Павло Фролов: Реєстр житла та інфраструктура для ВПО – ключ до дієвої підтримки переселенців
- 53

Розпочалася реалізація закону №4080-IX про інвентаризацію потенційного житла для внутрішньо переміщених осіб, який має стати дієвим механізмом захисту житлових прав сотень тисяч переселенців.
На цьому наголосив народний депутат від «Слуги Народу», голова ТСК ВР з питань захисту прав ВПО та інших осіб Павло Фролов.
«За оцінкою уряду, Світового банку та Єврокомісії 2,5 млн домогосподарств – це фактично понад 4 млн українців – повністю або частково втратили житло. Мета закону – вперше в історії України провести системну інвентаризацію всієї нерухомості, яка потенційно може бути використана для розміщення ВПО, – від комунального та державного житла до недобудо і тимчасово вільних об’єктів», – зазначив нардеп.
За його словами, вся нерухомість – житлові будинки, споруди, нежитлові приміщення, земельні ділянки – підлягають інвентаризації, оцінці та внесенню в реєстр потенційного житла.
«Запустили створення інтерактивної мапи житла, при ОВА створено комісії для оцінки технічного стану, створюються районні комісії з обстеження об’єктів, налагоджено діалог з міжнародними партнерами для спільного відновлення житла», – розповів Фролов.
Закон, зауважив парламентар, не встановлює конкретного механізму пріоритетності для різних категорій ВПО, але ТСК виступає за його формування.
«Очевидно, що першочергово житло мають отримати найбільш вразливі категорії: багатодітні родини, особи з інвалідністю, ветерани, ті, хто втратив дім на ТОТ чи зруйнованих територіях. Але потрібно запровадити прозорий і зрозумілий алгоритм, і цим має займатися Кабмін», – зазначив Фролов.
Один із ключових викликів, акцентував він, – як обліковувати недобудовані об’єкти приватної власності.
«Закон передбачає, що власники можуть добровільно декларувати таке житло. Розглядається можливість того, що ВПО, які мають ресурси або підтримку донорів, зможуть добудувати такі об’єкти і отримати доступ до проживання в них на основі соціального договору. Це складний, але перспективний інструмент», – повідомив нардеп.
Щодо оцінки земель, придатних для швидкого будівництва доступного житла, Фролов вважає, що потрібно не лише шукати, де можна поселити ВПО зараз, а й створювати умови для розвитку житлової інфраструктури. У деяких громадах уже є готові архітектурні проєкти, але чекають на фінансування з держбюджету або міжнародної технічної допомоги.
«Закон №4080-IX – це лише перший крок. Ми боремось за те, щоб він не залишився «на папері», а перетворився на дієвий механізм захисту житлових прав сотень тисяч ВПО. Бо житло – це не розкіш, а базова потреба і фундамент для повернення до нормального життя», – наголосив Павло Фролов.