Пошук Пошук Пошук Пошук Меню
Пошук по сайту:
Закрити

Підсумки роботи ЄДЕССБ за 2023 рік: як е-система в будівництві долає корупцію і що потрібно, щоб посилити цей ефект

  • 203
Підсумки роботи ЄДЕССБ за 2023 рік: як е-система в будівництві долає корупцію і що потрібно, щоб посилити цей ефект

За підсумками 2023 року Єдина державна електронна система в сфері будівництва (ЄДЕССБ) підтвердила статус потужного антикорупційного запобіжника в будівельній сфері: за рік в ній почали працювати понад 29 тис професійних користувачів, зареєстрували 132 тисячі дозвільних документів і отримали понад 33 тис будівельних паспортів.

Цифровізація процесів значно спрощує отримання адміністративних послуг в сфері будівництва без бюрократії та хабарів, а виведення за дужки  людського фактора мінімізує корупційні ризики: за попередніми підрахунками, антикорупційний ефект за весь час роботи системи від цифрових послуг в сфері будівництва сягає 11,2 млрд грн. Однак надалі функціонал ЄДЕССБ для будівельної сфери має бути розширений для більшої кількості об’єктів з вищими класами наслідків, ніж СС1.

Таку думку висловила голова Комітету ВРУ з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування, очільниця партії «Слуга Народу» Олена Шуляк.

За її словами, тривалий час будівельна сфера була однією з найбільш корумпованих галузей у країні.  Українці роками не могли отримати дозволи на будівництво – паперові документи губили, підроблювали чи гальмували їхній розгляд заради хабарів. Втім, завдяки ЄДЕССБ вся будівельна документація стала створюватись виключно в е-системі. Усі процеси почали відбуватися онлайн, а кожна дія – фіксуватися, що суттєво зменшило прояви корупції.

Наступними кроками мають стати:

✅ Запуск автоматичної видачі дозволів на будівництво об’єктів класу наслідків СС2 і СС3 за умови, якщо всі необхідні відомості містяться в національних електронних інформаційних ресурсах та інформація, яка подана замовником, пройшла успішну перевірку;

✅ Введення автоматичного блокування видачі позитивного висновку експертизи проєктної документації, яка не пройшла перевірку в системі та підвищення персональної відповідальності за незаконні дії завдяки цифровому сліду усіх учасників будівельного процесу.

Здобутки ЄДЕССБ за 2023 рік: підсумки роботи системи в будівництві

Шуляк повідомила, що минулого року у ЄДЕССБ почали працювати понад 29 тис професійних користувачів: архітектори, інженери-проєктувальники та працівники органів архітектурно-будівельного контролю.

Крім цього, у системі зареєстрували понад 705 тисяч технічних інвентаризацій, 132 тис дозвільних документів і майже 40 тис проєктної документації. Також система видала понад 33 тис будівельних паспортів та понад 19 тис містобудівних умов і обмежень.

Втім, 2023 рік не лише мав для системи успішні показники в цифрах, але і став роком важливих оновлень. Зокрема, на порталі оновили функціонал публікації відомостей про кошторис об’єктів, які зводять за державні чи публічні кошти – додали можливість завантажити файли з деталізованими даними. Завдяки цьому кожен може дізнатися вартість видів робіт та матеріалів та проконтролювати витрату публічних коштів. Це посилило громадський контроль. Додали і можливість переглянути відомості про спеціальне майнове право. Відтепер кожен користувач  системи може перевірити майбутні обʼєкти нерухомості та дізнатися всю необхідну інформацію про їхнє будівництво.

Олена Шуляк також зазначила, що у 2023 році розробники системи і ініціатори її створення почали проводити E-construction talks – відкритий діалог між розробниками Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва (ЄДЕССБ) з представниками будівельної галузі для того, щоб налагодити продуктивну співпрацю і за потреби допомогти покращити користувацький досвід. В серпні 2023 року відбулася перша така зустріч, у якій взяли участь понад 50 архітекторів та проєктувальників – користувачів ЄДЕССБ.

Наступні цифрові кроки для подолання корупції у будівництві

В подальших планах розробників удосконалення системи та розширення її функціоналу, адже, за словами Олени Шуляк, ліквідація корупції у будівельній сфері потребує додаткових цифрових змін. Зокрема, необхідно запровадити автоматичну видачу дозволів на будівництво споруд різних класів наслідків за умови якщо всі необхідні відомості містяться в національних електронних інформаційних ресурсах та інформація, яка подана замовником, пройшла успішну перевірку. Система самостійно перевіряє відповідність повноти, формату, логічність та достовірність наданих замовником будівництва даних і порівнює їх з відомостями у різних інформаційних системах.

Якщо об’єкт має статус пам’ятки культурної спадщини, ЄДЕССБ заблокує надання права на виконання підготовчих чи будівельних робіт, пов’язаних із його знесенням, капітальним ремонтом або реконструкцією: це додаткова гарантія захисту історичних будівель.

«Крім цього, потрібно спростити і пришвидшити процедури прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об’єкта: ЄДЕССБ порівнюватиме наявний стан об’єкта за результатами технічної інвентаризації з тим, що було вказано в проєктній документації на будівництво, та контролювати наявність всіх електронних підписів учасників будівельного процесу. Якщо все буде в нормі, система сама автоматично формуватиме сертифікат», – пояснила народна депутатка.

А цифровий слід, тобто електронний підпис, який лишатимуть у системі всі учасники будівельного процесу на різних етапах (замовник, генпідрядник, особи, які здійснюють авторський та технічний нагляд, інженер-консультант, контролер) посилюватимуть персональну відповідальність за будь-які порушення.

«Без хоча б одного підпису рішення про прийняття в експлуатацію не буде згенеровано, водночас чітко можна буде ідентифікувати виконавців незаконних дій», – пояснює Олена Шуляк.

За словами нардепки, цифровізація будівництва має потужний антикорупційний ефект. Держава вже заощадила 11,2 млрд грн за 3 роки, усунувши людський фактор. Реальний антикорупційний ефект від цифровізації будівельної галузі становить 1,5 млрд грн на рік.

Поділитись:

  • Facebook
  • Twitter
  • Telegram
  • WhatsApp
  • Viber
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

СТАНЬТЕ ЧАСТИНОЮ ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ «СЛУГА НАРОДУ»!

Приєднатися
Політика конфіденційності даних
підписників газети «Слуга Народу»
Прийняти
Privacy Policy