Пошук Пошук Пошук Пошук Меню
Пошук по сайту:
Закрити

Нові садочки, школи та дороги: коли і де вони з’являться?

Нові садочки, школи та дороги: коли і де вони з’являться?

Де і які садочки, школи та дороги вже будують? Скільки робочих місць планується створити? Розповідає голова Комітету з питань бюджету Юрій Арістов.

Понад 389 садочків, шкіл, спортивних споруд та лікарень планується запустити вже цього року. Ініційована Президентом Національна програма «Велике будівництво» не стоїть на місці. Де і які садочки, школи та дороги вже будують? Скільки робочих місць планується створити? Як якісні дороги в буквальному сенсі «зшивають» Україну? Говоримо з головою Комітету Верховної Ради з питань бюджету Юрієм Арістовим.

 Як дізнатися, де саме та які садочки/школи/дороги ремонтують або будують?

Ми вже розробили та запустили інтерактивну мапу соціальної інфраструктури України. На ній – понад 111 000 соціально важливих об’єктів. І вже сьогодні ви можете зайти на сайт програми «Велике будівництво» та в режимі онлайн подивитись, де у вашому регіоні буде новий садочок, де реконструюють дорогу, де будують спортивний майданчик тощо. Ви зможете стежити за об’єктами по всій країні.

А як визначають, де і що саме будувати чи реконструювати?

Згідно з проектом, у кожній області має бути погоджений із Міністерством розвитку громад і територій перелік об’єктів, які область планує побудувати або відремонтувати протягом року. У пріоритеті – дороги до опорних шкіл та лікарень. Проєкт втілюватиметься коштом Держбюджету, Державного фонду регіонального розвитку та місцевих бюджетів. Також облдержадміністрації мають погодити з «Укравтодором» перелік шляхів, які планують побудувати коштом Дорожнього фонду.

До цього процесу вже долучилися депутати-мажоритарники, які краще знаються на ситуації, вивчали потреби мешканців того чи іншого населеного пункту.

Проведення секвестру бюджету якимось чином вплинуло на реалізацію програми?

Будь-яка амбітна мета має посилюватися належним фінансовим ресурсом, і перед Бюджетним комітетом постало складне завдання в умовах коронавірусу не лише дбати про безпеку людей, а й рятувати економіку, продовжувати будувати країну та давати людям робочі місця.

Позиція комітету полягала в тому, щоб максимально зберегти фінансування тих об’єктів, де вже були розпочаті роботи й існували реальні шанси запустити проєкти за півроку. Насамперед йдеться про дорожнє будівництво. Його специфіка в тому, що до тендерів допускаються компанії, які теоретично і практично в змозі виконати роботи, мають відповідне обладнання (власне чи орендоване) та виробничі потужності, для того, щоб доставляти будівельний матеріал із заводу. На час розгляду змін до Держбюджету будівництво вже було розпочато приблизно на 40% об’єктів, запланованих на поточний рік. Саме тому Бюджетний комітет вирішив не блокувати ці програми. Їхнє фінансування було збережене.

 Чому саме на будівництво доріг?

Якісні дороги суттєво пожвавлюють економічне життя, полегшують доступ до ресурсів, прискорюють рух товарів та зменшують «транспортну» складову в їхній вартості. Якісні дороги «зшивають» країну докупи, посилюють соціальні та культурні контакти. Якісні дороги дозволяють заощаджувати паливо та покращувати екологію. Зрештою, якісні дороги посилюють оборонний потенціал країни. Будівництво доріг створює нові робочі місця, завантажує роботою вітчизняні підприємства. До того ж не лише в автодорожній, а й в суміжних галузях.

Плюс дорожнє будівництво має стати драйвером економічного зростання в Україні. Інвестиції в нього є напрочуд ефективними. Так, свого часу ініціатива президента США Ейзенхауера з масштабного будівництва доріг між усіма штатами принесла зростання продуктивності праці в країні на 25%. Цей проєкт не просто забезпечив США якісними дорогами, а фактично допоміг Америці стати економічною наддержавою, завдяки чому кожен вкладений в дорожнє будівництво долар приносить сьогодні американській економіці 20 доларів зростання ВВП.

На який ефект для української економіки можна розраховувати?

Будь-які гроші, що держава витрачає на інфраструктуру, зрештою частково повертаються до бюджетів усіх рівнів у вигляді податків. Наприклад, існує будівельна компанія з 300, 500, 1500 чи 5000 співробітниками. За кожного з них сплачується податок на доходи фізичних осіб, а саме ПДФО є основним джерелом грошей до місцевих бюджетів.

Нещодавно парламент ухвалив законопроєкт № 3509, який дозволяє спрямовувати на дорожнє будівництво до 35 млрд гривень з Фонду COVID-19. За нашими розрахунками, це дозволить стимулювати додатковий попит на продукцію галузей економіки розміром понад 25 млрд гривень, підвищити надходження всіх видів податків та обов’язкових платежів до бюджетів усіх рівнів розміром близько 7,5 млрд гривень та збільшити обсяг доходів зайнятого населення на суму понад 1,8 млрд гривень.

