазначила Юлія Свириденко.
На 2025 рік у державному бюджеті закладено 1 млрд гривень на програму компенсацій за розмінування агроземель. Планують залучати до програми і міжнародних партнерів.
«Наша держава уклала 27 двосторонніх безпекових угод із провідними країнами світу. Кожна з них містить окремі положення, присвячені гуманітарному розмінуванню. Зібравши весь досвід, який ми отримуємо, працюючи над очищенням наших територій, та переймаючи знання десятків інших країн, ми впевнено рухаємося до того, щоб стати світовим лідером у питаннях гуманітарного розмінування», – повідомив народний депутат від парламентської фракції «Слуга Народу» Олексій Красов.
Також залучають до розмінування сучасні інноваційні рішення — від дронів до штучного інтелекту, від машин дистанційного керування до лазерів. Тому уряд планує збільшити кількість грантів для інноваторів в наступному році.
«Розширюватимемо програму компенсацій і закликаємо долучатися до неї партнерів, продовжимо розвивати інновації, сподіваємося збільшити спроможності українських виробників техніки для розмінування. Наш пріоритет на наступний рік — запровадження принципів Made in Ukraine у розмінуванні», — підсумувала Юлія Свириденко.