Олена Шуляк розповіла, як витратять 50 млрд євро міжнародної підтримки
- 301
Україна очікує затвердження програми підтримки від ЄС розмірі 50 млрд євро упродовж 4 років у рамках програми Український Фонд (Ukraine Facility). Вона передбачає втілення широкої рамки реформ, створення інструментів для залучення інвестицій та роботи з іншими донорами.
Про це розповіла голова Комітету ВР з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування, очільниця політичної партії «Слуга Народу» Олена Шуляк у своєму блозі на Економічній правді.
«Насамперед Український Фонд має на меті відбудову постраждалої внаслідок війни інфраструктури, її модернізацію та безпеку. Було визначено 4 сектори економіки, які мають стати бустером стрімкого зростання — енергетика, сільське господарство, транспорт та експортна логістика, критично важлива сировина», – повідомила Шуляк.
Вона додала, що потужну підтримку нададуть також основним сферам, від яких залежить задоволення базових потреб українців – медицина, освіта, житло.
Зокрема у межах Українського Фонду очікується 700 млн євро на програму єВідновлення для надання компенсацій за пошкоджене та знищене житло. Ще 450 млн євро мають забезпечити відбудову закладів соціальної інфраструктури, зокрема шкіл та лікарень.
«Йдеться не лише про безпосередню відбудову, але й покращення доступу до медицини, зокрема реабілітації, створення безпечних умов для здобуття освіти. Програма має передбачати 450 млн євро на ремонт та модернізацію мережі медичних закладів, а також 750 млн євро на забезпечення укриттями закладів середньої освіти», – зазначила голова профільного комітету.
Окрім того, є потреба в 400 млн євро на відбудову та відновлення пошкоджених та зруйнованих об’єктів транспортної інфраструктури.
«Відновлення та розвиток експортно-логістичного потенціалу України має фокусуватися на мережі TEN-T. Це основна транспортна система, що з’єднує великі міста, пункти перетину кордону з державами-членами ЄС та Молдовою, а також великі порти та аеропорти. Йдеться також про необхідність будівництва колій шириною 1435 мм на заході України, реконструкцію пунктів пропуску на кордонах із країнами ЄС, розвиток та захист портового кластера Дунаю та портів Великої Одеси», – пояснила Шуляк.
Окремим пунктом розподілу коштів є фінансування відновлення та розвитку енергетичної системи.
Уряд очікує 600 млн євро на підтримку, захист та модернізацію енергетичної інфраструктури в рамках Ukraine Facility. Заходи з модернізації енергетичного сектору включають зелений перехід та збільшення частки відновлюваної енергетики, об’єднання з енергосистемою ЄС, забезпечення енергоефективного споживання, зокрема будівель та в секторі централізованого постачання», – сказала очільниця «Слуги Народу».
Вона наголосила, що в умовах атак на енергетичні об’єкти також важливо продовжувати децентралізацію енерговиробництва та розвивати малу генерацію.
За словами Шуляк, частину коштів за програмою Ukraine Facility планують витратити на відновлення та підтримку агросектору.
«Сільське господарство значно постраждало від війни. Згідно з планом реформ галузь потребує модернізації, впровадження нових екологічніших методів. Окрема проблема – замінування сільськогосподарських земель. На гуманітарне розмінування є потреба у 200 млн євро», – констатувала голова профільного комітету.
Вона наголосила, що основна умова для розвитку як агарного, так і видобувального секторів – це перехід до виробництва та експорту не лише сировини, а і продукції з вищою доданою вартістю.
Також, за її словами, очікується 1,9 млрд євро на підтримку грантових програм для бізнесу, зокрема eRobota та «Доступні кредити 5-7-9%.