Пошук Пошук Пошук Пошук Меню
Пошук по сайту:
Закрити

Ольга Василевська-Смаглюк про Чорнобиль – Зону відродження

Ольга Василевська-Смаглюк про Чорнобиль – Зону відродження

Уже зовсім скоро пенсії ліквідаторам аварії на ЧАЕС можуть підвищити до 16 тисяч грн, особам з інвалідністю через аварію на ЧАЕС – удвічі, а Чорнобильська зона в цілому отримає розвиток замість стагнації.
Що держава робить для розвитку території, де залишився слід великої аварії, як підтримує чорнобильців, які нові об’єкти планують будувати та чому сталкери ремонтують квартири в Прип’яті? Про все це розкаже народна депутатка від «Слуги Народу» Ольга Василевська-Смаглюк.

Зона відчуження сьогодні

Зона відчуження – це по суті держава в державі. Там є свої підрозділи Нацполіції, СБУ, своє керівництво. Одночасно бувають такі неприємні речі як браконьєрство, незаконна риболовля, вирубка лісу, корупційні схеми – коли одні й ті ж компанії щорічно виграють тендери.

У Зоні є туристи, а є сталкери. Одні сталкери ремонтують квартири в Прип’яті. Інші псують споруди, вивозять залишки майна. Є самосели, які повернулися жити в Зону, бо не знайшли себе поза нею після відселення, але мешкають там незаконно. Адже після катастрофи жити в Зоні заборонено.

Проблем багато, але ми на шляху до відродження території. Ми хочемо її перевинайти.

Для нас важливо не лише розвивати туризм і побудувати сучасний музей, але й турбуватися про стан заповідної зони, де збільшується популяція тварин, зберегти архітектурні об’єкти, а також надати повноцінну соціальну допомогу тим, хто постраждав внаслідок аварії.

Туризм

Ні для кого не секрет, що Чорнобильська зона вже давно стала одним із найвідоміших українських туристичних напрямків і для українців, і для іноземців. Ба більше, після виходу серіалу від HBO, у Чорнобилі стався справжній туристичний бум. Так, якщо ще в 2016 році тут було 36 тисяч туристів, то в 2019 році Чорнобильську зону відвідало понад 120 тисяч туристів. І якби не коронавірус, ця цифра могла б вирости за 200 тисяч у 2020 році.

Потрапити на екскурсію можна дуже просто, а головне легально. Гроші за це отримують приватні турфірми (їх десятки), які організовують тури, і Державне агентство України з управління зоною відчуження. Туристичні компанії та адміністрація Зони відчуження можуть заробляти на екскурсіях та додавати гроші в державний бюджет.

Проте ми маємо розуміти, що розвиток туризму тут – це важка і довготривала робота. Мають бути прозорі механізми отримання коштів за екскурсії, підтримка держави задля створення туристичної інфраструктури та збереження привабливих об’єктів.

Чорнобиль – культурна спадщина

Я сама неодноразово була на екскурсіях в Зоні відчуження. Найбільше мене вразило місто Прип’ять, місто-привид, яке будувалося в 70-х роках минулого століття як місто атомників, для молодих родин, які прибули зі всіх куточків СРСР будувати та працювати на ЧАЕС. Будівлі, оглядове колесо, яке мало відкритися напередодні аварії, але на ньому так і не судилося покататися, мозаїки в державних установах, кафе, де в день вибуху зіграли весілля… Тут на дахах ростуть дерева, а в квартирах збереглась особлива аура та тодішня атмосфера: характерні для того часу сервізи, серванти, шпалери, ванні кімнати. А поряд – річка Прип’ять, яка тече, ніби нічого не сталося. Все це викликає одночасно і спустошення, і біль, і надію, що попри все – людство вижило, природа без людини відродилась, а значить перемогла.

Усе це можна врятувати від руйнування, якщо Чорнобильський комплекс внесуть у світову спадщину ЮНЕСКО, і об’єкти стануть пам’ятками архітектури.

У результаті держава та світові фонди зможуть виділяти більше коштів на збереження та відновлення зони.

Саме тому наразі влада працює над тим, щоб подати комплекс споруд  у перелік культурної спадщини ЮНЕСКО. Це дасть можливість консервації та реставрації деяких об’єктів і наступні покоління матимуть змогу побачити місце на власні очі та усвідомити, що мирний атом може бути і ворожим в недбалих руках або через збіг катастрофічних обставин.

Бізнес

Також для розвитку туризму потрібно створювати інфраструктуру навколо. Тільки у моєму 96-му окрузі понад 200 населених пунктів, які входять у зону безумовного добровільного відселення. Це Іванківська та Поліська ОТГ. Місця тут прекрасні, подекуди  навіть чистіші за центр Києва – Хрещатик. Тож розвиток підприємництва там можливий.

Зараз будівництво будь-якого підприємства чи об’єкта рекреації тут заборонено. А цим територіальним громадам конче потрібен розвиток та сплата податків. Якщо провести паспортизацію, отримати  висновки комісії з ядерного регулювання та, в деяких випадках, оцінки впливу на довкілля – там можна розпочинати підприємництво, прокладати веломаршрути, законно займатися риболовлею, створювати зони відпочинку. І наголошу, йдеться про ті місця, де немає радіації.

