Парламент надасть громадам більше повноважень в умовах воєнного стану
- 1691
Верховна Рада у першому читанні ухвалила законопроєкт №7269 про функціонування місцевого самоврядування у період дії воєнного стану, завдяки якому місцева влада отримає механізми оперативного управління громадами під час війни.
Про це заявив співавтор законопроєкту, голова підкомітету з питань адміністративно-територіального устрою Віталій Безгін. За його словами, ухвалення документа скоротить строки прийняття рішень на місцевому рівні та спростить саму процедуру для оперативного реагування на виклики війни.
«В умовах війни прийняття управлінських рішень має бути максимально оперативним, а робота органів місцевого самоврядування – безперервною. Особливо важливо швидко ухвалювати рішення які безпосередньо впливають як на життєздатність громади (її спроможність якісно опрацьовувати виклики воєнного часу), так і обороноздатність і безпеку територіальних громад і держави на тлі повномасштабної збройної агресії рф проти України», – пояснив важливість законопроєкту Віталій Безгін.
Ключові пропозиції законопроєкту:
• Здійснення головою громади самостійно (на території, де нема бойових дій) повноважень щодо внесення змін до кількісного складу виконкому, затвердження тимчасової структури ОМС, внесення змін до місцевого бюджету тощо з інформуванням голови обласної військової адміністрації.
• Надання голові громади права увільняти працівників місцевого самоврядування від їх посад (на час дії воєнного стану) та брати на роботу без застосування конкурсних процедур (конкурсні процедури обов’язково треба буде пройти після завершення воєнного стану).
• Урегулювання правового статусу військових адміністрацій населених пунктів, де у разі введення такої усі повноваження місцевої ради та виконкому переходять до військової адміністрації, а повноваження голови громади здійснює начальник військової адміністрації (голову громади Президент також може призначити начальником військової адміністрації громади).
• На час воєнного стану повноваження районних рад, їх виконавчих апаратів, а також обласних рад (якщо обласний центр є окупованим, оточеним чи там ведуться бойові дії) переходять до районних і обласних військових адмінстрацій, в тому числі обласні/районні комунальні заклади переходять в підпорядкування військовим адміністраціям і працюють з метою забезпечення відсічі збройної агресії. Керівник військової адміністрації може увільняти працівників обласних/районних рад, і приймати на роботу нових без конкурсу.
• Удосконалення порядку надання адміністративних послуг в умовах воєнного стану, зокрема передбачено зупинку строків надання адмін. послуг, якщо інше не встановить Уряд, та уніфіковано підхід до надання послуг, щоб вони по максимуму надавались на територіях, де немає бойових дій, проте з урахуванням наявних безпекових загроз (обмежений доступ до реєстрів і тд).