Олександр Завітневич: Олігархи більше не зможуть фінансувати партії та зустрічатися з політиками
- 20182
Олігархам заборонять фінансувати українські політичні партії, брати участь у приватизації великих державних об’єктів, а також проводити закриті зустрічі з політиками, чиновниками. Усе це передбачає законопроєкт про олігархів №5599, який є першим кроком до ліквідації олігархічної системи в Україні.
Про це розповів голова Комітету з питань національної безпеки, оборони та розвідки, народний депутат від «Слуги Народу» Олександр Завітневич.
За його словами, у документі є чіткі критерії для визначення особи олігархом: бере участь у політичному житті України, має значний вплив на ЗМІ, є кінцевим бенефіціарним власником монополії та має підтверджену вартість своїх активів чи активів осіб, бенефіціаром яких вона є, що перевищує один мільйон прожиткових мінімумів (станом на зараз це 2,38 мільярда гривень). Якщо три з чотирьох критеріїв наявні, то людина отримує статус олігарха.
«Рішення про визнання особи олігархом ухвалюватиме РНБО на підставі подання уряду, члена РНБО, Нацбанку, Служби безпеки або Антимонопольного комітету. Відповідне рішення РНБО вводитиме в дію Президент. Того, кого визнають олігархом, вноситимуть до новоствореного публічного реєстру, що відображатиметься на сайті РНБО», – розповів голова комітету.
Після включення до реєстру, олігархи будуть зобов’язані розкрити свої активи і нерухомість, подавши декларацію до Національного агентства щодо запобігання корупції. Водночас вони не зможуть проводити закриті зустрічі з політиками, чиновниками. Про зустрічі або будь-які непублічні контакти з особами з реєстру політики повинні повідомляти РНБО. Для виключення з реєстру олігархів бізнесмену доведеться довести РНБО, що він уже не відповідає як мінімум двом критеріям.
Олександр Завітневич переконаний, Україні потрібна інституційна основа для успішної протидії тим проявам системи, яка забезпечували олігархам протягом багатьох років домінування в політичному житті. Президентський законопроєкт – це початок справжнього процесу деолігархізації в Україні, наголосив він.
Наразі документ готують до другого читання, подано 1257 поправок. Якщо закон ухвалять в нинішньому вигляді, його норми діятимуть обмежений термін – 10 років.