Олена Шуляк про рейтинги «Слуги Народу», трансформацію партії та реформу містобудування
15 листопада делегати з’їзду політичної партії «Слуга Народу» обрали нову очільницю політсили – Олену Шуляк. У своєму першому інтерв’ю на новій посаді вона розповіла про те, які зміни чекають на партію під її керівництвом.
«Слуга Народу» змінила керівника – а чи зміниться сама партія?
Безумовно, на партію чекає трансформація. Ми перейшли «екватор» нашої каденції у Верховній Раді. Набули досвіду в державному управлінні, втілили у життя багато кардинальних реформ. Побудували регіональну структуру, залучили до команди понад 6 тисяч депутатів місцевих рад по всій країні.
«Слуга Народу» – вже не група новачків, а великий державний механізм. Зараз маємо «навчити» цей механізм працювати швидко, злагоджено та ефективно.
Якою саме ви бачите оновлену партію?
Я виділила для себе п’ять основних критеріїв, яким має відповідати «Слуга Народу 2.0».
Точка зборки. Партія має стати «вузловою станцією» для нашої великої політичної команди. Саме тут триватимуть обговорення наших спільних ініціатив між різними частинами команди: урядовцями, депутатами, місцевими лідерами.
Система інформування. Партія повинна роз’яснювати курс Президента України, суть ключових реформ, доносити цю інформацію до рівня регіону, району, громади. Жодна ініціатива нашої політичної команди не повинна викривлятися маніпуляціями старих політиків. Тих, що шукають «зраду» навіть у «Великому будівництві», яке реально змінює всю країну на краще.
Зворотній зв’язок. Ми хочемо чути кожну проблему регіону, району, громади. І не лише чути, а обговорювати і робити все для її вирішення. Маємо дослухатися до людей. А в кого стало погано зі слухом – той має задуматися, чи йому місце у нашій партії.
Соціальний ліфт. Наше завдання – шукати, обирати, навчати найбільш активних, компетентних і небайдужих партійців. Просувати їх кар’єрними сходами – у партії, місцевому самоврядуванні, державному управлінні. У нас має бути гідний кадровий резерв.
Ефективний політичний інститут. Партія має швидко ухвалювати рішення, затверджувати позиції, оперативно виключати зі своїх лав тих, хто порушує наші принципи, забуває про наші обіцянки, відхиляється від президентського курсу на побудову нової, сучасної, модерної країни.
Чи зміниться структура керівних органів партії?
Вищий керівний орган – Політрада, це свого роду обличчя партії. Тут мають бути лише люди, цілком віддані справі Президента, лише професійні, лише порядні. Цей орган має бути дієвим, оперативним, змістовним. Відігравати помітну та важливу роль у команді. Чітко формулювати і висловлювати позицію партії щодо актуальних питань порядку денного країни.
Щоб Політрада відповідала цим вимогам, я пропоную створити орган повсякденного оперативного управління – президію Політичної ради партії.
Крім того, принцип формування Політради має бути упорядкованим, організованим, зваженим. Потрібно проводити консультації та ретельно відбирати кандидатів.
До «екватору» каденції «Слуги Народу» підійшли із суттєво нижчими рейтингами, аніж в 2019 році. Партія втрачає довіру виборців?
Рейтинги за два роки до виборів не є показовими. Адже перспектива голосування дуже віддалена. Я пропоную подивитися не на гіпотетичні вибори із соцопитувань, а на реальні, які відбулися пару тижнів тому.
Нагадаю: в Херсонській та Черкаській областях кандидати від «Слуги Народу» здобули беззаперечну перемогу та поповнили лави нашої фракції у Верховній Раді. Поєднання політики із реальними результатами роботи на місцях дає результат.
Останнім часом ЗМІ часто говорять про нібито розпад монобільшості у Верховній Раді. Ви згодні з цим?
Монобільшість намагаються поховати вже два роки – з моменту її заснування. Але, як кажуть, чутки про смерть дуже і дуже перебільшені. Тим, хто чекає на розпад, хочу сказати лише одне: не дочекаєтеся. Результат – на табло. Найважливіші законопроєкти ухвалюються.
Так, ми маємо бути згуртованішими і дисциплінованішими. Не відкладати важливих законопроєктів. Бути присутніми на пленарних засіданнях, якщо дозволяє здоровʼя (адже пандемія ще не минула). Але в цілому жодних сумнівів в ефективності монобільшості в мене немає.
Які саме законопроєкти ви вважаєте невідкладними?
На з’їзді 15 листопада ми ухвалили звернення до фракції «Слуги Народу» у Верховній Раді з політичними вимогами невідкладно розробити та провести через сесійну залу низку законопроєктів.
Вони стосуються:
– пенсійної реформи;
– жорстких покарань за корупцію та розкрадання у Збройних силах України та Міністерстві оборони;
– поліпшення матеріального забезпечення працівників освіти;
– управління побутовими відходами та стимулювання будівництва сміттєпереробних заводів;
– невідворотності покарань для працівників поліції, прокуратури та СБУ за перевищення службових повноважень.
Це не вичерпний перелік, а лише початок. Партія триматиме руку на пульсі законодавчого процесу й надалі.
Ви казали про дисципліну. На жаль, «Слуги Народу» час від часу потрапляють в різні скандали та неприємні ситуації. Чи буде партія розбирати такі випадки?
