Пошук Пошук Пошук Пошук Меню
Пошук по сайту:
Закрити

Олександр Ковальчук про розмитнення «євроблях»

Олександр Ковальчук про розмитнення «євроблях»

Верховна Рада підтримала у першому читанні законопроєкти № 4643-д і № 4644-д, які остаточно вирішують питання розмитнення автомобілів на єврономерах. Один із авторів законопроєктів, народний депутат Олександр Ковальчук, розповів, чим його ініціативи відрізняються від інших, як можна максимально спростити процес розмитнення та скільки воно коштуватиме.

У парламенті вже було зареєстровано декілька законопроєктів про нерозмитнені автомобілі. Навіщо ще два?

До осені минулого року в парламенті зареєстрували вісім проєктів законів від різних груп і фракцій, від нашої в тому числі. Але жоден із них не розв’язував проблему комплексно, були втрати бюджету. Тому у профільному комітеті створили робочу групу для розробки на базі зареєстрованих нового законопроєкту щодо розмитнення «євроблях», який би враховував інтереси і громадян, і держави. Комітет доручив мені її очолити.

На той момент я вже тривалий час займався цією темою, спілкувався з власниками нерозмитнених авто, і робота рухалася швидко. Ми все врахували в цьому законопроєкті.

Тоді ж з’явилася ідея спрямувати всі гроші, отримані від розмитнення таких авто, на боротьбу з наслідками COVID-19 і вакцинацію українців. До речі, це одна з головних переваг нашого законопроєкту – бюджет отримає незаплановані доходи від розмитнення ввезених авто.

Чим принципово ваші пропозиції відрізняються від усіх інших?

Ми глибоко і детально розібралися в цій сфері й поставили перед собою відразу три мети.

Перша – написати такий закон, який закриє тему «євроблях» раз і назавжди.

Друга – створити такі умови, за яких всі власники ввезених авто розмитнять їх. Не змушувати це робити, тому що змусити нікого неможливо, а щоб вони самі захотіли цього.

Третя – створити таку процедуру, яка зробить процес розмитнення легким, прозорим і без необхідності звертатися до третіх сторін або платити окремо в конвертах.

Тому що розмитнення автомобілів – це часто сумнівні операції з річним обігом близько 100-150 млн доларів.

Звідки такі цифри?

За кожний транспортний засіб людина платить посередникам гроші – 300, 500, 700 доларів у конверті. Якщо за рік до країни завозять 600-700 тисяч автомобілів, то множимо цю кількість на суму хабарів і визначаємо рівень корупції.

До того ж люди порушують закон: підробляють документи, накручують пробіг машини й потім назад скручують, розбирають і збирають, щоб знизити вартість.

І як ви з цим розберетеся?

Дуже просто. Я звертаюся до українців і кажу: друзі, це остання можливість. У вас буде 180 днів для того, щоб розмитнити авто за дуже низькою ціною.

Порахувати все дуже легко. Ми прибираємо з формули платежу митну вартість транспортного засобу, оскільки це корупційна складова.

Тоді калькулятор розмитнення враховуватиме тільки три чинники:

  • вік автомобіля;
  • тип двигуна;
  • об’єм двигуна.

І все! Нікого не цікавить, за скільки ви купили автомобіль.

Середня вартість розмитнення «євробляхи» за цією формулою складе 700-800 євро. Це не 2500 євро, як було. Іншого шляху, як забезпечити прозорі правила, прибрати корупцію і здешевити розмитнення, не існує.

Ви рахували, скільки грошей отримає бюджет?

Якщо в Україні є 500 тисяч нерозмитнених транспортних засобів, і всі вони заплатять по 800 євро, будемо вважати, що це приблизно тисяча доларів, то виходить 500 млн доларів до бюджету – майже 14 млрд гривень.

Більше того, ми залишаємо у кишенях українців 150 млн доларів, які раніше йшли на хабарі, – хто з цим боровся раніше? Плюс ми закриваємо тему «євроблях», яка є великою проблемою для правоохоронців – у 70% кримінальних злочинів використовують такі авто. До того ж це ще й проблема для страхових компаній. Тобто цим законопроєктом ми вирішуємо цілий комплекс проблем.