Для цього ми розробили законопроєкт №5379. Його мета – стимулювання відродження та розвитку територій, що зазнали радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи. Так, відповідні органи ці землі будуть досліджувати та надаватимуть можливості до їх використання відповідно до науково обґрунтованих показників та обмежень.

Пожежі у Чорнобилі

Ми всі пам’ятаємо страшні пожежі в Чорнобилі минулого року, запах яких відчули  навіть у центрі Києва. Горів рудий ліс, а вогонь ледь змогли відвести від станції. Після цієї біди залишились сотні гектарів горільнику – це залишки згорілого лісу, які не можна прибрати просто так. Для цього потрібна оцінка впливу на довкілля, яку роблять приватні компанії та яким треба заплатити державні кошти, і тільки після отримання ОВД можна буде прибирати та відновлювати ліс. Вже рік минув, а ми так і не прибрали горільники повністю. Це неприпустимо.

Щоб виправити ситуацію, я подала законопроєкт №5408, щоб скасувати оцінку впливу на довкілля, якщо цільове призначення ділянки не змінюється. Це стосується не тільки ДП «Північна Пуща» в Зоні відчуження, яка найбільше потерпіла від пожеж, а й всіх лісогосподарських підприємств в Україні. Мільйони гривень щорічно вимивають з державних лісгоспів на оцінку впливу на довкілля на користь приватних структур, які цю оцінку проводять. Потрібно це припинити.

Також я неодноразово зверталась в Мінфін, аби винайшли кошти на протипожежну безпеку в Зоні відчуження. Ніхто не застрахований від пожеж цього літа і, якщо нічого не робити, наслідки непередбачувані. Але в Мінфіні з цього приводу поки тиша. Профільний комітет ВР з питань бюджету також поки не відреагував на загрозу.

Соціальні виплати чорнобильцям

Загалом у Комітеті з питань соцполітики та ветеранів є 11 законопроєктів, яких об’єднує тема Чорнобиля. Усі вони спрямовані на посилення соціального захисту постраждалих внаслідок аварії на ЧАЕС.

Один законопроєкт уже ухвалено парламентом у першому читанні. Він скасовує консульський збір постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи, які належать до 1 і 2 категорій.

Також вже завтра депутати планують ухвалити законопроєкт №4555. Документ дозволить підвищити пенсії ліквідаторам і пенсіонерам з числа ліквідаторів Чорнобильської аварії.

Так, на сьогодні в Україні 2353 особи, які належать до першої групи інвалідності. Вони отримують в середньому пенсію в розмірі  12 270 грн. Якщо законопроєкт ухвалять, з 1 січня 2022 року пенсія зросте  до 16 080 грн. Осіб, які перебувають на обліку другої групи інвалідності, нараховується 35 347 осіб. Замість 10967 грн, які вони мають сьогодні, отримають 12 987 грн. Третя група з інвалідності (16  074 осіб) – їхня пенсія зросте з  8129 грн до 8917 грн.

Також важливо підвищувати оплату праці тим, хто зараз працює в Зоні, щоб вони не виїжджали на роботу за кордон і над цим ми зараз також працюємо. Потрібно, аби оплата праці на ЧАЕС була не меншою, ніж отримують зараз на станціях, які діють.

Пільги для чорнобильців

Я неодноразово наголошувала на необхідності збільшення коштів у бюджеті на виконання рішень судів, в тому числі тих, які були ухвалені на користь пільговиків-чорнобильців. Зараз держава боргує на виконання таких рішень близько 8 мільярдів. Потрібно постійно піднімати це питання, щоб держава розрахувалась за помилки минулих урядів, які скасували ці пільги.

Новії колії

Розпочато підготовчі роботи для будівництва залізничної гілки від станції Вільча до станції Янів. По ній планують перевозити відпрацьоване ядерне паливо з діючих атомних електростанцій в Центральне сховище відпрацьованого ядерного палива, а пізніше оскловані відходи в нове сховище.

Поділитись:

  • Facebook
  • Twitter
  • Telegram
  • WhatsApp
  • Viber
guest
2 Коментарі
Старіші
Новіші Найпопулярніші
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
Галина
Галина
2 роки тому

Знаю, що для Ольги Василевської-Смаглюк завжди в пріоритеті інтереси її виборців та благополуччя 96 округу. На час її каденції на окрузі повідкривали нові школи,садки, амбулаторії, відремонтували школу, яка не бачила шпателя 100 років, закуплене доровартісне обладнання до лікарень. Нарешті почали ще щось будувати крім стадіонів. Підтримую.

Наталія
Наталія
2 роки тому

Гарні ініціативи! Дякую вам, що опікуєтесь проблемами Чорнобиля та «чорнобильців»! Нарешті держава починає приділяти увагу «чорнобильським» питанням! Територію зони відчуження треба інфраструктурно та економічно розвивати, створювати робочі місця в самій зоні відчуження та місті Славутичі, де в основному проживає персонал ЧАЕС, що поступово вивільняється у зв’язку із закриттям станції. Також не забувайте про ліквідаторів та постраждалих від Чорнобильської катастрофи, вони повинні отримувати гідні компенсації та сучасне медичне забезпечення. Успіхів вам та вашій команді!

СТАНЬТЕ ЧАСТИНОЮ ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ «СЛУГА НАРОДУ»!

Приєднатися
Політика конфіденційності даних
підписників газети «Слуга Народу»
Прийняти
Privacy Policy