Пошук Пошук Пошук Пошук Меню
Пошук по сайту:
Закрити

Олександр Ковальчук: Влада розпочала масштабну операцію з ліквідації контрабанди в Україні

Олександр Ковальчук: Влада розпочала масштабну операцію з ліквідації контрабанди в Україні

РНБО запровадила санкції проти осіб, яких звинувачують у контрабанді. Такий крок свідчить про те, що політика держави в питанні боротьби з контрабандою змінилась, і злочинцям більше ніхто не буде потуратати. Як Україна боротиметься з контрабандою – розкаже народний депутат від «Слуги Народу» Олександр Ковальчук.

Розкажіть, кого стосуватимуться санкції РНБО?

Як відомо, РНБО на своєму засіданні запровадило спеціальні санкції проти топ-10 української контрабанди. Ми говоримо про заблоковані активи та майно осіб, яких, за аналітичними даними СБУ, Апарату РНБО, можна назвати топ-десяткою української контрабанди і які задіяні в незаконному переміщенні та реалізації товарів на територію України. Також санкції застосовані до 79 компаній. Окрім того, відсторонено понад 100 митних працівників, які, очевидно, задіяні у сприянні переміщенню товарів. Так, 22 митників відсторонили в Одеській митниці, 23 – у Закарпатській, 8 – у Київській, 23 – у Волинській, 46 – у Галицькій, 3 – у Буковинській.

Що означає цей крок влади?

Насамперед, варто сказати, що це дуже позитивний меседж для українського бізнесу, громадян і міжнародних партнерів. Такі дії влади свідчать про реальні кроки у боротьбі з корупцією на митниці. Це сигнал про початок масштабної операції  з ліквідації контрабанди.

Але ж це лише початок, бо не всі сфери потрапили під санкції?

Так, цілком очевидно, що таких прізвищ і компаній, які задіяні в контрабандній діяльності, набагато більше. Контрабанда існує, і це факт. Ба більше, вона напрочуд багатошарова. Йдеться не тільки про окремих людей, а про цілі напрямки. Так історично склалося, що практично кожна галузь задіяна і має свої канали в контрабанді. Чи то агросектор, чи то автозапчастини, чи продукти харчування, навіть енергоносії – багато галузей економіки причетні до контрабанди.

Взагалі це дуже давня проблема нашої держави. Тільки за рахунок суто апаратного реформування її не вирішиш. Не забуваємо і про окуповану територію, і про «баронів» місцевого рівня, які користуються своїм впливом, щоб зберігати контрабандні потоки. На кожну зламану схему вони вигадують нову. Тому потрібно діяти проти ключових фігур – саме тими інструментами, які має у своєму розпорядженні РНБО.

До того ж санкції не можуть замінити кримінальний процес. Але оскільки контрабанда в нас не криміналізована, санкції – це те, що продемонструє кожному суб’єкту тіньових відносин, що політика держави змінилась, і їм більше ніхто не буде потурати.

Це тактика рішучих дій з боку Президента та РНБО. Вони дали сигнал учасникам злочинного процесу, що в майбутньому будуть ухвалені рішення щодо решти контрабандистів. Це сигнал також і для представників правоохоронних органів, і судової гілки влади, і митної служби – всі мають працювати, щоб у результаті притягнути винних до відповідальності.

Правоохоронці, судова гілка влади мають доводити розпочату справу до кінця. До речі, ми розглядаємо варіант надання функцій слідчого органу для митної служби, щоб вони могли в процесі досудового розслідування вивчати факти корупційних дій митників та незаконного переміщення товарів. Зараз такої функції немає. Митниця сама ефективніше зможе боротися з контрабандою.

Запровадження санкцій зможе покласти край контрабанді в країні?

Навіть у розвинених країнах існують потоки контрабандного товару через кордон. Контрабанда є всюди, але десь у більших, десь у менших обсягах. Україна – не виняток, і тут попереду багато роботи, за яку ми беремося. Влада запровадила санкції в результаті проведення великої аналітичної роботи щодо питань причетності до контрабандних потоків. Практично по кожному прізвищу колись були відкриті кримінальні справи.

Водночас ми як народні депутати маємо займатися законотворчою діяльністю, ухвалювати закони, що запобігатимуть проявам корупції на митниці.

Вже якісь законопроєкти напрацьовані?

Перші кроки ми вже зробили – розробили законопроєкти про криміналізацію контрабанди підакцизних груп товарів та щодо поштових перевезень.

Йдеться про законопроєкт №4556. В ньому пропонується доповнити Кримінальний кодекс новою статтею №2012 та передбачити, що «контрабанда підакцизних товарів (горілка, пальне, цигарки, авто тощо), тобто дії, спрямовані на переміщення через митний кордон України поза митним контролем або з приховуванням від митного контролю підакцизних товарів (крім електричної енергії), вчинена у значному розмірі, – карається штрафом від двох до десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (34-170 тисяч грн)».

Другий законопроєкт №4279 встановлює ліміт на міжнародні відправлення без оподаткування, він збільшиться зі 100 до 150 євро. Українці отримуватимуть без оподаткування замовлення з іноземних інтернет-магазинів до 150 євро. Це допоможе у боротьбі з контрабандою, поштові оператори можуть стати так би мовити податковими агентами. Вони нестимуть  зобов’язання сплати цих платежів перед державою.

Як ви оцінюєте ефективність механізму санкцій?

Взагалі механізм санкцій – один із дієвих кроків. Хоча попереду ще багато роботи в контексті доведення справи до кінця і притягнення винних до відповідальності. Та якщо раніше до боротьби з корупцією ставились просто як до слів, то в нашому випадку санкції – це конкретний крок і результат. Є чітка демонстрація владою нетерпимості та нетолерантності корупції.

Які обсяги шкоди від контрабанди для держави?

Як правильно назвав Президент, контрабанда – це економічний тероризм проти України. За розрахунками різних експертів, втрати  бюджету від контрабанди можуть становити сотні мільярдів гривень. Значна їхня частина – внаслідок неефективної роботи митниці. Це колосальні суми. Ми втрачаємо власні кошти, які могли йти на розвиток економіки та допомогу українцям.

Поділитись:

  • Facebook
  • Twitter
  • Telegram
  • WhatsApp
  • Viber
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

СТАНЬТЕ ЧАСТИНОЮ ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ «СЛУГА НАРОДУ»!

Приєднатися
Політика конфіденційності даних
підписників газети «Слуга Народу»
Прийняти
Privacy Policy