Якщо в кожному регіоні триватиме відновлення інфраструктури та будівництво важливих соціальних об’єктів, це ж скільки нових робочих місць може з’явитися?

Абсолютно правильно. Нові робочі місця по всій країні – це наша друга мета. Мешканці навіть маленьких міст зможуть отримати інформацію про можливість працевлаштування. Чи то на будівництві, чи то вже в новозбудованих об’єктах: лікарнях, садочках, школах.

Взагалі передбачається, що в результаті реалізації проєкту з’явиться 150 000 нових робочих місць. Наразі вже розпочалась робота над 300 об’єктами, а загалом у намірах уряду впродовж 2020 року – збудувати понад 100 шкіл, 100 дитячих садочків, 100 стадіонів, 200 нових приймальних відділень лікарень та 4 000 км доріг.

А як щодо закидань опонентів програми, що не можна «закопувати в асфальт» кошти, зарезервовані на боротьбу з пандемією коронавірусу та її наслідками.

Зрозуміло, що пріоритет для витрачання коштів з  Фонду COVID-19 – це безпосередня боротьба з пандемією. Якщо вона загостриться, і необхідно буде терміново придбавати засоби індивідуального захисту чи ШВЛ, то гроші підуть саме на це. Важливо чітко визначити пріоритети і діяти за ситуацією. Але ми маємо розуміти, що безробіття та економічна криза – це також наслідки пандемії, а дорожнє будівництво надає чи не найкращі можливості для їхнього подолання. Тому держава подбала про інші додаткові джерела коштів.

Які саме?

По-перше, Кабмін ухвалив рішення про покращення умов залучення інвестицій у розвиток дорожнього господарства. Для Державного агентства автомобільних доріг створюються додаткові можливості залучення понад 19 млрд гривень під державні гарантії. Тобто держава бере на себе зобов’язання виступити гарантом перед компаніями, які братимуть запозичення на будівництво шляхів.  Переконаний, що це дасть змогу побудувати та відремонтувати чимало доріг державного та місцевого значень та низку інфраструктурних об’єктів.

Точно не буде так, що кошти спрямовуватимуть винятково на шляхи загальнодержавного значення, а про місцеві забудуть?

Ні, держава прагне дбати і про загальнодержавні, і про місцеві дороги. Нещодавно Верховна Рада схвалила законопроєкт № 3510, за яким області отримають можливість залучати додаткове позабюджетне фінансування під місцеві гарантії для ремонту і будівництва доріг місцевого значення. Основні положення цього документа ми обговорили під час проведеної Президентом України селекторної наради, де була підтримана ідея надати обласним радам право здійснювати місцеві внутрішні запозичення.

Відтепер місцева влада зможе отримати значний фінансовий ресурс для приведення до ладу автомобільних шляхів місцевого значення, а також вулиць і доріг комунальної власності.

Також за ці кошти можна буде відбудувати дороги, які постраждали від нещодавніх повеней на Заході країни.

А яка ситуація із фінансуванням інших об’єктів програми «Велике будівництво»? Що з садочками, школами, спортивними спорудами і лікарнями?

Програма «Велике будівництво» цьогоріч передбачає введення в експлуатацію 389 об’єктів соціальної інфраструктури: дошкільні навчальні заклади, заклади середньої освіти, спортивні споруди, амбулаторії, лікарні тощо. Це фінансується з Державного фонду регіонального розвитку. У первинному варіанті бюджету на Фонд було передбачено 7,5 млрд грн, але через пандемію його фінансування урізано на третину – до 4,9 млрд. Більшість від цієї суми піде саме на «Велике будівництво».

Чи не боїтесь ви погіршення ситуації з коронавірусом і призупинення «Великого будівництва»?

Ще раз наголошу, програма «Велике будівництво» – також боротьба з наслідками пандемії коронавірусу. Насамперед – фінансове та економічне «лікування» країни. Особливо це стосується регіонів, що постраждали від нещодавнього стихійного лиха. Там «Велике будівництво» стає пріоритетним, бо потрібно відновлювати і шляхи, і мости, і лікарні, і школи.

Економіка навіть за часів світової стагнації не повинна зупинятись, і ми робимо все, щоб країна рухалась далі, а життя українців покращувалося в кожному, навіть маленькому населеному пункті.

Поділитись:

  • Facebook
  • Twitter
  • Telegram
  • WhatsApp
  • Viber
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

СТАНЬТЕ ЧАСТИНОЮ ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ «СЛУГА НАРОДУ»!

Приєднатися
Політика конфіденційності даних
підписників газети «Слуга Народу»
Прийняти
Privacy Policy