Пошук Пошук Пошук Пошук Меню
Пошук по сайту:
Закрити

Олександр Горенюк про зручні маршрутки і дороги без заторів

Олександр Горенюк про зручні маршрутки і дороги без заторів

Нові маршрутки та автобуси, вільні від заторів дороги, швидкі та зручні поїздки в будь-який куточок міста. Народний депутат від «Слуги Народу» та член Комітету з питань транспорту та інфраструктури Олександр Горенюк знає, як зробити це реальністю. Він ініціював реформу громадського транспорту РУХ – розповідаємо, що саме вона передбачає.

Переважна більшість українців користується не індивідуальним, а  громадським транспортом. Саме він має бути в пріоритеті. Але наші реалії такі: зношена інфраструктура, брак рухомого складу, що не оновлюється десятиліттями, хронічне недофінансування, зневага до пільговиків. У віддалених районах міст на транспорт можна чекати годинами, а до деяких дістатися взагалі неможливо.

А ще ринок громадського транспорту сьогодні – це понад 40 мільярдів гривень «чорної готівки» щороку, що робить перевезення в Україні чимось на межі кримінального бізнесу 90-х. Такий підхід підриває залишки довіри до громадського транспорту та провокує попит на індивідуальний – від автомобілів до самокатів.

І якщо тенденція не зміниться, то за 5-10 років у нас не буде прозорого ринку, перевезеннями займатиметься переважно тіньовий сектор економіки. Паралельно зростатиме частка персонального транспорту, а з ним – і кількість заторів.

Окрім того, що такі перспективи нам не імпонують, ми ще й маємо зобов’язання перед ЄС, відповідно до Угоди про асоціацію (регламент ЄС No1370). Цей регламент встановлює ефективні механізми для побудови системи надання державної підтримки для розвитку громадського транспорту.

У чому суть реформи РУХ?

Громадські перевезення – це послуги, що становлять загальний економічний інтерес. Адже коли добре працює транспорт, люди вчасно дістаються до роботи, не простоюють у заторах і збільшують ВВП країни. Це все тісно пов’язано!

А Конституція України підтверджує, що всі мають право на вільне пересування. Завдання держави – його забезпечити. Щоби бабуся з передмістя Львова, Одеси чи Харкова могла комфортно дістатися до лікарні, до своїх онуків чи в будь-яке інше місце. Щоб мама, яка живе не в найбільш густонаселеному районі міста, могла комфортно відвезти дітей до школи безпечним громадським транспортом.

Суть реформи в тому, що держава має подбати про систему громадського транспорту та надати підтримку там, де ринкових механізмів недостатньо. Так відбувається в усьому цивілізованому світі.

Як саме реалізуємо реформу РУХ?

Громадські послуги перевезення пасажирів

Перше й основне – необхідно впровадити громадські послуги з перевезення пасажирів (public passenger transport services).

Якщо належна якість послуг не може бути забезпечена на комерційній основі, тоді місцеві органи державної влади/муніципалітет беруть на себе обов’язок надавати підтримку.

Для цього держава вдається до такого конкурентного інструменту, як держзакупівлі. За цього підходу місто самостійно встановлює регульований тариф на перевезення.

Розповідаю, як це працюватиме. Гроші акумулюються у спеціального публічного суб’єкта. Він збирає плату за проїзд. Якщо цих коштів для закупівлі транспортної послуги недостатньо – підтримку надає бюджет. Відповідно, обсяг закупівлі зростатиме по мірі зростання можливостей місцевих бюджетів.

Поясню простою мовою, що дає містам такий інструмент. Уявiмо собі обласний центр, таке собі українське місто Х. І в цьому місті є проблеми з громадським транспортом. Тобто якщо ще центральною частиною міста ви зможете пересуватись автобусом відносно комфортно i не чекатимете на той автобус годину на зупинці, то у спальному районі чи на околицi цього міста Х ситуація буде зовсім іншою. Ви ніколи не будете знати, скільки вам доведеться прочекати та й чи приїде той транспорт взагалі. І ось місцева влада хоче ситуацію покращити. Нашою реформою ми даємо їй цю можливість, фактично вона може закупити необхідні транспортні послуги в перевізника (без корупції, виключно через Prozorro) і відправити працювати у передмістя хороші автобуси, що курсуватимуть за конкретним розкладом.

