Парламентарі України та Грузії закликали НАТО надати їхнім державам ПДЧ – спільна заява
- 9467

Найважливішим питанням, що потребує переконливого сприяння держав-членів НАТО, залишається підтримка євроатлантичного курсу Грузії та України за допомогою надання Плану дій щодо членства та видимої перспективи вступу до Альянсу. На цьому наголошується у спільній заяві парламентарів України та Грузії щодо безпекового середовища в Чорноморському регіоні за результатами засідання Міжпарламентської ради Україна – НАТО (UNIC) та НАТО – Грузія (GNIC).
На думку представників законодавчих органів двох держав, це найефективніший спосіб забезпечити безпеку та стабільність у регіоні.
«Агресивні дії Росії, згідно із заявою про зменшення впливу НАТО в регіоні, спрямовані на забезпечення цілковитого панування над Чорним і Азовським морями. Такі дії Кремля зроблять цей район потенційною зоною нестабільності, збільшать ризик військових інцидентів на морі й у повітрі, обмежать свободу судноплавства, порушивши чинні норми міжнародного морського права», – зазначили вони.
Які додаткові заходи парламентарі України та Грузії пропонують для посилення безпеки в Чорноморському регіоні, а також протидії російській агресії:
- подальше залучення Грузії та України до зміцнення безпеки Чорного моря. Це невід’ємна частина євроатлантичної безпеки;
- активізація обміну розвідувальними та радіолокаційними даними в реальному часі;
- оновлення формату співпраці між країнами Чорноморського регіону;
- посилення постійної військової присутності НАТО в Чорноморському регіоні;
- розширення військової присутності НАТО в Україні;
- створення єдиного механізму швидкого реагування на порушення міжнародного морського права;
- засудження всіма членами міжнародного співтовариства спроб Росії легітимізувати раніше окуповані території;
- притягнути до відповідальності посадовців країн-членів НАТО за незаконні візити на окуповані території та співпрацю з окупаційними адміністраціями;
- невизнання депутатів Держдуми, яких обрали на окупованих територіях, та накладення на них персональних санкцій.
«Парламентарі підкреслили важливість посилення стримування і оборони в Чорноморському регіоні для ефективної протидії реваншистської позиції Росії, спрямованої на зміну геополітичного балансу в регіоні. Таким чином, вивчення уроків, отриманих із розширеної передової присутності, було би корисним і застосовним до співпраці НАТО з демократичними країнами-однодумцями в Чорному морі», – наголосили парламентарі України та Грузії.
Вони також висловили сподівання, що НАТО розгляне можливість розробки всеосяжної Чорноморської стратегії, в якій були би чітко викладені інтереси Альянсу в регіоні та кроки зі зміцнення його безпеки.
«Парламентарі зазначили, що найкращою можливістю відобразити бачення Альянсу щодо Чорноморського регіону стане нова Стратегічна концепція НАТО, яку планується затвердити на майбутньому саміті НАТО в 2022 році», – йдеться у спільній заяві.