Підтримка українців у складні часи: як працюють Центри життєстійкості на Рівненщині
- 66

Рівненщина є одним із лідерів в Україні за кількістю Центрів життєстійкості – безбар’єрних просторів, де кожен житель громади може отримати підтримку та опору. Перший такий осередок в Україні відкрили саме в Рівному, 1 лютого 2024 року. Нині в області вже діє 31 центр, а в планах на 2025 рік – подальше розширення.
Про це розповіла депутатка Рівненської обласної ради від партії «Слуга Народу», членкиня постійної комісії Рівненської обласної ради з питань соціальної політики і соціального захисту населення Юлія Шигорева.
«Центри життєстійкості на Рівненщині – це спеціальні простори, створені для підтримки людей, які стикнулись зі складними життєвими обставинами, зокрема через війну. Вони стали осередками підтримки не лише для переселенців чи ветеранів, а і для всіх, хто потребує психоемоційної опори в цей непростий час», – зазначила Шигорєва.
За її словами, в області вже функціонує низка таких центрів у різних громадах, зокрема в Антонівській, Березнівській, Володимирецькій, Дядьковицькій, Здолбунівській, Здовбицькій, Рівненській, Корецькій, Сарненській, а також у Дубні, де центр розпочав роботу в лютому 2025 року. Загалом у планах – створити на Рівненщині мережу центрів життєстійкості, щоб такі осередки діяли в кожній громаді регіону.
«Наразі опрацьовуються низка заявок територіальних громад регіону, які хочуть відкрити нові центри. Підготовка фахівців (психологів, соціальних працівників) активно триває за підтримки місцевої влади та міжнародних партнерів», – повідомила депутатка.
Центри життєстійкості, нагадала вона, діють у межах Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?», ініційованої першою леді Оленою Зеленською, і реалізуються Міністерством соціальної політики спільно з місцевими громадами та громадськими організаціями.
Тут можна надають безкоштовні послуги, спрямовані на психологічну підтримку та соціальну адаптацію. Серед них:
✔ Психологічна допомога: індивідуальні консультації з психологами, групові заняття, тренінги зі стресостійкості.
✔ Соціальні послуги: супровід сімей у складних обставинах, допомога з оформленням документів, консультації з працевлаштування.
✔ Заходи для дітей і дорослих: майстер-класи, заняття з рукоділля, зумба, акторська майстерність, активне дозвілля.
✔ Підтримка ветеранів та ВПО: спеціалізована допомога для внутрішньо переміщених осіб (на Рівненщині їх майже 44 тисячі) та родин захисників.
Крім того, Центи життєстійкості облаштовані за принципами безбар’єрності – вони доступні для людей із різними потребами, включно з маломобільних груп. У них є зони для індивідуальних і групових занять, дитячі кімнати та комфортні простори для спілкування.
«Головне завдання таких центрів – допомогти людям долати стрес, адаптуватися до нових умов і знаходити сили для життя», – наголосила Юлія Шигорева.