Пошук Пошук Пошук Пошук Меню
Пошук по сайту:
Закрити

Одразу два маяки Ukraine Facility. Рекомендації щодо нового житлового законодавства, отримані під час публічних консультацій, передали у Кабмін

  • 56
Одразу два маяки Ukraine Facility. Рекомендації щодо нового житлового законодавства, отримані під час публічних консультацій, передали у Кабмін

Серед ключових проблем сфери житлової політики за результатами масштабних публічних консультацій українці називають неврегульовану діяльність на ринку нерухомості (тіньовий ринок оренди), цінову політику та відсутність якісного житла, труднощі в комунікації влади та внутрішньо переміщених осіб, а також зарегульованість державних програм єОселя та єВідновлення.

Про це повідомила голова Комітету ВР з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку і містобудування, очільниця партії «Слуга Народу» Олена Шуляк. Сьогодні звіт з рекомендаціями, які отримали в результаті публічних консультацій, передали до Кабміну.

Загалом в обговоренні взяли участь понад 500 осіб, серед них ветерани, молодь, ВПО, громадяни, які стоять у черзі на отримання житла, керівники ОСББ, представники органів та асоціацій місцевого самоврядування, профільних міністерств, громадських організацій, міжнародних організацій, фінансових установ, науковці та експерти з питань житлової політики, профільні судді та юристи.

«Станом на зараз у нас є абсолютно застарілий і неефективний житловий кодекс, який створювався ще у 1983 році і відтоді жодного разу не змінювався. Але правила радянських часів, коли житло надавалося безкоштовно, а потім з 90-х років, приватизовувалося, призвели до того, что в Україні у квартирних чергах стоять більше ніж 600 тис громадян, і ця черга вже багато років не рухається, тобто житло взагалі ніхто не отримує. Тому нам потрібно створити і запустити сучасні і, головне, ефективні способи забезпечення житлом тих українців, які цього потребують. Спроба ліквідувати старий житловий кодекс була у 2009-му році, але вона провалилася. Цього разу цей процес надважливо завершити», – пояснила Олена Шуляк.

При цьому парламентарка додала, що створення нового житлового законодавства – не лише відповідь на багаторічний запит від українських громадян, а і необхідна умова для отримання Україною 50 млрд євро від ЄС у межах програми Ukraine Facility. Для нього використали європейські практики житлової політики, які вже не один рік допомагають громадянам країн Євросюзу вирішувати житлове питання. Після ухвалення відповідного законопроєкту українці зможуть самостійно обрати один з кількох запропонованих варіантів, або навіть поєднати їх.

«Чим більше механізмів забезпечення житлом буде задіяно при вирішенні житлового питання, тим більше шансів, що це буде дієво і ефективно. Йдеться не просто про іпотеку, соціальну оренду, лізинг і фінансування будівництва, а про можливість їхнього поєднання і дотримання чіткого алгоритму. Наприклад, для молодої сім’ї підійде кредитування, а лізинг може бути ефективним в інших випадках», – повідомила Шуляк.

Під час публічних консультацій серед нагальних житлових питань українців виділили чотири:

✓ Цінову політику та відсутність якісного житла: зношеність житлового фонду, наявність недобудів та ошуканих інвесторів, а також відсутність механізмів реалізації права на житло у тих громадян, хто не може придбати його на комерційних умовах.

✓ Неврегульованість діяльності на ринку нерухомості, який зумовлює завищену вартість ріелторських послуг та орендної плати, а питання виділення земельних ділянок під забудову, збільшення фонду соціального житла тощо залишаються відкритим.

✓ Труднощі у комунікації влади з внутрішньо переміщеними особами, ветеранами, які хочуть будувати житло (житлово- комунальні кооперативи власним коштом, а також відсутність зрозумілого планування, яке б враховувало потреби громади, соціально-демографічні виклики та стратегії вирішення житлового питання на місці (співпраця з міжнародним донором, державно-приватне партнерство, благодійні ініціативи тощо).

«Також значний відсоток опитаних зазначили, що нині надважливо внести зміни у державну програму іпотечного кредитування єОселя так, щоб скористатися нею могли більше ВПО, яких через війну значно побільшало. Станом на сьогодні це майже 5 млн громадян, багато з яких не можуть вирішити своє житлове питання. Крім цього, як зазначили опитувані, слід якомога швидше розширити програму єВідновлення на тимчасово окуповані території», – акцентувала Олена Шуляк.

Серед інших рекомендацій, зазначених у звіті, – реформування та детінізація ринку оренди житла, доопрацювання державних житлових програм, створення фондів соціального житла в громадах, інвентаризація нерухомого майна, що знаходиться в державній та комунальній власності, податкові пільги підприємствам, які надаватимуть соціальне житло для ВПО, розширення переліку інструментів для отримання житла (лізинг, довгострокова оренда, оренда з правом викупу), розробка механізмів залучення та підтримки приватного інвестора для створення ринків житла для доступної за вартістю оренди тощо.

За словами Олени Шуляк, звіт з рекомендаціями за підсумками проведених публічних консультацій щодо реформування житлової політики і доопрацювання проєкту закону «Про основні засади житлової політики», реєстрація якого очікується до кінця літа, сьогодні передали до Кабміну. А до кінця поточного року, наголосила парламентарка, дуже важливо провести законопроєкт через перше читання у сесійній залі.

Олена Шуляк також зазначила, що нинішній кейс дуже показовий в євроінтеграційному плані. По-перше, проведені публічні консультації були добровільними, але серед умов програми Ukraine Facility зазначено, що вони повинні стати обов’язковими. І у цьому плані вже відбулося значне зрушення, оскільки 20 червня Верховна Рада підтримала у цілому законопроєкт, згідно з яким через рік після завершення воєнного стану публічні консультації стануть обов’язковими для більшості управлінських рішень на рівні держави і законодавчих ініціатив.

«Тож є надія, що й іншу вимогу Ukraine Facility –  нове, сучасне, європейське і, головне, ефективне житлове законодавство – ми також зможемо затвердити. Це необхідно українцям і це необхідно Україні, яка стає частиною ЄС», – підсумувала Олена Шуляк.

Поділитись:

  • Facebook
  • Twitter
  • Telegram
  • WhatsApp
  • Viber
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

СТАНЬТЕ ЧАСТИНОЮ ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ «СЛУГА НАРОДУ»!

Приєднатися
Політика конфіденційності даних
підписників газети «Слуга Народу»
Прийняти
Privacy Policy