Пошук Пошук Пошук Пошук Меню
Пошук по сайту:
Закрити

Олександр Маріковський про новий екологічний контроль за підприємствами

Олександр Маріковський про новий екологічний контроль за підприємствами

В Україні з’явиться принципово новий орган державного екологічного контролю. Екоінспектори без перешкод зможуть проводити перевірки на підприємствах і фіксувати порушення в онлайн-системі. Тобто більше жодних залякувань, вимагань та тиску на бізнес, корупційних схем в екології. Як стежитимуть за підприємствами, щоб вони не забруднювали довкілля та не впливали на здоров’я людей – розповідає співавтор законопроєкту №3091, народний депутат від «Слуги Народу» Олександр Маріковський.

Що робити з підприємством, яке викидає шкідливі речовини зі вмістом сірки чи амаіку, у декілька разів вищим за норму? В ідеалі – провести перевірку підприємства, встановити факт забруднення та оштрафувати або навіть зупинити роботу за шкоду довкіллю і здоров’ю людей. А що відбувається в реальності? Підприємства забруднюють довкілля та «виходять чистими з води», їх не притягують до відповідальності.

Причин багато. Застаріле законодавство, що дозволяє забруднювачам легко перемагати у судах, низький рівень штрафів – тобто відповідальність не лякає власників шкідливих підприємств, недостатні повноваження екоінспектора і недопуск до перевірок або банально – можливість дати хабаря, низький рівень зарплати екоінспекторів.

З огляду на це та усвідомлюючи, що за даними Всесвітньої організації охорони здоров’я щороку від забруднення навколишнього середовища помирає втричі більше, ніж від ВІЛ/СНІД, туберкульозу та малярії разом узят их, ми розробили законопроєкт, який змусить підприємства дбати про довкілля та здоров’я людей. Контроль за забрудненням природи має бути ефективним.

Саме тому в Україні планують ліквідувати Держекоінспекцію та створити принципово новий орган, який буде максимально прозорим і не допустить корупції та зловживань в питанні забруднення довкілля, користування природними ресурсами. Він матиме більше повноважень і водночас більше відповідальності.

Проєкт закону сконцентрує природоохоронний контроль в одному органі, що в свою чергу дозволить: уникнути суперечностей компетенції, зекономити бюджетні кошти, прибрати дублювання перевірок та, як результат, зменшити тиск на бізнес.

Що зміниться?

По-перше, новий орган матиме якісно нові функції та новий інструментарій. Так, процедура перевірки буде чітко регламентована від першого до останнього кроку. Більше того, кожен крок буде знято на відео, зафіксовано по місцезнаходженню, часу та одразу потраплятиме в онлайн- систему.

По-друге, недопуск з боку великих забруднювачів дуже дорого їм коштуватиме (1,8 мільйона гривень за кожен випадок).

По-третє, заробітня плата інспекторів зросте з 8,5 тисячі гривень до 13,6 тис. (мінімальна для інспектора).

Також в Україні з’явиться нова інформаційно-телекомунікаційна система державного екоконтролю «Екологічний інспектор». Уся база даних про забруднювачів, що перевіряються, всі дозвільні документи, результати перевірок, результати судових засідань, ефективність екоінспектора від початку перевірки до стягнення збитків у бюджет – все буде тут, в абсолютно відкритій для всіх системі. Це унеможливіть тиск на бізнес, адже кожен крок екоінспектора відображатиметься в часі та просторі.

Що стосується самих перевірок, тут також є певні зміни. Як відомо, є планові й позапланові перевірки, які проводять за зверненням ГО і громадян. Вони проводяться відповідно до ступеня ризиковості підприємства, яких зараз 4. Найвищий ступінь – екоінспектор приходить раз на рік, високий – раз на 2 роки, середній – раз на 3 роки, незначний – раз на 5 років. До найвищого рівня увійдуть тільки найбільші забруднювачі.

Недопуски часто пов язані також зі зловживанням забруднювачами правами (недопуск, бо відсутній директор, робота вночі всупереч правилам внутрішнього трудового розпорядку тощо).

Новий проєкт закону не забирає в суб’єктів жодних прав, але не дає можливості зловживати ними. Тобто якщо суб’єкт господарювання каже, що директор відсутній – йому надається 4 години для того, щоб з’явитися, або ж призначити відповідальну особу. Якщо ж об’єктивно підприємство працює вночі, то воно вже не зможе говорити, що недопускає інспектора, бо вночі не працює.

Більше того, державне фінансування протягом багатьох років є дуже обмеженим, і часто в інспекції просто не вистачає коштів на судовий збір, щоб стягнути збитки із забруднювача. Для нової Держекоінспекції скасують судові збори.

Законопроєкт потрібен Україні через постійне погіршення стану довкілля. Без ефективної системи контролю жодна, навіть найпрогресивніша та найкраща політика не спрацює. Його ухвалення дозволить реалізувати три головні цілі – збереження екосистем та стале використання природних ресурсів, забезпечити право на безпечне для життя та здоров’я людини, що прописано в Конституції України, а також прозорі, зрозумілі та справедливі для всіх правила роботи бізнесу.

Поділитись:

  • Facebook
  • Twitter
  • Telegram
  • WhatsApp
  • Viber
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

СТАНЬТЕ ЧАСТИНОЮ ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ «СЛУГА НАРОДУ»!

Приєднатися
Політика конфіденційності даних
підписників газети «Слуга Народу»
Прийняти
Privacy Policy