Олег Бондаренко: Ситуація на ЧАЕС стабільна, але моніторинг науковців та експертів потрібен
- 8822
Ситуація з ядерним паливом усередині Чорнобильської атомної електростанції стабільна. Наразі говорити про можливість нової аварії немає підстав, але стежити за ситуацією необхідно.
Про це наголосив голова Комітету з питань екологічної політики та природокористування Олег Бондаренко.
«Наразі стан зони стабільний. Річ у тім, що після аварії, пожежі, всередині утворилась величезна кількість ядерного палива, яке розкинулось по всій території зони. Тривалий час його збирали та утилізували. За звітами міжнародних експертів, незначна кількість палива залишилась у самому реакторі. Через різні роботи з подолання наслідків аварії вода, пісок, бетон потрапили до підніжжя реактора і затверділи. За твердженнями фізиків, які там працюють, в реакторі немає жодних елементів, які б спровокували реакцію поділу в масах уранового палива. Ядерне паливо стабільне», – пояснив Олег Бондаренко.
Водночас, як далі буде поводити себе паливо, невідомо, адже ЧАЕС – це науковий експеримент, який і досі триває, зауважив голова комітету.
«Ядерне паливо не може без каталізатора змінити фізичну структуру і розпочати подальше ділення на атоми. Але ми стежимо за ситуацією і наступного тижня збираємо комітет з експертами, щоб розібратися в ситуації і встановити додатковий контроль над цими процесами», – сказав він.
Як відомо, у 2019 році над 4 блоком був встановлений Новий безпечний конфайнмент (НБК), що захищає від радіаційного впливу. Всередині нього є нестабільні конструкції, які Україна зобов’язалася розібрати та утилізувати.
Це довга процедура, яка може підвищити радіаційний рівень, але він не вийде за межі саркофага. Але водночас це зменшить рівень ядерної небезпеки. Наступний крок – зняття реактора з експлуатації, що триватиме аж до 2060 року і означатиме повне подолання наслідків аварії.