Пошук Пошук Пошук Пошук Меню
Пошук по сайту:
Закрити

Олена Криворучкіна про екологічний фронт війни

Олена Криворучкіна про екологічний фронт війни

Україна вже понад два місяці героїчно тримає оборону у війні з росією. За даними експертів, інфраструктурні збитки держава зможе відновити за кілька років. Чого не скажеш про навколишнє середовище – тут ситуація більш складна.
Про те, як фіксуються екозлочини рф, як рахуються за ними збитки і коли росії буде виставлено за це рахунок розповідає народна депутатка «Слуги Народу», заступниця голови комітету ВР з питань екологічної політики та Головний координатор Оперативного штабу по фіксації, збору інформації та розрахунку збитків заподіяних навколишньому природному середовищу внаслідок агресії РФ на території України Олена Криворучкіна.

Буквально з першого дня війни навколишнє середовище України зазнає колосальних збитків. Кожна ракета, кожний постріл, кожна одиниця ворожої техніки спричиняє шкоду нашій екології.

Саме тому я виступила з ініціативою створити окрему структуру, яка буде займатися фіксацією екозлочинів, буде вести розрахунок завданої шкоди та збирати докази, які надалі будуть використовуватися у міжнародних судах задля отримання відшкодування з боку агресора.

Так, 1 березня 2022 року на базі Державної екологічної інспекції України запрацював Оперативний штаб по фіксації, збору інформації та розрахунку збитків заподіяних навколишньому природному середовищу внаслідок агресії РФ на території України. До складу Штабу увійшли представники Держекоінспекції, Спеціалізованої екологічної прокуратури, Верховної Ради України, РНБО, Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України, Служби безпеки України та інших державних установ і організацій. Розпочато комплексну роботу, кінцевим результатом якої має стати системне пред’явлення судових вимог нашому ворогу у сплаті репарацій за шкоду заподіяну нашому довкіллю.

Як проводити розрахунок збитків?

На жаль, виявилось, що Україна не була готова до війни на екофронті. Нам у спадщину від попередньої влади дісталися дуже дивні методики розрахунку екозбитків. Точніше, методик для воєнного та післявоєнного часу в Україні взагалі не було. Що ж стосується методик для мирного часу, то до них теж було багато запитань.

Наприклад, не було можливості визначити збитки, заподіяні довкіллю внаслідок подій, які можуть настати навіть у мирний час (горіння нафтобаз, АЗС, складів з хімічними та іншими небезпечними речовинами, забруднення та засмічення водних ресурсів та інші).
Наведу простий приклад: всі пам’ятають історію з танкером «DELFI», який затонув на Одещині.

Так ось, виявляється, що за тодішніми методиками розрахунку, власник танкеру завдав шкоду навколишньому середовищу не на десятки або сотні мільйонів доларів (як би це порахували у будь-якій країні Заходу), а «всього» на 16 тисяч доларів США.

Мабуть, винуватець трагедії був дуже задоволений таким підрахунком. Але якби Україна продовжувала рахувати за ними та звернулася б за компенсацією з боку агресора до міжнародних судів, з нас би сміявся увесь світ, включаючи саму росію. Тому першочергово мною та моєю командою було започатковано роботу зі створення нових методик, які б відповідали світовим стандартам.

Головна інновація – прогнозування отримання збитків у майбутньому (по подіях, які вже настали, але збитки за якими можна визначити пізніше), адже вказані збитки треба визначати та прогнозувати вже сьогодні, аби агресор повністю компенсував всі заподіяні збитки.
Також ми передбачаємо, що росія буде шукати будь-які способи оскаржити наші претензії, тому підготувались. Передбачили необхідність збереження проб с місця події, щоб будь-який суд мав можливість провести незалежну експертизу, яка підтвердить коректність наших висновків. Для цього ми залучили до нашої роботи Оперативного штабу міжнародних експертів та міжнародні організації.

Допомогти може кожен

Враховуючи всі складнощі, пов’язані з війною, а це – насамперед логістичні, обмежена кількість екоінспекторів Держекоінспекції, які і так працюють на максимумі своїх можливостей, – ми звернулися за допомогою до громадськості.

Створили зручні канали комунікації, через які кожен мешканець нашої країни має можливість повідомити про екозлочини. Через ЗМІ ми пояснили людям, про які саме випадки треба повідомляти, а наші фахівці опрацьовують кожне без виключення звернення і, якщо інформація підтверджується, подія вноситься до реєстру і наші фахівці проводять необхідні дії. З початку роботи Штабу ми отримали від громадян понад 1500 звернень, понад 200 подій внесено до єдиного реєстру.

Серед них 25 випадків обстрілів нафтобаз, 15 випадків пошкодження або знищення цивільних аеропортів та аеродромів, 11 випадків обстрілів об’єктів газотранспортної інфраструктури, 22 випадки знищення складів, внаслідок чого у природне середовище потрапили небезпечні речовини.

Вже сьогодні мова йде про десятки мільярдів збитків завданих виключно навколишньому середовищу і ця цифра зростає кожен день!

Нагадую, що повідомити про екозлочини можна Оперативному штабу за наступними каналами:
– гаряча лінія: +38 096 756 83 66 (Telegram, WhatsApp, Viber);
– електронна пошта: [email protected];
– чатбот у Telegram: https://t.me/EcoShkodaBot;
⁃ сайт Штабу: https://shtab.gov.ua

Поділитись:

  • Facebook
  • Twitter
  • Telegram
  • WhatsApp
  • Viber
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

СТАНЬТЕ ЧАСТИНОЮ ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ «СЛУГА НАРОДУ»!

Приєднатися
Політика конфіденційності даних
підписників газети «Слуга Народу»
Прийняти
Privacy Policy