Пошук Пошук Пошук Пошук Меню
Пошук по сайту:
Закрити

Олексій Мовчан: Як ліквідувати корупційну складову в приватизації орендованого майна

  • 169
Олексій Мовчан: Як ліквідувати корупційну складову в приватизації орендованого майна

У Верховній Раді зареєстрований законопроєкт № 11069, який вдосконалює процедури оренди та приватизації державного та комунального майна. Про це повідомив народний депутат від фракції «Слуга Народу», голова підкомітету з питань регулювання публічних закупівель та ефективного управління державним і комунальним майном Олексій Мовчан у своїй колонці для Цензор.net.

Передусім, за його словами, законопроєкт ліквідує корупційну складову в частині приватизації орендованого майна, а також унеможливлює привласнення землі під забудову та вдосконалює підходи до визначення розміру гарантійних внесків на аукціонах.

«Чинні норми дають пріоритетне право орендарям державного й комунального майна стати його власником на підставі виконаних невід’ємних поліпшень на суму, що становить чверть вартості об’єкта. Це створило широке поле для зловживань, коли орендарями ставали “потрібні” люди, щоб приватизувати майно шляхом викупу за мінімальною ціною. Точніше – за безцінь, часом із застосуванням фіктивних чи нерелевантних документів щодо оцінки вартості», – зазначив Олексій Мовчан.

Народний депутат наголосив, що законопроєкт має змінити ситуацію.

«Держава та громади будуть отримувати за своє майно ринкову ціну, яка може сформуватись лише на конкурентних засадах у результаті електронних аукціонів у дворівневій електронній торговій системі. З прийняттям закону приватизація майна, переданого раніше в оренду, відбуватиметься за єдиним чітким і прозорим механізмом, який успішно працює в оренді та земельних торгах. Поповнення до бюджетів будуть спрямовані на відновлення країни та громад», – пояснив Олексій Мовчан.

Законопроєкт ліквідує ще одну корупційну схему – з привласнення державних та комунальних земель під будівництво.

«Наразі відсутні єдині для всіх правила, критерії та процедури для відбору забудовників, які на ділянках державної та комунальної власності за договором будують житло. Частину такого житла держава та громади використовують для задоволення соціальних потреб. Сьогодні приватні забудовники можуть отримати таке право непрозоро, без проведення конкурсів і відповідно без справедливої компенсації за використання державних і комунальних земель», – поінформував Олексій Мовчан.

Парламентарій зазначив, що подібна практика буде ліквідована.

«Законопроєкт передбачає, що договори про будівництво нового житла, завершення недобудованого чи реконструкцію пошкодженого на землях державної та комунальної власності будуть укладатись із переможцями прозорих та конкурентних онлайн-аукціонів у дворівневій електронній торговій системі. Такий механізм забезпечить прозорість дій та ефективність у контексті використання земель державної та комунальної власності, а також сприятиме швидшому відновленню житлового фонду, що зараз є критичною необхідністю та одним із пріоритетів для держави», – пише Олексій Мовчан у колонці.

Ще одна проблема приватизації орендованого майна – зриви відкритих аукціонів.

«Практика показує, що є потреба у додаткових запобіжниках від зриву аукціонів при продажу об’єктів малої приватизації. Мова йде про вдосконалення підходу до визначення розміру гарантійних внесків. Ми пропонуємо змінити механізм визначення гарантійного внеску, якщо учасники в аукціоні були, але продаж об’єкта приватизації все одно не відбувся через відмову таких учасників. Пропонується встановити розмір гарантійного внеску на рівні 20% від середнього арифметичного усіх ставок на зірваному аукціоні, тобто – від середньої можливої вартості об’єкта, якщо аукціон не було б зірвано», – резюмував Олексій Мовчан.

Поділитись:

  • Facebook
  • Twitter
  • Telegram
  • WhatsApp
  • Viber
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

СТАНЬТЕ ЧАСТИНОЮ ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ «СЛУГА НАРОДУ»!

Приєднатися
Політика конфіденційності даних
підписників газети «Слуга Народу»
Прийняти
Privacy Policy