Безумовно. Для цього я запропонувала створити в партії Дисциплінарну комісію. Сподіваюсь, наступний зʼїзд затвердить її створення. Будемо розглядати і ухвалювати рішення за висновками цієї комісії. Зокрема, це може буде рішення про виключення з партії і фракції. Рішення ухвалюватимуться персонально, в кожному конкретному випадку. Але буде жорстко!
Що стосується конфліктних ситуацій у місцевій владі – зараз, після партійного зʼїзду, відбудуться звіти місцевих депутатів (цього вимагає закон), а також звіти голів обласних організацій за рік роботи. Під час цього процесу побачимо, які є протиріччя, і як їх вирішувати. Буде відвертий діалог між партійцями – бо це єдиний спосіб вирішення проблем.
Членів партії «Слуга Народу» відносно небагато – близько тисячі. В чому причина?
У кожної партії є прибічники, а є члени партії. Це різні категорії. Ми – партія для тих, хто хоче змін. Потенційно всі з них можуть стати або вже є нашими прибічниками. Ми вже довели, що не боїмося нового, не боїмося кардинальних змін. І всі, кого не влаштовує становище країни – можуть бути нашими прибічниками.
А ось членами партії можуть бути лише ті, хто готовий працювати для втілення цих змін. Тобто ті, хто може й хоче присвятити певний свій час та зусилля для роботи з партією і на партію. Таких завжди набагато менше.
До того ж в партії доволі складна система відбору членів. Перевірки, номінаційний комітет, затвердження головою партії… Ми – не КПРС і не «Партія регіонів», до яких вливалися всі керівники «за посадою».
Ми точно не хочемо тимчасових попутників, які зрадять на першому ж повороті. Ми хочемо бути впевненими у всіх своїх партійцях. А з прихильниками будемо працювати і вже працюємо. У нас є два крила – «Зе!Молодіжка» і «Зе!Жінки» – які вже мають напрацювання у цьому напрямку.
Ви – одна з рушіїв реформи містобудування. Що в її основі?
Основою реформи є наш законопроєкт №5655, що передбачає повне перезавантаження державного регулювання будівельної сфери: запровадження роботи через Єдину державну електронну систему в містобудуванні для всіх учасників ринку, тотальну цифровізацію, грамотний контроль та нагляд, а також штрафи за порушення. Все це дозволить, щоб чиновники-хабарники та багатомільярдні оборудки пішли нарешті у минуле. Працювати «в темну» стане неможливо, а галузь перейде в публічну і законну площини.
Зокрема, через е-систему державна реєстрація права на виконання підготовчих і будівельних робіт відбуватиметься виключно через електронну систему, якою вже користуються чесні учасники ринку за власним бажанням. В межах реформи передбачається, що функція контролю за будівництвом буде демонополізована і міста не зможуть заробляти на незаконному будівництві (натомість отримають контроль за виконанням генплану міста). Органи місцевого самоврядування позбавляються в окремих випадках дозвільних функцій (це робитиме е-система автоматично), але матимуть більше контролю над дотриманням містобудівної документації. І в разі порушення задекларованих забудовником намірів, зможуть без рішення суду зносити незаконні об’єкти. Окрім того, законопроєкт передбачає високі штрафи за порушення у будівельній сфері. Сума стягнення за порушення для різних об’єктів складатиме 900 прожиткових мінімумів і більше.
Разом із тим є ще один законопроєкт – №5877 про посилення відповідальності у сфері містобудівної діяльності (готується до першого читання). Цей документ заключний у реалізації реформи містобудування. Ним ми пропонуємо притягувати порушників до кримінальної та адміністративної відповідальності. Зокрема, суттєво доповнили норми Кримінального кодексу України у частині самовільного захоплення земельної ділянки та самочинного будівництва. Так, посилена відповідальність за незаконне захоплення земель історико-культурного призначення, за самовільне будівництво, яке ведеться з порушенням цільового призначення земельної ділянки тощо. Водночас, за незаконне будівництво, що створило небезпеку чи призвело до тяжких технологічних аварій або екологічних катастроф, загибелі або масового захворювання населення, пропонується карати позбавленням волі терміном від трьох до п’яти років.
Які ще законопроєкти виділяєте з-поміж інших з точки зору актуальності?
Однозначно, чи не всі проєкти законів, запропоновані «Слугою Народу», є важливими. Втім, є реформи та ініціативи, що потребують першочергового розгляду. Наприклад, після призначення на посаду голови партії я закликала колег ухвалити проєкт закону про пенсійну реформу. Вона, як на мене, одна з головних, а тому реалізувати її слід до кінця каденції цієї Верховної Ради. На сьогодні, попри індексацію пенсії і доплати пенсіонерам 75+ та 80+, грошей літнім людям недостатньо. Тому працювати над пенсійною реформою треба вже. У нас є законопроєкт, він підтримується і членами Комітету, і на рівні Мінфіну. Але до зали чомусь не виходить. Сподіваюсь, що все ж до нового року ми проголосуємо за нього у першому читанні. В нас як від політичної партії є політична така вимога до нашої фракції.
Важливими для нас є і законодавчі ініціативи, що стосуються якісної реалізації програми «Велике будівництво», адже ми хочемо будувати більше і якісніше. Бо гарна інфраструктура типу ЦНАПу чи дитсадка – не розкіш, а необхідність. Тому ближчим часом очікуємо, що парламент проголосує за законопроєкт №6298, що забезпечить виділення додаткових коштів (1 млрд грн) на місцеві дороги, бо якісні шляхопроводи мають бути не лише між містами, а й між селами.
Бажаю успіхів і терпіння.