Держзакупівлі через Prozorro

У нашому концепті транспортної реформи передбачений максимально прозорий механізм закупівель – через систему Prozorro. Таким чином ми запобігаємо корупційним ризикам та отримуємо найкращу з можливих пропозицій для людей.

Організатор перевезень схвалює програму розвитку громадського транспорту, запроваджує маршрути громадських послуг і затверджує довгострокові бюджетні програми фінансування. А також створює уповноваженого суб’єкта та контролює його діяльність. Цей суб’єкт, у свою чергу, комплексно організовує та планує розвиток системи перевезень. Він виконує функції замовника громадських послуг, контролює фінансові ресурси, виконання умов договорів, розробляє тарифну політику, адмініструє автоматизовані системи оплати проїзду та диспетчерського управління автомобільним транспортом.

Перевізник у свою чергу має забезпечити відповідність технічних, кадрових, фінансових та інших характеристик. Пасажирам залишається оплачувати проїзд і користуватися якісними транспортними послугами.

Для потенційних критиків одразу зазначу: така система довела свою ефективність у світі. Приміром, у Мадриді після її впровадження попит на громадський транспорт зріс майже вдвічі.

Ми розуміємо, що в перехідний період муніципалітети не матимуть достатньо грошей, щоб перевести 100% маршрутів у формат держпідтримки, тому паралельно працюватиме і модель послуг за ринковими механізмами. У цьому випадку всі ризики неприбутковості несе комерційний перевізник, що визначається за конкурентною конкурсною процедурою.

У цій моделі ми також впроваджуємо систему автоматизованих конкурсів, аби знищити корупцію, яка зараз існує у процесі визначення перевізника. Принцип – обирати перевізника з найкращими умовами та готовністю працювати за найнижчим тарифом через електронний майданчик, а не через «консиліум» корупціонерів (так, як це трапляється сьогодні).

Контроль громадськості

Українці зможуть бачити та контролювати всі бюджетні витрати на транспорт. Наприклад, дізнатися вартість «одного кілометра роботи» комунального транспорту та оцінити адекватність таких витрат. Усі контракти та звіти будуть у відкритому доступі в інтернеті.

Гарантії перевізникам

Ми будемо гарантувати перевізникам стабільні та передбачувані договірні засади роботи. Контракти для оплати громадських послуг повинні бути тривалими, щоб перевізники мали реальну можливість окупити вкладені інвестиції.

Уявіть, ви купите автобус за енну кількість тисяч доларів, не встигнете ще навіть «відбити» ці гроші, як ваші послуги припинять оплачувати. Чи готові підприємці так ризикувати? Очевидно – ні. Тому ми передбачимо, що бюджет гарантує оплату послуги перевізника протягом усього терміну дії контракту.

Автоматизація контролю для вищої якості послуг

Паралельно відбудеться автоматизація процесів контролю у відносинах «місто – перевізник». Не забезпечуєш графік руху – тебе штрафують. Забезпечуєш стабільно високі показники надійності – маєш право на бонус. Контроль за такими показниками – завдання автоматизованих систем, які унеможливлюють вплив людського фактора та зловживання організаторів правом на розірвання договору. Тільки така система може дати реальні механізми стимулювання якості послуг.

РУХ – це комплексне рішення, 5 пов’язаних між собою законопроєктів (вже зареєстровані №5149, №5150, №5151, №5152). Концепцію реформи підтримали депутати з різних фракцій у парламенті. Переконаний, нам усе вдасться.

Поділитись:

  • Facebook
  • Twitter
  • Telegram
  • WhatsApp
  • Viber
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

СТАНЬТЕ ЧАСТИНОЮ ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ «СЛУГА НАРОДУ»!

Приєднатися
Політика конфіденційності даних
підписників газети «Слуга Народу»
Прийняти
Privacy Policy