Олена Шуляк розповіла, як і за які кошти відбуватиметься відбудова України
- 382
Україна розраховує залучити до відбудови зруйнованих внаслідок російської агресії територій фінансову допомогу міжнародних партнерів та організацій, а також частину заблокованих російських активів.
Про це голова партії «Слуга Народу» Олена Шуляк розповіла в інтерв’ю виданню РБК-Україна.
«Гроші будуть нам давати партнери. Але, звичайно, під прозорі механізми з чітким розумінням, як і на що вони будуть витрачатися. Це можуть бути різні кошти – і кредитні, і кошти у вигляді безповоротної фінансової допомоги, це можуть бути будь-які кошти фінансових інституцій і міжнародних донорів. Але головне – те, як ці кошти будуть витрачатися», – зазначила вона.
На сьогодні, повідомила народна депутатка, в Україні понад 30 громадських організацій створили коаліцію, вона називається RISE, яка активно долучається до всіх процесів, які пов’язані саме з відбудовою.
Також Міністерство інфраструктури запускає пілотний проєкт, який стосується створення модуля управління проєктами, які пов’язані з відбудовою. Це цифровий модуль, він спирається і на реєстр пошкодженого і зруйнованого майна, який нещодавно був створений, і на єдину державну електронну систему в сфері будівництва.
«Коли громадськість залучена до процесів відбудови з самого початку, до речі, частина цих громадських організацій фінансується за кошти міжнародних донорів; коли у уряду є абсолютно відкрита позиція до конструктивних пропозицій, то я впевнена, що такими спільними діями вибудується довіра західних партнерів до процесів відновлення України», – переконана Олена Шуляк.
Водночас політик зауважила, що відновлення треба починати саме з аналізу та розроблення стратегічних документів. Адже є області, які деокуповані, і здається, що саме ці області повинні бути у фокусі уваги відбудови. Але й ті області, які на сьогодні прийняли людей та бізнес, їх території також потрібно перепланувати, враховуючи особливості економічні та демографічні.
«Сьогодні є громади, в яких кількість населення збільшилася на 25%. Такий приріст населення – це і інше навантаження на інфраструктуру, і навантаження на доступ до послуг, які надає держава. Мені особисто дуже страшно, коли ми відбудуємо дитячий садочок, пофарбуємо його в яскраві кольори, а цей садочок буде порожній, тому що дітей, які повинні туди йти, просто банально не буде, тому що їхнім батькам немає де працювати чи проживати», – пояснила Олена Шуляк.
Саме тому парламент ухвалив закон, згідно з яким в кожній області має бути розроблений стратегічний документ, який потім стане основою і нової містобудівної документації. Цей документ має назву “Програма комплексного відновлення” і може розроблятися для області, для громади або навіть для її частини.
«Програма відновлення не просто буде містити те, що потрібно відбудувати, а перш за все буде містити інформацію стосовно майбутньої економічної ситуації в регіоні: які підприємства виїхали, які заїхали, які планують залишатися, яким треба створити умови для розвитку в цьому регіону, враховуючи природні чи логістичні особливості», – підсумувала голова партії.