Пошук Пошук Пошук Пошук Меню
Пошук по сайту:
Закрити

На карті та у свідомості людей: як виглядає децентралізація в громадах України

На карті та у свідомості людей: як виглядає децентралізація в громадах України

На місцевих виборах восени минулого року «Слуга Народу» стала повноцінною всеукраїнською партією. Маємо понад 1000 фракцій та понад 220 голів місцевих рад по всій Україні. Чим вони займаються та як їх роботі сприяє реформа децентралізації? Ці питання ми поставили нашим очільникам ОТГ.

Нещодавно партія «Слуга Народу» провела у Києві форум голів ОТГ під назвою «Ефективні бюджети», де зібрала понад 120 голів громад з різних областей України. Ключовою темою стала децентралізація та її наслідки для громад.

«Ми за децентралізацію в широкому сенсі. Це не просто нова карта України, а нова система розуміння для людей, що таке держава і як вона працює», – пояснив на форумі Олександр Корнієнко, голова політичної партії «Слуга Народу».

Також заступник голови Офісу Президента України Кирило Тимошенко підкреслив, що важлива особливість нинішньої команди при владі – виконання обіцянок. І однією з таких обіцянок є децентралізація.

«Багато про неї говорили. Розповідали про те, що щось децентралізується, – але нічого не відбувалося. За минулий рік ми зробили стільки, скільки не виконувалося за останні, мабуть, п’ять років. Ви отримали повноваження та гроші. Тепер найголовніше – правильно ними розпоряджатися», – сказав Кирило Тимошенко.

Як же громади використовують нові можливості на практиці? І чи дійсно децентралізація змінює життя громад? Розповідають очільники ОТГ.

Олевськ, Житомирська область

Стадіон, який більше схожий на поле чи озеро. Інклюзивний дитячий садочок без жодного пандуса. Так викладала інфраструктура міста Олевськ на Житомирщині до місцевих виборів. Зараз нарешті вирішення обидвох проблем зрушило з мертвої точки.

Сергій Лисицький, голова Олевської ОТГ:

«Стадіон «Колос» в Олевську фактично зруйнований, діти й молодь не мають можливості займатися спортом. Ще під час передвиборної агітації я гарантував мешканцям, що стадіон у нас буде. І зараз ми почали виконувати обіцянку.

За проєктом, новий стадіон матиме сучасне поле, гарне освітлення, електронне табло, комфортні трибуни та зручні роздягальні. Будівництво буде здійснюватися на умовах співфінансування. Загальна вартість проєкту – 40 млн грн, і ми готові покрити до 20% цих коштів за рахунок місцевого бюджету.

Другий наш проєкт – інклюзивно-ресурсний центр. Діти з особливими освітніми потребами не можуть виховуватися в звичайних навчальних закладах. Цього року ми запускаємо проєкт вартістю 2,3 млн грн – переобладнання існуючого гуртожитку під інклюзивно-ресурсний центр. Там будуть комфортні кабінеті, сучасна техніка, пандуси тощо.

Реформа децентралізації суттєво допомогла нам вирішити місцеві проблеми. Ми спілкуємося з керівництвом області та центральними органами влади у Києві і – головне – спільно приймаємо рішення. А не так, що рішення приймають «згори», потім тобі спускають «вниз» – і ставлять перед фактом. Такий діалог дозволяє громадам розвивати дійсно пріоритетні напрямки, а не витрачати кошти на ті об’єкти та проєкти, які, можливо, не дуже й потрібні цій громаді».

Побузьке, Кіровоградська область

Схожа ситуація в Побузькому на Кіровоградщині. Селище розташоване на мальовничих берегах Південного Бугу, але стан інфраструктури було далеко не таке вражаюче, як навколишні пейзажі.

В’ячеслав Купренюк, голова Побузької ОТГ:

«Прийшовши на посаду, я прийняв все з нуля. Жодного готового проєкту! Ані освітлення, ані встановлення вікон, ані розбудови парків, ані створення сортувальної лінії сміття.

Зараз ми працюємо над цим. Зокрема створюємо сортувальну лінію, бо хочемо, щоб у нас було екологічно чисте середовище проживання. Ми готуємо проєкти по встановленню спортивних майданчиків та заміні вікон у садочках. У планах – реконструкція будинків культури, які наразі в занедбаному стані.

