Пошук Пошук Пошук Пошук Меню
Пошук по сайту:
Закрити

Павло Фролов про вибори в США

Павло Фролов про вибори в США

Чим американські вибори відрізняються від українських? За що та за кого голосували американці, окрім президента? Як Україна може використати досвід США? Своїми враженнями ділиться народний депутат Павло Фролов, який працював спостерігачем на виборах Президента США у складі місії Парламентської асамблеї ОБСЄ.

Не кожен українець знає, що 3 листопада американці не лише обирали наступного президента, а й відповідали на важливі для країни запитання. Фактично мова йде про механізми народовладдя, над якими зараз працює фракція «Слуга Народу»?

Так, у США сильне народовладдя. Окрім президента, американці у прямому сенсі обирали, як далі рухатиметься країна. У бюлетенях було близько 10 запитань. Конкретні запитання залежали від штату – адже, як ви знаєте, законодавство різних штатів суттєво відрізняється.

Наприклад, у штаті Вірджинія влада запитувала, чи згодні громадяни звільнити від оподаткування автомобілі ветеранів армії США та Нацгвардії Вірджинії. А виборці столичного округу Колумбія вирішували питання декриміналізації вирощування, зберігання та поширення ентіогенних грибів та рослин.

Все це дуже цікавий для України досвід одночасного проведення виборів із формами прямої демократії.

Крім того, в США відбулися парламентські та регіональні вибори: американці обирали 35 із 100 сенаторів та всіх 435 представників нижньої палати Конгресу, а також суддів та делегатів до різних представницьких органів штатів і муніципалітетів.

Чи можна сказати, що американці сумлінно ставляться до виборів?

Право вибору для громадян США – це основа демократії. Вони цінують цю систему та захищають її. Наприклад, до голосування не допускають злочинців. На нинішніх виборах близько 5,2 мільйона громадян були позбавлені виборчих прав у зв’язку з судимістю – хоча десь половина з них вже відбули покарання.

Головна особливість – децентралізація системи виборчого законодавства. У кожного штату є свої традиції, свої виборчі закони. У США налічується 10,5 тис. юрисдикцій – штатів, округів, графств – де є різні правила, як голосувати. У 18 штатах, наприклад, діє заборона на міжнародних спостерігачів. І це прописано навіть у законодавстві!

Цікава відмінність від України – відсутність «дня тиші». Політична реклама дозволена навіть у день голосування. Я бачив агітаторів, які працювали в день виборів, хоч і стояли за межами дільниці. Вони видавали листівки в формі бюлетеня із проставленими позначками за «правильного» кандидата.

Які ваші враження від ідеї раннього голосування?

Дійсно, це головна особливість нинішніх виборів, адже вони відбувалися в умовах пандемії COVID-19. Станом на ранок дня виборів, 3 листопада, вже проголосувало 100 млн американців – це 73% від усіх, хто проголосував у 2016 році.

Дистанційного онлайн-голосування в США не було. Одним з видів голосування були «поштові бюлетені». Тобто американець отримав поштою бюлетень, заповнив його і надіслав на виборчу дільницю – знову ж таки поштою. До речі, поштова служба в них – одна з найбільших у світі. Чи не половина поштового обігу світу припадає на США.

Ще один вид раннього голосування – прийти в певні місця заздалегідь і проголосувати. Серед тих, хто проголосував достроково, 64% надіслали бюлетень поштою, а 36% – завдяки ранньому голосуванню.

Чи можливо запровадити в Україні альтернативні способи голосування, щоб підвищити явку на виборах?

Насамперед, треба гарантувати безпеку бюлетенів. Їх же треба десь зберігати. До того ж це додаткове навантаження на членів виборчкомів – я уявляю собі їхню реакцію, коли їм на голову додатково звалиться ще й раннє голосування. Але такий досвід все ж варто поступово переймати. Головне, повторюся, це безпека процедури голосування і довіра суспільства до такої процедури.

Поділитись:

  • Facebook
  • Twitter
  • Telegram
  • WhatsApp
  • Viber
guest
1 Коментар
Старіші
Новіші Найпопулярніші
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
юрій
юрій
3 роки тому

Пропонував жще у липні 2020 керівництву ВР “пропоную нову стратегію на місцеві вибори, виконуючи стратегічні цілі перевиборчої програми Президента і СН, провести одночасно місцеві вибори та місцеві референдуми. Для цього необхідно вже сьогодні ставити перед виборцями питання – які Ваші накази майбутнім депутатам? Наприклад, чи вважаєте Ви, що місцеві референдуми необхідно проводити регулярно за ініціативою влади або 5-10% членів громади? СН це може зробити – інші ні. Рішення на місцевих референдумах одночасно з місцевими виборами зекономлять бюджетні кошти і не дозволять знов обдурити громадян обіцянками місцевих олігархів. Роки лише представницької демократії чітко показали, що вона руйнує країну та узурпує безпосередню владу громадян http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/nd04d710-18/paran2#n2. Для зміни цього положення необхідно невідкладно прийняти відповідний закон/закони. Починати треба не з державного, а з місцевого рівня, для того щоби поступово, регулярно навчати громадян і владу відповідальності, як у Європі”.

СТАНЬТЕ ЧАСТИНОЮ ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ «СЛУГА НАРОДУ»!

Приєднатися
Політика конфіденційності даних
підписників газети «Слуга Народу»
Прийняти
Privacy Policy