Пошук Пошук Пошук Пошук Меню
Пошук по сайту:
Закрити

Павло Сушко про якість освітніх та оздоровчо-реабілітаційних послуг для дітей з особливими освітніми потребами

Павло Сушко про якість освітніх та оздоровчо-реабілітаційних послуг для дітей з особливими освітніми потребами

Як відбувається трансформація освітніх закладів в межах реформи деінституціалізації? Чи є освітні та оздоровчо-реабілітаційні послуги для дітей з інклюзією якісними та ефективними? Про все це дізнавався заступник голови фракції «Слуга Народу», голова Тимчасової слідчої комісії з розслідування випадків порушення прав дітей Павло Сушко під час робочого візиту на Харківщину.

У межах робочого візиту разом із представниками ТСК ми відвідали  низку інклюзивно-ресурсних центрів та спеціальних закладів освіти, аби з’ясувати їхні потреби та ознайомитися з умовами, в яких навчаються та отримують реабілітаційні послуги діти.

Кегичівська селищна рада

Кегичівський інклюзивно-ресурсний центр розташований у приміщеннях місцевого ліцею. Аби перевести його у нову будівлю і обладнати як окремий заклад, необхідно 4 млн грн. Це дозволить ІРЦ надавати послуги і сусідній громаді.

За результатами візиту я звернувся до голови фракції «Слуга Народу» в Харківській обласній раді Ігоря Захарченка з проханням посприяти цьому. Зі свого боку громада може виділити під потреби ІРЦ 20 – 30% від необхідної суми. Домовилися, що до кінця року спільними зусиллями виділять необхідні кошти – і до лютого 2022 року відреставрують відокремлене приміщення під Кегичівський ІРЦ.

Сахновщинська громада

У Сахновщинській громаді ми відвідали навчально-реабілітаційний та інклюзивно-ресурсний центри, у якому перебуває 113 учнів. Тут є все необхідне для навчання дітей, організовано п’ятиразове харчування. Порушив питання облаштування комфортніших умов для дітей в спальних кімнатах та душових. За підсумками візиту ініціював нагородження директора закладу грамотою Верховної Ради України.

Інклюзивно-ресурсний центр Сахновщинської селищної ради відвідують 9 дітей, загалом з 2018-го року тут надали допомогу 207 дітям. Тут одразу видно ефективну роботу колективу центру, який навіть має можливість направляти своїх фахівців до дітей на місця.

До речі, вперше почув про такий досвід в Харківській області. Впровадження функціонування мобільних ІРЦ в області наразі в процесі.

Разом з тим під час поїздки виявили і проблемні моменти. З’ясувалося, що у Нововодолазькій санаторній школі цілодобово проживають місцеві діти, які можуть приїжджати на навчання з дому.

За інформацією колишнього Уповноваженого Президента з прав дитини Миколи Кулеби, протягом 2019 року в межах реформи деінституціалізації 4 інтернатні заклади України трансформовано у заклади без цілодобового перебування дітей. Серед них – Нововодолазька санаторна школа. Тобто за його офіційними даними, що наводилися у якості позитивних досягнень реформи, з січня 2020 року діти в ній не проживають. На жаль, про цей свій «успіх» нічого не знають у самій школі. У закладі навчаються 155 дітей, 115 з них – із громади. На цілодобове перебування зараховано 40 дітей, майже всі – місцеві.

При цьому належних умов для проживання дітей у закладі не створено. В спальних корпусах дуже холодно. В крилі для хлопців немає душової кабіни, в душових для дівчат – вибита плитка. Незрозуміло, які медичні послуги надавалися у закладі, оскільки журнали обліку процедур за останній рік не заповнені.

Але ми детально вивчимо умови роботи закладу. Я переконаний у необхідності існування освітніх закладів, що поєднують надання якісних освітніх послуг в комплексі з оздоровчо-реабілітаційними. Але я категорично проти зловживань. Такий підхід до проживання дітей та надання їм оздоровчих послуг, що мають місце у Нововодолазькій санаторній школі, дискредитує всі інші санаторні школи.

Красноградська громада

Зразковою можна назвати роботу Красноградського інклюзивно-ресурсного центру. На обліку тут перебувають 194 дитини, послуги отримують – 26.

Одразу видно, що тут працівники люблять свою роботу і дітей. ІРЦ має обладнання, яке побачив вперше за весь час різних візитів до інклюзивно-ресурсних центрів по Україні.

Дуже вдячний працівникам ІРЦ за роботу та ініціюю нагородження директорки закладу грамотою Верховної Ради України за ефективну роботу.

Зараз Красноградський ІРЦ працює на базі місцевого ліцею. У планах – переведення закладу до окремої будівлі Красноградського центру комплексної реабілітації дітей з інвалідністю. Цю будівлю, яку надала для потреб центру Укрзалізниця, було відремонтовано за фінансової підтримки уряду Німеччини. На відновлення спрямували 6 млн 780 тис. грн. Окремо на обладнання для центру витратили 1 млн 200 тис.

Для того щоб перевести у реконструйоване приміщення Красноградського ІРЦ, залишилось вирішити декілька формальних питань. Потрібно завершити роботи з облаштування протипожежних засобів – вони на завершальній стадії. Також для правових підстав роботи ІРЦ в будівлі необхідна зміна цільового призначення центру.

Місцева влада запевнила нас, що зробить все можливе, щоб ІРЦ розпочав свою роботу в  будівлі вже до Дня захисту прав дітей.

Завершальним пунктом робочої поїздки став Красноградський міський центр соціально-психологічної реабілітації дітей «Надія». Він розрахований на 15 вихованців, які можуть проживати у центрі від 3-х до 9-ти місяців. Наразі тут перебувають 6 дітей віком від 8 до 14 років.

З фахівцями закладу ми обговорили особливості роботи центрів соціально-психологічної реабілітації, причини потрапляння до них дітей, послуги, які надають дітям і сім’ям в ЦСПР та правила влаштування дітей.  

Поділитись:

  • Facebook
  • Twitter
  • Telegram
  • WhatsApp
  • Viber
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

СТАНЬТЕ ЧАСТИНОЮ ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ «СЛУГА НАРОДУ»!

Приєднатися
Політика конфіденційності даних
підписників газети «Слуга Народу»
Прийняти
Privacy Policy