Пошук Пошук Пошук Пошук Меню
Пошук по сайту:
Закрити

Олена Шуляк розповіла, як змінилось оподаткування нерухомості та землі у зв’язку з війною

  • 420
Олена Шуляк розповіла, як змінилось оподаткування нерухомості та землі у зв’язку з війною

Парламент ухвалив ініційований фракцією «Слуга народу» законопроєкт №7632, який позбавляє податкового навантаження людей, що й так постраждали й не можуть користуватися та отримувати прибуток від майна чи землі. Йдеться про зміни в нарахуванні податків на пошкоджену нерухомість, землю та нерухомість на окупованих територіях та в зонах бойових дій, заміновані (потенційно заміновані) земельні ділянки. Документ 2 травня підписав президент.

Про це в колонці для РБК-Україна розповіла голова партії «Слуга народу» та парламентського комітету з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування Олена Шуляк.

«Від податку на нерухомість звільняються особи, нерухоме майно яких пошкоджене або знищене. Йдеться про нерухомість у будь-якій частині країни, адже ракетні обстріли траплялися у всіх регіонах. Обов’язкова умова — усі дані про об’єкт мають міститися в Реєстрі пошкодженого та знищеного майна, адже саме там акумулюється вся верифікована інформація про руйнування. Це забезпечить чіткість та прозорість процесу звільнення від оподаткування», – зазначила Олена Шуляк.

За її словами, законом передбачені різні механізми та умови, залежно від ступеня та часу пошкоджень.

«Повністю знищена нерухомість не оподатковується починаючи з 2021 року та наступні податкові періоди, для юридичних осіб — з 2022 року. У разі значного пошкодження нерухомості фізичні особи звільняються від сплати податку за 2021 рік та наступні податкові періоди. Юридичні особи, а також фізичні особи-власники нежитлової нерухомості — з 1 березня 2022 року. Це стосується об’єктів, пошкоджених у 2022 році. Нерухомість із незначними пошкодженнями, придатна до проживання чи використання за призначенням та потребує лише поточного ремонту, також може звільнятися від оподаткування. Відповідне рішення приймають сільські, селищні, міські ради, військові адміністрації або військово-цивільні адміністрації», – пояснила очільниця партії.

Вона додала, що зміни в оподаткування стосуються нерухомості на тимчасово окупованих територіях та в зонах активних бойових дій.

«Найбільші пільги передбачені для фізичних осіб-власників житла. На житло, що належить громадянам податок не буде нараховуватися не лише за 2022, але й за попередній 2021. Це необхідно, з огляду на соціально-економічну ситуацію на постраждалих територіях. Якщо є йдеться про нежитлову нерухомість фізичних осіб, а також будь-яку нерухомість юридичних осіб, то за неї не нараховуватимуть податки за період з 1 березня 2022 року до 31 грудня 2022 року», – повідомила Олена Шуляк.

Крім того, закон змінює оподаткування нерухомості та землі у зв’язку з війною.

«З 1 січня 2023 року нарахування будуть здійснюватися залежно від тривалості активних бойових дій або тимчасової окупації на тій чи іншій території. Звільнення від оподаткування починається з 1 числа місяця, у якому почалася окупація/бойові дії, відповідно завершується — останнього числа місяця їхнього закінчення», – зазначила Олена Шуляк, нагадавши, що перелік територій, на яких ведуться бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією затверджується наказом Мінреінтеграції.

Голова комітету зазначила, що українські фермери та аграрії, які постраждали від воєнних дій та окупації частини територій, також звільняється від плати за землю.

«Якщо земельна ділянка знаходиться на окупованих територіях або на територіях активних бойових дій, то фізичні особи не сплачують за неї плату за землю за увесь 2022 рік, а юридичні особи — з 1 березня і до кінця 2022 року. З 2023 року пільга буде діяти до останнього числа місяця, у якому завершено активні бойові дії або окупація. Єдиний податок 4 групи не сплачується з 1 березня 2022 року за земельні ділянки, розташовані на територіях бойових дій або окупованих територіях. Пільга триватиме до завершення таких подій. Проте, ця норма не поширюється на земельні ділянки, де бойові дії або тимчасова окупація завершилися до 1 травня 2022. Екологічний податок також не сплачується платниками такого податку у випадках окупації та бойових дій за весь 2022 рік. З 2023 року звільнення від екологічного податку діє до першого числа місяця, що настає після дати завершення бойових дій або окупації», – роз’яснила народна депутатка.

Олена Шуляк додала, що власники та користувачі землі на деокупованих територіях, які забруднені вибухонебезпечними предметами, звільняються від нарахування плати за землю, єдиного податку 4 групи, екологічного податку, а також орендної плати за такі земельні ділянки. Рішення про це можуть ухвалювати місцеві ради, військові/військово-цивільні адміністрації на підставі відповідної заяви від платника податків, а відомості про заміновані землі мають бути внесені до Державного земельного кадастру.

«Встановлення таких податкових пільг на землю — це не лише питання справедливості, але й безпеки. Зняття податкового навантаження, зокрема і з потенційно замінованих земель, дає чіткий сигнал для фермерів — не варто поспішати відновлювати діяльність, якщо немає впевненості щодо відсутності вибухонебезпечних предметів», – зазначила очільниця партії.

Олена Шуляк наголосила, що ключове значення проголосованого парламентом рішення про звільнення від сплати податків — він дасть змогу не витрачати час на підготовку документів для зміни податкових зобов’язань за звичайними процедурами.

«Разом із законом 2923–IX (колишній законопроєкт №7198) про компенсацію за зруйноване та пошкоджене житло — це ще одна законодавча ініціатива, спрямована на відновлення справедливості та подолання наслідків війни», – резюмувала народна депутатка.

Поділитись:

  • Facebook
  • Twitter
  • Telegram
  • WhatsApp
  • Viber
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

СТАНЬТЕ ЧАСТИНОЮ ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ «СЛУГА НАРОДУ»!

Приєднатися
Політика конфіденційності даних
підписників газети «Слуга Народу»
Прийняти
Privacy Policy