Питання в тому, чи стануть платити, нехай навіть і менше?

Коли у людини буде вибір – заплатити 3 тисячі євро або 800, що вона обере? Ми даємо шанс розмитнити автомобіль на єврономерах, який в’їхав на територію України до 31.12.2020 року.

І все ж, якщо хтось знову не погодиться на ці умови? Наприклад, сподіватимуться, що потрібно почекати й буде ще дешевше?

Це крапка. Якщо хтось думає, що йому вдасться заплатити 200 доларів, то цього не буде. Для всіх хорошим бути не вийде.

Це і так не закон, а справжня революція – було декілька тисяч, стане менше однієї! Ще й не потрібно давати хабар. Що ще треба для розмитнення? Не безкоштовно ж його проводити!

До того ж ми надаємо можливість власникам «євроблях» розмитнитися за пільговими умовами або ж виїхати за межі України. І що дуже важливо – проєкт передбачає звільнення від відповідальності в 170 тисяч грн протягом цього пільгового періоду.

Як до вашої пропозиції поставилися у Нацполіції?

На робочих групах були прикордонники, представники Національної поліції, митниці та податківці. Всі сказали, що на сьогодні обмін інформацією між базами даних настільки досконалий, що проблем не буде. Проблеми спостерігали торік, коли бази були роз’єднані. Зараз, зупиняючи автомобіль на єврономерах, патрульний точно розуміє, що це порушник закону.

А як самі власники нерозмитнених авто ставляться до вашої ініціативи?

У організацій «євробляхерів» вже немає вибору. Спочатку вони були проти, звинувачували мене у корупції, малювали якісь схеми – до моменту, поки не був опублікований проєкт закону.

Тепер власники нерозмитнених авто їм кажуть: цей закон краще, ніж те, що ви пропонували, він передбачає умови для всіх. Так що там нема до чого причепитися.

Я спілкуюся з власниками авто на єврономерах по всій Україні й ще не чув аргументів проти цієї норми. Теоретично хтось може сказати, мовляв, у мене машина за 500 євро, чому я повинен заплатити 700? Але вибачте, це вже не машина, а, як говорять самі власники таких авто, “відро з болтами!

Не погодяться – штрафмайданчик, конфіскація. У поліції є всі важелі впливу.

А той, хто захоче ввезти автомобіль після початку дії вашого закону, на яких умовах зможе це зробити?

Після того як ми впровадимо ці норми, почнемо розробляти ще один проєкт закону, що стосуватиметься розмитнення всіх транспортних засобів. Але потрібно розуміти, що за рік платіж не знизиться з 3000 доларів до 1000. Буде поступовий процес зниження розмитнення протягом 5-7 років.

І коли ви плануєте розпочати роботу над наступним проєктом закону про розмитнення усіх транспортних засобів?

Спершу нам потрібно, щоб Мінфін розробив процедуру розмитнення за новими правилами. На це ми в законі передбачаємо два місяці. Потім почнуться 180 днів для остаточного розмитнення.

Коли ця система почне працювати, і ми побачимо, що на практиці все добре, людям легко, а корупції немає, тоді з’явиться новий законопроєкт. Він стосуватиметься всіх транспортних засобів, що ввозяться в Україну з 2022 року. Там теж буде прив’язка вартості розмитнення до трьох показників.

Поділитись:

  • Facebook
  • Twitter
  • Telegram
  • WhatsApp
  • Viber
guest
4 Коментарі
Старіші
Новіші Найпопулярніші
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
Марія
Марія
3 роки тому

Чи будуть пільги для інвалідів, УБД?

Александр
Александр
3 роки тому

Где
Описание
Процедуры?

Анатолий
Анатолий
3 роки тому

Это нормально !слава Богу О дин умный человек который умеет считать

natalja
natalja
3 роки тому

А якщо авто буде ввезене в Україну у 2021 році, то яка ціна розмитнення?

СТАНЬТЕ ЧАСТИНОЮ ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ «СЛУГА НАРОДУ»!

Приєднатися
Політика конфіденційності даних
підписників газети «Слуга Народу»
Прийняти
Privacy Policy