Пошук Пошук Пошук Пошук Меню
Пошук по сайту:
Закрити

Олександр Завітневич розповів про плани оборонного комітету

Олександр Завітневич розповів про плани оборонного комітету

Житло для військових, підвищення їхніх зарплат та пенсій, трансформація СБУ і не тільки. До кінця року Комітет національної безпеки, оборони та розвідки планує вирішити багато питань, які не лише покращать соцзахист військових, але й забезпечать армію та безпеку держави загалом.

Які видатки плануються на оборону? Що буде з мобілізацією та чисельністю ЗСУ? Детальніше про все розповідає голова комітету Олександр Завітневич.

У проєкті бюджету на 2022 рік закладені рекордні видатки на оборону. Чи можемо говорити, що армія буде повністю забезпечена?

Дійсно, у нас ніколи не було таких видатків на фінансування сектору безпеки і оборони. Це вперше в історії країни – 5,95% від ВВП. Враховуючи, що у 2021 році було 5,92%, а у 2020 році – 5,45% від ВВП. Такі ресурси дозволять нам стимулювати розвиток підприємств ОПК і забезпечити наші ЗСУ всім необхідним. У нас поступово зростає ВВП і тут ми маємо завдячувати платникам податків і додатковим надходженням в бюджет. Тож важливо збільшувати кошти на оборону, адже російська агресія на Сході триває.

Але водночас маю зауважити, що і цей запланований бюджет не є достатнім. Для того, щоб ефективно боротись з ворогом і давати відсіч, треба більше видатків. Я на всіх нарадах кажу, що війна не припинилась, що безпекова ситуація в країні не стала краще. Тож галузь оборони повинна бути серед пріоритетів держави.

З іншого боку, треба розуміти, що  через рік-два ефективність використання коштів на оборону буде інша. Що я маю на увазі? А те, що багато речей ми можемо досягти не лише завдяки професійним людям, а якісній, тобто дороговартісній військовій техніці. Для розуміння: в американській  армії рахується навіть вартість пострілу, яким буде знешкоджено небезпеку. У нас є загрози, а немає відповідної техніки. Можна придбати щось дороге, але мати суттєвий ефект і зиск від його застосування через певний час.

У плані законопроєктів комітету на цей політичний сезон багато про соціальні гарантії військовим? Виплати, перерахунок пенсій і навіть житло.

Підвищення соціальних гарантій військовослужбовцям – наш пріоритет. Допомога їм – завжди на першому місці. Наразі ми обговорюємо, і сподіваюсь, скоро прийдемо до спільного рішення про підвищення зарплат військовим. Для цього треба сформувати новий механізм, коефіцієнт нарахування. Адже ми розуміємо, що той, хто в окопах під кулями і той, хто в штабі, мають отримувати різну зарплату. Але це має бути спільне рішення: голів комітетів, міністерств, які за цей напрямок відповідають.

Також ми продовжимо працювати над індексацією пенсій, якої, до речі, в 2017 році не було, щоб встановити справедливість щодо тих, хто боронив наші кордони.

Що буде з житлом військовим?

У проєкті бюджету на 2022 рік ми заклали 5,5 млрд грн для забезпечення житлом учасників АТО/ООС зі статусом внутрішньо переміщених осіб. Згідно з проєктом 100% ветеранів АТО забезпечуються житлом. Окрім цього, тільки в ЗСУ сьогодні  у черзі на квартири стоїть  45 тис. сімей військовослужбовців, і ця цифра збільшується. Тож ми маємо потурбуватись про забезпечення цих людей житлом, і вже напрацьовано законопроєкт про  залучення інвестицій щодо будівництва житла для військовослужбовців та членів їхніх сімей, проведення конкурсу по відбору інвесторів та врегулювання питань передачі земель в оренду та відчуження майна.

Водночас важливо, щоб у країні був житловий фонд для тих, хто служить в різних гарнізонах. Тобто людина приїжджає на нове місце служби і отримує житло, де можна жити з сім’єю.

Як щодо реформи СБУ? Коли нарешті ухвалять законопроєкт №3196-д і що зміниться?

Більше вже не можна чекати. До кінця року ми маємо вирішити питання реформи СБУ. Найголовніше в ній те, що тепер СБУ буде протидіяти реальним загрозам державної безпеки. Нова сучасна спецслужба позбудеться невластивих їй функцій досудового розслідування економічних та корупційних злочинів, а також тих, що не будуть віднесені до підслідності служби.

Тепер там займатимуться  контррозвідувальною діяльністю, боротьбою з тероризмом, захистом національної державності, кібербезпекою та охороною державної таємниці. Як і іноземні спецслужби країн НАТО.

Важливо, щоб вони вели роботу на випередження – недопущення  особливо суспільно небезпечних злочинів проти національної безпеки.

Окрім основного (№3196-д) є й інші законопроєкти, без яких ця реформа неможлива. Серед важливих змін – посилення парламентського та цивільно-демократичного контролю за СБУ, демілітаризація СБУ, переатестація працівників заради оптимізації робочого процесу – у нас комплексний підхід до питання.

Які ще важливі зміни запропонує комітет до кінця року?

Плануємо на законодавчому рівні розмежувати повноваження між міністром оборони і головнокомандувачем ЗСУ. Це надважлива реформа, законопроєкт №4210-д. Питання в тому, що існуюча практика, коли головнокомандувач підпорядковується міністру та Президенту обмежує можливості демократичного контролю за ЗСУ, а також суперечить принципам та практикам НАТО.

До кінця року у нас буде закон про захист критичної інфраструктури, законопроєкт №5219. Треба створити державну систему захисту критичної інфраструктури, щоб у нас були єдині підходи до організації управління об’єктами системи на державному та місцевому рівнях. На сьогодні реєстр об’єктів недосконалий, він як живий перелік – якісь об’єкти втрачають свій статус, якісь набувають. Але взагалі захист критичної інфраструктури в умовах російської агресії – вкрай важливе питання.

До того ж частина об’єктів перебуває в приватній власності. А тому треба налагодити партнерство держави та приватного сектору в питанні захисту критичної інфраструктури. Власне і самі громадяни мають знати і запобігати атакам на критичну інфраструктуру.

Чисельність ЗСУ зміниться? Що буде з мобілізацією?

Чисельність ЗСУ дещо зміниться, оскільки ми ухвалили закон про нацспротив або територіальну оборону. Раніше в нас в ЗСУ було 250 тис., а тепер на 10 тис. більше.

Стосовно мобілізації, то жодних змін не слід очікувати. Раніше парламент ухвалив закон про резервістів і, як ми бачимо, нікого на вулиці не ловлять і насильно в армію не відправляють.   Але тепер в нас будуть підготовлені люди, які зможуть захистити державу, коли їй та людям загрожуватиме серйозна небезпека. І це посилить наші внутрішні позиції. Також ми провели реформу військових комісаріатів. Відійшли від старої моделі, і тепер замість них в нас працюють територіальні центри комплектування та соціальної підтримки. Вони виконуватимуть не лише адміністративну, а й сервісну функцію. Тобто поступово ми вдосконалюємо галузь і створюємо для армії якісні умови.

Поділитись:

  • Facebook
  • Twitter
  • Telegram
  • WhatsApp
  • Viber
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

СТАНЬТЕ ЧАСТИНОЮ ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ «СЛУГА НАРОДУ»!

Приєднатися
Політика конфіденційності даних
підписників газети «Слуга Народу»
Прийняти
Privacy Policy