Також рівномірно розподіляємо кошти на шкільні та дошкільні заклади, будуємо свердловини, ремонтуємо будівлі, встановлюємо опалення у будинках культури. І це все за три місяці після отримання повноважень! Нам більше не треба їхати в районну лікарню, тому що ми створили хороший лікарняний заклад у Побузькому.

Великий плюс для держави від децентралізації – податок на доходи фізичних осіб і земельний податок залишаються у громаді. Крім того, люди звертаються з різними питаннями – і ми спроможні допомогти кожному».

Городок, Рівненська область

Завдяки децентралізації більше податків залишаються на місцях – і це стимулює громади залучати інвесторів. Гарний приклад – завод міжнародної компанії Kronospan, який у липні має запрацювати в Городоцькій громаді на Рівненщині.

Сергій Поліщук, голова Городоцької ОТГ:

«Запланований бюджет громади – 106 млн грн. Але за результатами двох місяців вже є перевиконання. Думаю, надходженню більшої кількості коштів сприятиме і розширення заводу, який побудує інші цехи, збільшуватиме кількість працівників.

Тому ми матимемо достатньо коштів для реалізації низки проєктів. Перші два роки плануємо будувати дороги та освітлювати вулиці, наводити порядок у населених пунктах. На території громади в межах «Великого будівництва» будується північна об’їзна – траса Н-22. Також у цьому році плануємо побудувати 12 комунальних трас в кожному населеному пункті за рахунок місцевого бюджету.

Ще один масштабний проєкт – будівництво дитячого садочка в селі Городок на 140 місць. Зараз він на стадії експертизи, плануємо оголосити тендер. У садку зможуть навчатися діти з чотирьох сіл».

Копичинці, Тернопільська область

Молодь і маленькі міста, здавалося б, в Україні несумісні. Вдень – нема де працювати, ввечері – нема куди піти. Цю ситуацію вирішив змінити голова Копичинецької ОТГ, який отримав освіту в Європі, жив у Канаді та ретельно вивчав досвід місцевого самоврядування західних країн.

Богдан Келічавий, голова Копичинецької ОТГ:

«Перший наш проєкт – молодіжний центр, він уже почав втілюватися в життя. Для нього будемо залучати спонсорів із місцевої діаспори. «Вбиту» кімнату старого Будинку школяра ми перетворимо на сучасний центр, де молодь зможе збиратися та цікаво проводити час.

Один із напрямків, на якому хочемо сконцентруватися – розвиток молодіжного підприємництва. Один із небагатьох шансів лишитися жити у своїй громаді у віддалених районах – почати власну справу. Ми подалися на американський грант, щоб запустити майстер-класи по деревообробці. Наш місцевий майстер буде навчати молодь, як стати підприємцями».

Закриваємо також і базовіші, але дуже важливі потреби громади. Зокрема, осучаснюємо комунальне господарство. На всю нашу громаду, де живе 13 тисяч людей і куди входить 10 населених пунктів, є лише один трактор! Ми ж хочемо закупити бульдозер, вишку для заміни електричного освітлення, а також – подрібнювачі деревини».

Борзна, Чернігівська область

«Омолодити» громаду хочуть і в Борзні на Чернігівщині. Регіон має один із найвищих показників відтоку населення і, щоб виправити ситуацію, місцева влада активно співпрацює з інвесторами для створення робочих місць.

Лариса Осадчук, голова Борзнянської ОТГ

«Зараз ми ведемо переговори із мережею заправок. Це дасть громаді якісне пальне, з яким сьогодні виникають проблеми, а також – акциз, податки, нові робочі місця. Інший інвестор уже «зайшов» і розпочинає будівництво свинокомплексу у громаді, з’явиться 50 нових робочих місць. Маємо інвестиційно привабливі ділянки для ягідництва.

За співфінансуванням із державою будемо відновлювати стадіон – осучаснимо бігові доріжки, місця для глядачів. Діти з навколишніх шкіл та дитсадка зможуть там комфортно займатися спортом.

Працюємо над проєктом з оновлення шкіл з використанням енергозберігаючих технологій. Плануємо на базі районного будинку культури створити Центр культури і дозвілля. Загалом сьогодні ми маємо всі можливості, щоб наша ОТГ стала успішною. У тісній співпраці з командою «Слуги Народу» все це можна втілити».

Синівка, Сумська область

У п’ять разів більше коштів у бюджет – таким є результат від децентралізації для Синівської ОТГ на Сумщині. Це відкрило дорогу для реалізації важливих соціальних проєктів.

