Олена Шуляк: Запуск Реєстру нерухомих пам‘яток на фінальній стадії, але основна робота з його наповнення, ще попереду
- 190
В Україні презентували напрацювання Державного реєстру нерухомих пам’яток України (Реєстр). Він повинен стати універсальним банком даних для об‘єктів культурної спадщини, які держава офіційно бере під охорону. Йдеться зокрема про об‘єкти всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, пам‘ятки національного значення, пам‘ятки місцевого значення, історико-культурні території і щойно виявлені об‘єкти культурної спадщини.
Про це повідомила Голова парламентського Комітету з питань організації державної влади, місцевого самоврядування Олена Шуляк.
За її словами, цей Реєстр стане частиною екосистеми електронного містобудівного кадастру, який запустять в дослідну експлуатацію на початку 2024 року, поряд з реєстром адміністративно-територіальних одиниць і територій територіальних громад, реєстром містобудівної документації, реєстром всіх будівель і споруд на території України та реєстром адрес.
Крім цього, Реєстр буде синхронізований з Єдиною державною системою у сфері будівництва (ЄДЕССБ), екосистемою відбудови України DREAM (Digital Restoration Ecosystem for Accountable Management).
При цьому Шуляк наголосила, що презентований продукт ще не є готовим реєстром, а напрацюваннями для нього – інформаційно – комунікаційною системою, розробка якої знаходиться на фінальній стадії і яку остаточно презентують з 1 січня. Після цього облдержадміністраціям потрібно буде завершити роботу з його наповнення – внести і самі пам‘ятки, і облікові дані по кожній з них, перевірити всю документацію.
“Щоб презентована інформаційно – комунікаційна система стала реєстром, в який будь-хто зможе зайти і подивитися дані по тій чи іншій пам‘ятці, ще потрібно провести колосальну роботу. По-перше, внести в неї всі пам‘ятки. На сьогодні їх в Україні біля 140 тис., а внесено тільки 100 тис., тому облдержадміністрації заносять решту. По-друге, дані по пам‘ятках з паперових носіїв потрібно буде перевірити на достовірність, тобто верифікувати. По-третє, необхідно легалізувати порядок ведення цього реєстру так, щоб витяги з нього могли використовуватися для здійснення управлінської діяльності (для землевпорядників, будівельних проєктів, охорони культурної спадщини тощо), розробити необхідні для цього підзаконні акти”, – пояснила народна депутатка.
Вона також зауважила, що впорядкування реєстру стане запорукою збереження пам’яток, а його інтеграція з ЄДЕССБ дозволить мати якісний інструмент виконання своїх повноважень різними органами.
За словами Шуляк, робота над створенням Реєстру тривала понад півтора року, але презентований нині продукт – проміжний етап, без відпрацювання якого неможливе якісне функціонування Реєстру. Зокрема через те, що зараз у систему пам‘ятки не лише вносяться, але і виключаються. Наприклад ті, які відносяться до імперської і радянської доби. Цю роботу, впевнена Олена Шуляк, важливо пришвидшити, оскільки нещодавно запрацював Міжнародний реєстр збитків, завданих агресією РФ проти України, в який вже у 1 кварталі 2024 року можна буде подавати заявки, серед яких обов‘язково повинні бути і постраждалі від російської агресії нерухомі пам‘ятки.
Загалом до моменту, коли можна буде презентувати вже готовий, працюючий, реєстр, потрібно реалізувати ще безліч кроків, зазначила Олена Шуляк. Зокрема, по кожній з внесених пам‘яток необхідно впорядкувати облікову документацію – перевірити, чи є вона, чи відсутня. У разі, якщо відсутня або складена з помилками, її потрібно створити.
“Все це може зайняти досить довгий період, адже по деяких пам‘ятках облікова документація є, тому її потрібно просто верифікувати. Це швидше, ніж у випадку пам‘яток, по яких облікової документації просто немає – зокрема, це стосується пам‘яток, які внесені до реєстру за старим законодавством ще за радянської доби, а також щойно виявлені об’єкти. Тобто, це ті пам‘ятки, над якими ще потрібно працювати. Найгірша у цьому плані ситуація зараз з пам’ятками археології, тому роботи для того, щоб реєстр повноцінно запустився, ще дуже багато. Але перший крок вже зроблено”, – пояснила вона.
Народна депутатка також зауважила, що це далеко не перша спроба створити в Україні актуальний і повний реєстр нерухомих пам’яток – пілотних проєктів по його створенню у минулі роки здійснювалось чимало, однак жоден з них так і не став успішним реалізованим рішенням. Втім, зараз у Державного реєстру нерухомих пам’яток України з‘явився хороший шанс на те, щоб реалізуватися, оскільки над його створенням працює сильна команда, що забезпечила появу в Україні такого знакового рішення як, наприклад, ЄДЕССБ.
“Над реєстром плідно працює одна з найсильніших команд з цифровізації державного сектору – це і Мінцифри, і проєкт “Прозорість та підзвітність у державному управлінні та послугах/ TAPAS”, і команда, що створює електронний містобудівний кадастр. Тож я впевнена, що цього разу запуск Державного реєстру нерухомих пам’яток України буде вдалим – цей реєстр необхідний Україні і він нарешті запрацює”, – підсумувала Олена Шуляк.