Пошук Пошук Пошук Пошук Меню
Пошук по сайту:
Закрити

Олена Мошенець про нові правила роботи НАБУ

Олена Мошенець про нові правила роботи НАБУ

Верховна Рада у першому читанні ухвалила законопроєкт №5459-1 щодо приведення статусу НАБУ у відповідність до вимог Конституції України. Що зміниться в роботі Національного антикорупційного бюро? Які суперечності усуває законопроєкт? Як зміниться статус НАБУ та за якою процедурою відбуватиметься відбір його директора? Розповідає народна депутатка України, заступниця голови Комітету ВРУ з питань антикорупційної політики Олена Мошенець.

Законопроєкт покликаний усунути суперечності між Конституцією України та Законом «Про Національне антикорупційне бюро України». Про які саме суперечності йдеться?

У серпні 2020-го Конституційний Суд визнав неконституційним Указ Президента від 2015 року про призначення Артема Ситника директором НАБУ. А у вересні 2020 року КСУ визнав неконституційними окремі положення Закону «Про Національне антикорупційне бюро України». А саме – щодо окремих повноважень Президента України в частині призначення і звільнення директора Бюро, визначення трьох членів конкурсної комісії для обрання директора НАБУ тощо. 

Чому ці положення є неконституційними?

Як зазначає Конституційний Суд України, опосередковане підпорядкування НАБУ Президенту України через призначення та звільнення його керівників створює загрозу незалежності цього органу і наділяє Президента України не властивими йому повноваженнями. А отже, може мати наслідком його конкуренцію з органами виконавчої влади. Це несе ризики для громадянських прав і свобод, гарантом яких є Президент України.

КСУ звертає увагу, що хоча юридично НАБУ є правоохоронним органом, фактично це орган виконавчої влади. Бо він складається з центрального та територіальних управлінь, а отже – поширює свої повноваження на всю територію України. Тому юридичний і фактичний правовий статус діяльності НАБУ не збігаються. Це суттєва прогалина, яку законопроєкт покликаний усунути.

Цікаво, що про цю проблему було відомо давно: п’ятий президент та парламент попереднього скликання добре розуміли ризики в законодавчому підґрунті діяльності НАБУ та чомусь не вирішували проблему. Проте ситуація, що склалася, має бути якнайшвидше вирішена, тому що невизначеність статусу НАБУ підриває  незалежність цього органу і створює вкрай небезпечний прецедент на майбутнє.

Як саме плануєте усунути ці прогалини?

Ми маємо намір ухвалити законопроєкт, який відповідатиме Конституції України й не створюватиме  жодних ризиків оскарження в майбутньому. Важливо забезпечити сталість й безперервність діяльності НАБУ, а також його незалежність.

Законопроєкт №5459-1 є найкращою ініціативою, спрямованою на вирішення кризи, пов’язаної з відсутністю процедури обрання й звільнення керівника НАБУ. В ньому закріплений новий правовий статус Бюро як центрального органу виконавчої влади зі спеціальним статусом.  

Що дасть новий статус НАБУ?

Зміна правового статусу НАБУ з державного правоохоронного органу на центральний орган виконавчої влади зі спеціальним статусом має закріпити чіткий порядок взаємодії НАБУ з Кабінетом міністрів України. Це гарантуватиме незалежність діяльності НАБУ та неможливість стороннього втручання в його діяльність.

Таке рішення відповідає висновкам Конституційного Суду України, усуває можливості неоднозначного тлумачення положень закону про НАБУ, а також приводить його положення у відповідність до Конституції України та чітко визначає координацію діяльності НАБУ Кабінетом міністрів України. Це дозволить усунути ті колізії чинного закону, які стали підґрунтям «конституційної кризи», а також закріплює гарантії незалежності діяльності Бюро.

Як відбуватиметься конкурсний добір на посаду директора НАБУ?

Процедура обрання на посаду директора НАБУ за законопроєктом №5459-1 виглядає наступним чином:

  • Кандидати на посаду очільника Бюро визначаються комісією з проведення конкурсу на обіймання посади директора НАБУ відповідно до результатів відкритого конкурсного відбору.
  • До складу конкурсної комісії входять: три особи, яких визначає Кабінет міністрів України та три особи, яких визначає Кабінет міністрів України на підставі пропозицій міжнародних партнерів України у сфері запобігання і протидії корупції (перелік таких партнерів визначає МЗС).
  • Після проведення конкурсу Кабінет міністрів на відкритому засіданні призначає одного з двох поданих конкурсною комісією кандидатів директором Бюро, які найкраще зарекомендували себе під час проведення конкурсу.

Як загалом законопроєкт вплине на роботу НАБУ?

Набуття НАБУ статусу центрального органу виконавчої влади зі спеціальним статусом не потребує його ліквідації чи реорганізації, вчинення будь-яких дій щодо його працівників. Тому запропоноване законопроєктом врегулювання правового статусу буде максимального безболісним для самого НАБУ. Воно зможе й надалі виконувати свої функції, а також отримає додаткові гарантії незалежності.

Чи продовжує нинішній директор Бюро здійснювати свої повноваження?

Законопроєкт не передбачає звільнення директора НАБУ, він продовжить працювати на своїй посаді до моменту призначення нового директора Національного антикорупційного бюро України, відібраного за результатами відкритого конкурсу.

Поділитись:

  • Facebook
  • Twitter
  • Telegram
  • WhatsApp
  • Viber
guest
1 Коментар
Старіші
Новіші Найпопулярніші
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
Євген
Євген
3 роки тому

Підтримую таке рішення, просто все мусить бути згідно діючої Конституції України.

СТАНЬТЕ ЧАСТИНОЮ ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ «СЛУГА НАРОДУ»!

Приєднатися
Політика конфіденційності даних
підписників газети «Слуга Народу»
Прийняти
Privacy Policy