Пошук Пошук Пошук Пошук Меню
Пошук по сайту:
Закрити

Олександр Завітневич про державні оборонні закупівлі

Олександр Завітневич про державні оборонні закупівлі

Минулого тижня профільний комітет погодив державне оборонне замовлення (ДОЗ) на 2021 – 2023 роки. Багато питань залишаються закритими, адже специфіка галузі передбачає секретність. Чому відбулися затримки з погодженням показників, як держава контролюватиме процес закупівель, які в України потужності та чим відрізнятимуться ДОЗ від минулого року – розповідає голова Комітету з питань національної безпеки, оборони та розвідки Олександр Завітневич.

Чому ухвалення державного оборонного замовлення відбулось тільки зараз, а не на початку року?

Насамперед, це відбулося через організаційні питання. Саме через міжвідомчу передачу повноважень із формування та погодження ДОЗ від Мінекономіки до Мінстратегпрому і  набуття організаційної спроможності Міністерством з питань стратегічних галузей промисловості.

Планування і затвердження оборонного замовлення виглядає наступним чином: коли ухвалюється зведений бюджет України, то згідно із Законом «Про державне оборонне замовлення», який втратив чинність, але минулого року ще мав силу, впродовж двох тижнів Міністерство оборони повинно подати державне оборонне замовлення до уряду. Цього року Міноборони не склало документ вчасно, тому що багато речей потрібно було перепогоджувати. Востаннє ми збиралися комітетом 30 грудня і погоджували зміни до ДОЗ. Вийшло так, що бюджет ми ухвалили, а повністю сплановане державне оборонне замовлення з боку Міноборони подано вчасно не було (саме на нього припадає основна частка ДОЗ). Таким чином, ДОЗ надійшло тільки 15 січня до КМУ.

Комітет востаннє збирався в понеділок 26 квітня. Для погодження основних показників ми скерували відповідні листи, тому вже є можливість працювати з Міністерством фінансів, розпочинати переговорні процедури. Щоб погодити основні показники якомога швидше, збиралися у будь-який вільний час, тому встигли відпрацювати питання протягом тижня.

Чи відповідають правила оборонних закупівель стандартам країн-партнерів НАТО та ЄС?

Законодавство про оборонні закупівлі розроблялось на основі євродирективи з оборонних закупівель та враховує кращі інструменти для їхньої ефективності.

Під час розробки та обговорення законопроєкту ми максимально намагалися наблизити норми закупівель до передових світових практик. Водночас на виконання закону урядом розроблено низку нормативно-правових актів. Вони мали бути розроблені в межах правил, встановлених законом, адже на їхній основі державні замовники  плануватимуть та організуватимуть закупівлі. Однак багато чого залежатиме від підзаконних актів та практичного застосування закону державними замовниками.

А от щодо актів Кабміну, потрібно буде проводити додаткову експертизу, щоб вони відповідали закладеним у законі передовим нормам.

Як буде забезпечена прозорість закупівель?

Найкращим інструментом підвищення прозорості оборонних закупівель є їхнє поступове розсекречення–  зменшення переліку товарів та послуг, закупівлі яких проводитимуться з дотриманням вимог про збереження державної таємниці. Більшість із них будуть закуповуватись на відкритій конкурсній основі. Окрім цього, закон передбачає оприлюднення щоквартальної звітності про проведення закупівель державними замовниками.

Неконкурентні закриті закупівлі мають залишитися тільки як виняток. Саме на це спрямований Закон «Про оборонні закупівлі».

Як держава контролюватиме закупівлі?

Держава має низку інструментів та органів контролю над публічними і оборонними закупівлями. Це Антимонопольний комітет, Державна аудиторська служба, Рахункова палата, а також орган парламентського контролю – комітет ВРУ, який погоджуватиме трирічні плани закупівель та всі плани за закритими закупівлями. Також є відповідні підрозділи внутрішнього аудиту у центральних органах виконавчої влади. Окрім цього, є і правоохоронні органи, які мають реагувати на повідомлення щодо неналежності проведення оборонних закупівель, а також займатися контролем дотримання всіх правил і процедур їхнього проведення.

Відкриті оборонні закупівлі в системі Прозорро зможуть бачити всі громадяни, в тому числі моніторингові громадські організації. Закриті закупівлі будуть під пильним контролем, в тому числі нашого комітету. 

Уряд має тепер затвердити систему ціноутворення?

Така система вже затверджена відповідними постановами уряду. Але це стосується лише неконкурентних закупівель.

Порядок ціноутворення при неконкурентних закупівлях передбачений в підзаконних нормативно-правових актах, що вже ухвалені. Щодо відкритих закупівель, ціноутворення має формуватися ринком та коригуватися в процесі проведення конкурсних аукціонів.

Необхідно фіналізувати всі підзаконні нормативно-правові акти, затвердити оборонні плани та перейти до активної стадії закупівель в 2021 році. 

Що саме потрібно далі робити, щоб заводи почали виконувати замовлення?

Комітет погодив ДОЗ, тепер державні замовники можуть розпочинати процеси відбору постачальників та укладання контрактів на виконання замовлення.

Як забезпечити конкуренцію постачальників?

Це можливо лише шляхом розсекречення оборонних закупівель, застосування конкурентних процедур закупівель, встановлення недискримінаційних вимог до предметів закупівель та вимог до учасників, адекватних умов оплати та умов договорів. Необхідно вибудовувати довіру між державним сектором та бізнесом.

Які в нас потужності: скільки підприємств можуть забезпечити військових технікою?

Загалом оборонна промисловість у нас досить потужна. Країна може забезпечити себе широким переліком товарів оборонного призначення. Зростають можливості як державних оборонних підприємств, так і приватних. Точну цифру назвати важко, адже щорічно кількість підприємств, що залучені до постачання оборонної продукції зростає, через це підвищується конкуренція і можливості до отримання якіснішої або дешевшої продукції за рахунок ринкових механізмів.

Чи передбачається можливість закупівель у міжнародних постачальників, чи йдеться тільки про вітчизняних постачальників?

Незважаючи на потужний оборонний комплекс, окремі види оборонної продукції в Україні не виробляються. Або зарубіжні зразки мають унікальні характеристики, і щоб їх досягти вітчизняним оборонним підприємствам, треба витратити багато часу та ресурсів. У таких випадках передбачена можливість закупівель зарубіжних зразків озброєння та військової техніки за імпортом в межах процедури закупівель, а також закупівлі через міжнародні спеціалізовані організації. 

Хоча хотілося б, звичайно, бути менш залежними від поставок зброї з-за кордону.

Чим відрізнятимуться ДОЗ від минулого року: збільшення обсягів відбудеться?

ДОЗ формується виключно в межах виділеного державою фінансування, обсяги якого прив’язано до розміру ВВП країни. Тому серйозних змін не відбудеться. Окремі напрямки у ДОЗ можуть скасовуватись, окремі – з’являтись. Але ж ви знаєте, що в нас триває війна, і Збройні сили та  інші структури сектору безпеки і оборони постійно потребують ремонту, оновлення парку військової техніки, а також витратних матеріалів на ведення бойових дій.

Поділитись:

  • Facebook
  • Twitter
  • Telegram
  • WhatsApp
  • Viber
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

СТАНЬТЕ ЧАСТИНОЮ ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ «СЛУГА НАРОДУ»!

Приєднатися
Політика конфіденційності даних
підписників газети «Слуга Народу»
Прийняти
Privacy Policy