Пілот завершено. Пісочинська громада на Харківщині розробила план просторового розвитку і готова до його реалізації
- 122

Якісний розвиток громади неможливо реалізувати, якщо працювати з чинною містобудівною документацію, оскільки вона неймовірно застаріла. Створення якісної нової містобудівної документації, поєднаної із землевпорядною, забезпечить розроблення комплексного плану просторового розвитку. Більше того, успішні кейси щодо цього в Україні вже є.
Так вважають учасники тренінгового семінару «Відновлення та розвиток громад: успішні практики та обмін досвідом», проведеного Комітетом Верховної Ради з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку і містобудування спільно з Всеукраїнською асоціацією громад.
Голова комітету Олена Шуляк нагадала – з 1 січня цього року громадам заборонили використовувати для планування своїх територій і, зокрема, для зміни цільового призначення земельних ділянок і виділення їх під забудову детальні плани територій (ДПТ), адже це містило корупційну складову. Втім, з 1 січня 2025 року почала діяти заборона щодо ДПТ, і відтепер виділення земельних ділянок під забудову можливе лише за допомогою плану просторового розвитку (ППР), що означатиме фактичний знак «стоп» для хаотичної забудови і різних видів земельного рейдерства.
«План просторового розвитку, який поєднує містобудівну і землевпорядну документацію – документ досить складний. Відповідно, його підготовка вимагає детального аналізу всіх аспектів життєдіяльності громади. Наразі активно розробку здійснюють лише кілька десятків громад. Одними з перших плани просторового розвитку почали розробляти Чугуївська та Мереф’янська громади на Харківщині і вже розробила Пісочинська», – зазначила Шуляк.
Своєю чергою, селищний голова Пісочинської громади Харківської області Олег Чернобай підтвердив – документ дійсно доволі складний і тому комплексний план свого просторового планування громада готувала досить довго.
«Ми почали у квітні 2024 року, але нам допомагали донори – проєкт USAID. Водночас наш проєкт був пілотним, тому наш ППР вдалося створити порівняно швидко, оскільки громадські обговорення щодо нього ми почали проводити вже восени 2024 року», – зазначив Чернобай.
За його словами, через війну кількість жителів громади збільшилась на майже 50% за рахунок внутрішньо переміщених осіб. Тому серед основних пріоритетів у розробці плану просторового розвитку – комфортне середовище проживання мешканців, ефективне транспортне сполучення, раціональний розвиток виробничої та логістичної інфраструктури, безпечне довкілля.
«Житлова і соціальна інфраструктура, звісно, у топі пріоритетів. Так, у нашій громаді вже працює підземна школа, ще одну ми почали будувати. Більше того, наразі у нашій громаді вже триває будівництво першого в Україні підземного дитячого садочку. Аргументація для цього проєкту була дуже проста – наші діти вже 5 років не відвідують очне навчання», – пояснив голова Пісочинської громади.
При цьому він наголосив – про розвиток громади неможливо говорити, якщо працювати з чинною містобудівною документацією. Так, нині громада живе за Генпланом 1975 року, який коригували у 1990 році. Зрозуміло, що з такими вихідними даними про інвестиції з боку міжнародних партнерів і взагалі йтися не може, перенонаний Чернобай.
Він повідомив, що планом просторового розвитку передбачено будівництво багатоквартирного житла на 25 тисяч квартир. Більше того, заплановані обʼєкти вже є на картографічній основі плану і під них навіть відведені земельні ділянки.
«Ми почали змінювати їхнє цільове призначення, не чекаючи перемоги. Ми хочемо, щоб потенційний інвестор вже зараз бачив, що ми не на стадії створення, а на стадії реалізації. Так ми покажемо державі та інвесторам, що готові будувати. Водночас ми розуміємо, що в Україні запрацюють державні програми житла. Тобто, якщо ми не встигнемо, то люди придбають в іншому місті. Щоб цього уникнути, нам потрібна містобудівна документація. Більше того, на 90% обʼєктів проектна документація у нас вже розроблена», – зауважив Олега Чернобай.
Він додав, що плюс вже готові дозволи на будівництво ЖК і загалом під багатоповерхову забудову у плані просторового розвитку виділено 170 га. Крім цього, заплановано понад 100 га під логістичну інфраструктуру – вже будується логістичний центр. Ще 100 га заплановані під промислові обʼєкти. Також на території громади заплановано відновити знищений росіянами аероклуб, на місці якого планується створити сучасний карго-аеропорт.
«Усі ці проєкти передбачені у плані просторового розвитку нашої громади і всі вони синхронізовані між собою. Наприклад, карго-аеропорт. Цей проєкт на перспективу, тобто він може бути створений через декілька років. Однак для цього ми повинні розуміти, що на його території і поблизу не повинно бути висотних обʼєтків», – пояснив Чернобай.
Голова Пісочинської громади також акцентував, що створення ППР дало громаді можливість врегулювати питання захисної водоохоронної зони, санітарно захисних зон тощо. Крім цього, є в плані проєкти щодо зменшення санітарної зони задля створення рекреаційної, а також щодо відновлення русла місцевої річки.
«Загалом перспектива розвитку громади через реалізацію саме ППР – це збільшення її бюджету, нові обʼєкти соціальної інфраструктури, будівництво будинків на 25+ тисяч квартир, зростання населення на 65+ тисяч осіб, збільшення на 15+ тисяч робочих місць», – підсумував він.