ПАРЄ ухвалила резолюцію, яка дозволить ефективніше розглядати позови стосовно шкоди довкіллю від війни
- 254
Парламентська асамблея Ради Європи ухвалила історичну Резолюцію «Екологічний вплив збройних конфліктів».
У документі передбачено необхідність кодифікувати поняття екоцид, як у національному законодавстві, так і в міжнародному праві, а також необхідно внести зміни до Римського статуту Міжнародного кримінального суду, щоб додати екоцид як окремий вид злочину.
Як зазначила під час розгляду Резолюції у ПАРЄ народна депутатка «Слуги Народу» Юлія Овчинникова, шкода навколишньому середовищу, спричинена військовою агресією та рф, може бути багатогранною та здебільшого незворотною, а тому вона впливає не лише на екосистеми, але й на здоров’я людей за межами зони конфлікту та через тривалий час після його завершення.
«Природа завжди є мовчазним свідком та жертвою війни і вона завжди транскордонна. Все це ми зараз бачимо в Європі, в Україні: повномасштабне, несправедливе військове вторгнення рф завдало непоправної шкоди європейській країні, зокрема, довкіллю. Війна поставила перед Україною нові виклики та змусила шукати нові підходи до забезпечення відповідальності країни-агресора за завдану екологічну шкоду», – наголосила вона.
Наразі поняття екоцид відсутнє у міжнародному праві. В Україні визначення екоцид та покарання за нього закріплено у 441 статті Кримінального Кодексу України.
У результаті неврегульованості даного питання на міжнародній арені, позови щодо шкоди нанесеної довкіллю розглядаються не ефективно.
Станом на жовтень 2022 року 123 держави ратифікували Римський статут або приєдналися до нього. Україна підписала статут у 2000 році, але не ратифікувала його.