Ольга Совгиря: Окупація, військові злочини… Далі – концтабори?
27 лютого російські військові захопили Куп’янськ Харківської області. У перший день весни, 1 березня, відбувся мирний мітинг проти окупації міста. Місцевих жителів Куп’янська жорстоко розігнали, застосувавши силові методи.
Це приклад того, що в деяких містах України є ознаки окупації і військових злочинів. Російським окупантам чужі демократичні цінності.
Адже право на свободу мирних зібрань поряд зі свободою самовираження і свободою об’єднань – це основа будь-якої демократичної системи, яка функціонує. Це базове право є невід’ємною умовою реалізації інших прав людини, наприклад, свобода висловлювань. А право на свободу зібрань, як одне з істинних основ демократії, закріплене в основних договорах із прав людини.
Тільки приклад Куп’янська показує, що російські окупаційні сили порушили:
- Статтю 21 Міжнародного пакту про громадянські та політичні права.
Відповідно до неї визнається право на мирні збори. Користування цим правом не підлягає жодним обмеженням крім тих, що накладаються відповідно до закону і які необхідні в демократичному суспільстві на користь державної чи суспільної безпеки, громадського порядку, охорони здоров’я та моральності населення або захисту прав та свобод інших осіб. - Статтю 20 Загальної декларації прав людини, якою передбачено право кожної людини на свободу мирних зборів та асоціацій.
- Конвенцію про захист прав людини та основних свобод Ради Європи, де статтею 11 закріплено право на свободу зборів та об’єднань.
- Крім того, Міжнародною конвенцією про ліквідацію всіх форм расової дискримінації інших цивільних прав закріплюються, зокрема такі права:
– права на свободу пересування та проживання в межах держави;
– права залишати будь-яку країну, включаючи свою власну, і повертатися до своєї країни;
– права на громадянство;
– права на одруження та вибір подружжя;
– права на володіння майном і одноосібно, і разом з іншими;
– права на свободу думки, совісті та релігії;
– права на свободу переконань та на вільне вираження їх;
– права на свободу мирних зборів та асоціацій. - Також статті 3 і 27 Конвенції про захист цивільного населення під час війни забороняють насильство, жорстоке поводження, залякування й щодо цивільного населення.
Ці зобов’язання росіянами не були виконані, враховуючи неодноразові акти агресії й насильства щодо жителів Куп’янська із застосуванням світлошумових і сльозогінних гранат.
Здійснивши злочин проти однієї з основних права людини, закріплених низкою міжнародних нормативно-правових актів, російські військові вчинили зазіхання на основи демократії.
Українці – мужня нація, яка завжди готова боронити від непроханих гостей свої сім’ї, свій дім, свою землю. Менш, ніж за тиждень окупанти відчули це на власній шкурі. Особливо ті тисячі загарбників, які вже не повернуться до своїх сімей.