Парламент розблокував велику приватизацію
- 5928
Парламент підтримав законопроєкт № 4543 у цілому, яким розблокував велику приватизацію в країні та надав можливість отримати додаткові 9 млрд грн надходжень до державного бюджету.
«У державному бюджеті на 2021рік ми запланували надходження від приватизації на рівні 12 млрд грн. Ця сума не розшифровується, але згідно з розрахунками Фонду держмайна, 9 млрд з 12 мають надійти саме від великої приватизації. Ви всі добре знаєте, що надходження від приватизації фінансують дефіцит державного бюджету. Якщо надходження будуть меншими за 9 млрд грн, нам потрібно буде ще більше запозичати на внутрішньому та зовнішньому ринках», – зазначила заступниця голови Комітету Верховної Ради з питань економічного розвитку Роксолана Підласа.
Ухвалення законопроєкту дозволить ефективно використовувати ці обєкти та залучати інвестиції в економіку.
Окрім того, передбачено декілька запобіжників, що дозволяють контролювати велику приватизацію.
Так, ціну об’єктів великої приватизації затверджує Кабінет міністрів за пропозицією інвестиційного радника. Деякі активи заборонені на рівні чинного закону про приватизацію – наприклад, метрополітен, атомні електростанції, надра тощо – це стратегічні активи. Зокрема, парламент сьогодні підтримав у першому читанні законопроєкт №4020 про перелік об’єктів, що не підлягають приватизації.
Передбачено п’ять таких переліків:
- Акціонерні товариства, у статутних капіталах яких частка корпоративних прав, що належать державі, не може бути меншою ніж 50% + 1 акція та не підлягає приватизації – 9 об’єктів (наприклад, НАК «Нафтогаз України», «Укрзалізниця»).
- Господарські товариства та об’єднання, у статутних капіталах яких частка корпоративних прав, що належать державі, становить 100%, державних комерційних та казенних підприємств, що не підлягають приватизації – 74 об’єкти (наприклад, «Енергоатом», поліграфічний комбінат «Україна»).
- Об’єкти культури та спорту, що не підлягають приватизації – 133 об’єкти (наприклад, кіностудія ім. Довженка, низка музеїв, театрів, заповідників, центри підготовки спортсменів).
- Державні підприємства, що не підлягають приватизації, але можуть бути перетворені в господарські товариства – 102 об’єкти (наприклад, Житомирський бронетанковий завод, Чугуївський авіаремонтний завод).
- Об’єкти лісового господарства, що не підлягають приватизації – 341 об’єкт.