Пошук Пошук Пошук Пошук Меню
Пошук по сайту:
Закрити

Народна депутатка прищепилася індійською вакциною: «Хвіст не виріс»

Народна депутатка прищепилася індійською вакциною: «Хвіст не виріс»

Народна депутатка від «Слуги Народу» Роксолана Підласа днями отримала щеплення від коронавірусу вакциною AstraZeneca/CovieShield. Вона розповідає про побічні ефекти, пояснює, чому не варто боятися щеплень та як вирішити проблему з розподілом залишкових вакцин.

Як почуваєтеся після щеплення?

Чудово! Не було жодних побічних ефектів. Це не боляче, вакцина переноситься дуже легко.

Звісно, побічні ефекти можуть бути. Всесвітня організація охорони здоров’я про це говорить. Але вони можуть бути від будь-якої вакцини. Серед найбільш поширених побічних реакцій – симптоми легкої застуди: озноб, температура. Може боліти місце ін’єкції сильніше, ніж зазвичай. 

Деякі люди бояться заразитися ковідом через щеплення. Але це неможливо! CovieShield –  ослаблений вірус звичайної застуди, але модифікований, щоб на структурному рівні бути подібним до коронавірусу і тренувати вашу імунну систему захищатися від нього.

Маємо багато негативних коментарів на кшталт «чому вакцинували молодого депутата, а не літню людину»…

По-перше, є логістична проблема. Координаторам на місцях наразі важко знайти літню людину, яка готова вакцинуватися прямо зараз та встигне доїхати саме до тієї лікарні, де зараз є невикористані дози вакцини.

Крім того, хтось має нести відповідальність за безпеку людини похилого віку, яка приходить до лікарні і може підхопити вірус там. Все ж таки для молодих це помірний ризик, а для літніх – може бути фатальним.

До того ж головна мета публічної сесії вакцинації – не вакцинувати депутата, а популяризувати саму ідею. Плюс підняти в публічній площині питання розподілу залишків вакцини.

Почнемо з першої мети. Як щеплення депутата популяризує вакцинацію?

Мета вакцинації «під телекамери» – показати, що вакцина безпечна. Ти вакцинуєшся в прямому ефірі, в присутності національних і місцевих ЗМІ, потім виходять новини про твою вакцинацію.

Люди бачать, що депутати не бояться робити щеплення саме препаратом Astrazeneca/Covieshield, не вакцинуються таємно якимось іншими препаратами – а такі чутки активно розповсюджувалися.

Після цього депутат продовжує свою звичайно роботу, з екранів телевізора видно, що з ним все добре: «хвіст не виріс» від вакцинації. І коли політичні опоненти під час телеефірів кричать, що CoviеShield – неякісний та небезпечний, я на власному прикладі демонструю, що це не так. До речі, найчастіше критикують вакцину люди, які не мають жодного стосунку до медицини.

Де саме ви робили щеплення?

У Черкаському обласному онкодиспансері. Коли вакцинували лікарів, наприкінці дня залишилося три дози з відкритого флакону препарату.

Тут варто пояснити детальніше. В одному флаконі – 10 доз. Їх треба встигнути використати за шість годин після відкриття – інакше весь невикористаний препарат псується і його просто виливають.

Щоб залишки вакцин не утилізувати, МОЗ видало наказ, згідно з яким у кожній області координатори пропонують щепитися публічним діячам. На жаль, зараз списки охочих збирають у ручному режимі, потім цим людям у випадковому порядку пропонують щепитися, якщо лишаються невикористані дози.

Вчора МОЗ уточнило перелік тих, кого можна вакцинувати залишковими вакцинами з метою популяризації. Пояснили, хто є «публічною особою». Крім того, додалися, зокрема, учасники бойових дій, очільники місцевої влади, лідери релігійних організацій. І – це дуже важливо! – сесія вакцинації залишковими дозами має бути публічною: в присутності ЗМІ, з поширенням в соціальних мережах.

Але поки що ця система все одно працює в ручному режимі. І я пропоную зробити процес автоматизованим.

Як саме його можна автоматизувати?

Я спрямувала депутатське звернення до міністра охорони здоров’я Максима Степанова з проханням терміново розробити механізм розподілу залишків вакцини в додатку «Дія». Саме там люди, які хочуть вакцинуватися, стають в чергу на щеплення. Це може бути інноваційне рішення, яке буде справедливішим з точки зору розподілу публічного блага.

Припустимо, в додатку «Дія» ви стали в чергу на щеплення. Зазначили, на яку відстань готові їхати за вакциною, вказали своє місцерозташування. Щойно з’явився залишок – регіональний координатор вносить цю інформацію, і вам приходить сповіщення в «Дії».

Багато українців в принципі не дуже прихильно ставляться до ідеї вакцинації від коронавірусу. У чому головна проблема?

Є недовіра до вакцинації як такої. Понад 50% українців, за даними соцопитувань, не планують робити щеплення від коронавірусу.

Також є недовіра до власне CoviеShield, яка підігрівається істерією в ЗМІ – де, як я вже сказала, політики, а не фахівці розповідають про її нібито небезпечність та неефективність.

І нам варто показувати, зокрема публічною вакцинацією, що народні депутати, міністри, Президент – усі вакцинуються тим самим препаратом, що і решта громадян.

Людям, які записалися в чергу через «Дію», вакцинування народних депутатів і публічних діячів може здаватися несправедливим. Я розумію цей аргумент.

Але публічна вакцинація спрямована на тих, хто поки що вакцинуватися не готовий. Якщо такий скептик побачить, що депутат не боїться вколоти собі CoviShield, він повірить, що препарат безпечний.

Втім, я згодна, що цей інструмент тимчасовий. Ефект від публічної вакцинації ми отримаємо за кілька місяців. А далі – потрібно налагоджувати систему вакцинування усіх охочих. І в цьому може дуже допомогти автоматизована процедура в «Дії», яку я пропоную запровадити.

Вакцини вистачить на всіх. 500 тис. доз, що в нас є зараз – це лише перша партія. Законтрактовано 1,9 млн доз вакцини Sinovac, також очікуємо в межах механізму Covax вакцину Pfizer, пізніше Novavax.

Головне – щоб люди захотіли вакцинуватися. А також в тому, щоби препарати не витрачалися даремно.

Поділитись:

  • Facebook
  • Twitter
  • Telegram
  • WhatsApp
  • Viber
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

СТАНЬТЕ ЧАСТИНОЮ ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ «СЛУГА НАРОДУ»!

Приєднатися
Політика конфіденційності даних
підписників газети «Слуга Народу»
Прийняти
Privacy Policy