Олена Шуляк розповіла, як повна діджиталізація здолає «будівельну мафію»
- 9412
Першим кроком для подолання корупції у будівельній галузі стало ухвалення у 2019 році законопроєкту про запровадження Єдиної державної електронної системи у містобудуванні. Про це розповіла очільниця партії «Слуга Народу» та авторка цього законопроєкту Олена Шуляк у своєму блозі на LB.ua.
За її словами, оскільки новий президентсько-партійний курс відпочатку мав спрямування на діджиталізацію – позитивне рішення з ініціативи не забарилося.
«До парламенту я працювала в сфері містобудування з боку бізнесу та експертів, тому не з чуток знала, як Державна інспекція з архітектури заробляє на учасниках ринку, а також як “плодить” нечесних забудовників, продаючи їм документи та дозволи на будь-який смак. Тому ще до політичної діяльності ми з експертами-однодумцями розробили дуже сміливий цифровий законопроєкт, що мав би поставити крапку в цій історії», – зазначила вона.
Олена Шуляк зазначила, що зміни передбачали певний алгоритм роботи електронної системи, яка міститиме всі послуги, що на той час надавала лише ДАБІ.
Наразі у «Дії» представники ринку та громадяни можуть отримати 15 послуг. За час роботи е-системою вже скористалися 1 млн людей. Йдеться, зокрема, про отримання дозволів на початок будівництва.
«Якщо раніше для того, щоб почати будівництво, треба було зібрати майже 10 кілограмів паперів і зловити “щасливі години” прийому в ДАБІ, то зараз достатньо зайти в систему і внести всі необхідні дані. Такий підхід не просто береже нерви, час та кошти, а й всерйоз змінює будівельну сферу. Бо ж якщо ти хочеш будувати в пам’ятній зоні чи на березі Дніпра, де зведення об’єктів не передбачене, тобі не допоможе ні хабар, ні кум, ні статус», – наголосила вона.
Олена Шуляк нагадала, що на початку роботи нової е-системи в будівництві Мінцифра відкрила старі реєстри ДАБІ. Тоді виявили легендарні записи працівниками інспекції «не відправляти!!!», що означало чергову незаконну оборудку.
Очільниця партії «Слуга Народу» запевнила, що будівельна сфера України буде повністю цифровізована і міститиметься в е-системі, яка об’єднає в собі всі реєстри.
Одна з головних цілей цифровізації галузі – всі дозвільні документи на будівництво мають оформлюватися виключно через систему. Це позбавить місцеву владу дозвільних функцій і зможе по-справжньому контролювати забудови.
«Всі ці норми запрацюють після остаточного ухвалення законопроєкту №5655, що впроваджує реформу містобудівної діяльності. За цей документ парламент має голосувати вже цієї весни. Тому є підстави заявляти, що ми нарешті забудемо про “будинки-монстри”, про знищення архітектурних пам’яток та про скандали з ошуканими інвесторами житла. Звісно, реформа комплексна і передбачає ще контроль, нагляд та відповідальність. Та те, що її основа це діджиталізація – беззаперечний факт», – сказала вона.