Пошук Пошук Пошук Пошук Меню
Пошук по сайту:
Закрити

Олексій Устенко про додаткові стимули для індустріальних парків

Олексій Устенко про додаткові стимули для індустріальних парків

Профільний комітет рекомендував підтримати у першому читанні законопроєкти №5688 та №5689, які надають податкові та митні пільги для індустріальних парків. Чому це важливо та на які інвестиції може розраховувати Україна у разі ухвалення цих законопроєктів, розповів депутат від фракції «Слуга Народу», голова підкомітету з питань рентних платежів, екологічного податку та оподаткування АПК Комітету ВР з питань фінансів, податкової та митної політики Олексій Устенко.

У вересні Верховна Рада ухвалила законопроєкт про індустріальні парки, у ньому вже передбачені певні пільги виробникам. Чому зараз постало питання про надання ще й податкових та митних пільг?

Ці два законопроєкти доповнюють основний закон. Разом вони забезпечать розвиток та конкурентоспроможність індустріальних парків в Україні. У перспективі це шлях до залучення масштабних інвестицій у промислове виробництво.

До речі, ці проєкти законів відповідають найкращим світовим практикам: у країнах, де успішно розвиваються індустріальні парки, вже давно діють схожі методи стимулювання виробників.

Наприклад, у Туреччині виробники в індустріальних парках звільнені від сплати ПДВ і ввізного мита на імпортне обладнання, а також від сплати внесків на соціальне страхування та податку на нерухомість.

У Чехії вони можуть отримати звільнення від сплати корпоративного податку на термін до 10 років та на 5 років звільнення від податку на майно. А у Македонії виробники взагалі звільняються від сплати корпоративного податку, ПДФО, ПДВ, податку на нерухомість та акцизів на 10 років. До того ж вони можуть ввозити сировину та обладнання без сплати будь-яких мит. Результат – десятки мільярдів доларів інвестицій в економіку цих країн.

Як саме стимулюватимуть виробників в індустріальних парках України?

Ми пропонуємо податкові та митні стимули. Зокрема імпорт нового обладнання для виробничих потреб у переробній промисловості або науково-дослідницькій діяльності звільняється від сплати ПДВ та мита.

Нам важливо стимулювати завозити до країни нове обладнання, тому що на багатьох підприємствах воно застаріле та зношене – у деяких на 80-90%. Воно просто неконкурентоспроможне. Зняття мита означатиме постачання сучасного якісного обладнання.

Також на 10 років виробника звільнять від сплати податку на прибуток, а місцевій владі дозволять встановлювати пільгові ставки податку на нерухомість та землю, щоб стимулювати створення індустріальних парків на території громади.

Але через це державний та місцеві бюджети втрачатимуть гроші.

Навпаки, ми створюємо всі умови для того, щоб до бюджетів надходили додаткові кошти за рахунок інвестицій та економічного зростання. Світова практика показала, що це дієва модель.

Мережа індустріальних парків у польському Катовіце дала змогу депресивному шахтарському місту залучити понад $10 млрд прямих іноземних інвестицій. У Південній Кореї діє 1,2 тис. індустріальних парків, які створюють 80% експорту, 70% промислового виробництва та забезпечують 50% зайнятості у промисловості. Індустріальні парки Китаю формують 5% ВВП країни, залучають 25% прямих іноземних інвестицій та забезпечують роботою понад 4 млн людей. Таких прикладів багато, тож цим шляхом може йти й Україна.

За умови, що пакет законів про стимулювання розвитку індустріальних парків запрацює, на що може розраховувати Україна?

Найголовніше – ми зможемо ефективно протистояти кризовим явищам в економіці, спричиненим пандемією коронавірусу.

У нас почне зростати рівень зайнятості, відповідно зменшиться відтік кваліфікованих кадрів за кордон. Ми зможемо суттєво наростити експорт та залучати прямі інвестиції в економіку. Фактично ми закладаємо основу для її випереджаючого розвитку в довгостроковій перспективі. І, звісно ж, збільшуємо надходження до державного та місцевого бюджетів.

А якщо мовою цифр – це скільки?

Певні розрахунки зробив Державний науково-дослідний інститут інформатизації та моделювання економіки у співпраці з аналітичним центром CMD Ukraine. Втім, все залежатиме від сценарію, за яким будуть розвиватися індустріальні парки в Україні.

За консервативним сценарієм у країні працюватимуть 50 таких парків – 43 з них вже існує, а 7 буде створено. За оцінками фахівців, в наявні парки може бути інвестовано до $50 млн у кожний, нові залучать до $100 млн. Тобто загальний обсяг інвестицій складе $2,85 млрд.

Це забезпечить зростання ВВП на 3,2% й дасть додаткові 125 млрд грн до 2024 року. Податкові надходження до держбюджету зростуть майже на 3%. Також йдеться про зростання експорту на понад 8% та створення 165 тис. робочих місць.

Які ще варіанти можливі?

Є ще й оптимістичний сценарій, який передбачає повноцінну роботу 100 індустріальних парків, з них 43 існує та 57 буде створено. У перспективі наявні парки можуть залучити до $100 млн інвестицій кожен, нові – до $200 млн. Тож загалом обсяг інвестицій може скласти $15,7 млрд. У перспективі це дає потенціал росту ВВП на 11,4% 450 млрд грн до 2024 року.

Зростання виробництва у переробній промисловості забезпечить зростання добувної промисловості. З урахуванням збільшення зайнятості в суміжних секторах це дасть можливість створити близько 580 тис. робочих місць та скоротити рівень безробіття до 6,5% замість понад 10%, як зараз.

У будь-якому випадку незалежно від того, за яким сценарієм відбуватиметься розвиток індустріальних парків в Україні, ми отримаємо зростання ВВП та експорту, нові робочі місця, додаткові інвестиції в економіку та зростання державного й місцевих бюджетів.

Поділитись:

  • Facebook
  • Twitter
  • Telegram
  • WhatsApp
  • Viber
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

СТАНЬТЕ ЧАСТИНОЮ ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ «СЛУГА НАРОДУ»!

Приєднатися
Політика конфіденційності даних
підписників газети «Слуга Народу»
Прийняти
Privacy Policy