Олег Тихоненко, голова Синівської ОТГ:

«Завдяки цьому ми зробили ЦНАП, модернізували систему опалення, відремонтували дитячі садки. А також увійшли до програми «Велике будівництво» й побудували амбулаторію.

Є проєкти, які вже запланували – ремонт опорних шкіл, утеплення фасадів, ремонт будинку культури. Також хочемо перенести харчоблоки до шкіл, бо зараз вони знаходяться за межами шкільних приміщень».

Магдалинівка, Дніпропетровська область

Культурою опікуються і в Магдалинівці на Дніпропетровщині. Тут створено Центр культурного дозвілля, який об’єднує 18 філій. Також реалізуються проєкти в освіті і медицині.

Володимир Дробітько, голова Магдалинівської ОТГ:

«У Дніпропетровській області наша ОТГ одна з найбільших. У нас розгалужена система із 29 закладів освіти. У рамках фінансової та адміністративної децентралізації ми вже зробили великий освітній округ, створений та відремонтований опорний заклад.

Також після адміністративної реформи ми забрали до себе всю медичну галузь, тобто первинну та вторинну ланки. Центральні лікарні сьогодні підпорядковані Магдалинівській селищній раді, але утримання цих закладів йде в конгломераті трьох громад.

Зараз наше найголовніше завдання показати, що у межах ОТГ можуть надаватися якісні медичні послуги, це наша програма на найближчі роки. Також будемо працювати у напрямку реконструкції доріг».

Стара Ушиця, Хмельницька область

Назву Бакота чули ледь не усі українці – це популярна туристична локація на березі Дністра. Тому туризм є одним із пріоритетів для місцевої громади.

Анатолій Тимчук, голова Староушицької ОТГ

«Більшість жителів кожної громади відчувають певні зміни. На місця віддали повноваження, ресурси – і сьогодні все залежить від активності мешканців та лідерів, яким люди доручили управління громадою.

У нас є гарний потенціал для розвитку туризму. Тож ми запустили кілька туристичних проєктів: «Легенди Пониззя», «Зелені маршрути». Створили інформаційні стенди туристичних локацій з картами та QR-кодами, щоб більше людей дізнавалися про нашу привабливість. Внесли дані тих, хто вже почав займатися розвитком туризму – власників зелених садиб та інших невеличких бізнесів.

Цей проєкт набирає обертів. За останній рік туристичний трафік зріс, і ми вже бачимо, як можна розвивати більш масштабні проєкти у напрямку туризму. У нас є плани створення кемпінгів, будівництва дороги до нашої громади.

Також за цей період ми реалізували декілька соціально важливих проєктів для нашої громади. У нас створений ЦНАП та успішно реалізований проєкт «Поліцейський офіцер громади». Більш ніж рік ми маємо свого поліцейського, купили для нього автомобіль та надали приміщення».

Волиця, Житомирська область

Туристичний маршрут цього року планують створити і у Волиці на Житомирщині. На території громади є декілька пам’яток культури державного значення, для реалізації проєкту вже залучаються грантові кошти.

Андрій Шаповалов, голова Волицької ОТГ:

«Ми отримали можливість бути господарем у «власному городі» – не чекати, що хтось прийде вирішувати наші проблеми. Раніше не працювала схема «населення – депутат – голова сільради – голова райради». Не було ні прямого зв’язку, ні зворотного. А децентралізація дозволила запрацювати цій схемі. І зараз населення та місцева влада в досить тісному контакті.

Децентралізація дала можливість зайнятися нашими клубами, школами, садками, молоддю. Для цього ми отримали всі важелі.

Ми вже створили свою амбулаторію загальної практики, не чекаючи рішення районної влади. Нарешті у нас з’явився дантист. Уже відкрили два кабінети, на підході – ще три.

З села Новоівницьке до Андрушівки практично не було можливості добратися автобусом. Сьогодні у Новоівницькому вже працює адміністратор, який надає адмінпослуги. Тобто місцевим не треба їхати за довідками.

Працюємо над створенням маршруту автобусного сполучення по території, де проживає громада. Вже домовилися про це з житомирським перевізником. Буде програма для перевезення пільгових категорій і старшокласників.

Плануємо створити у громаді комунальну установу, яка займатиметься освітленням вулиць, прибиранням територій, смітниками, кладовищами, дорогами, водопостачанням та водовідведенням. Наприклад, раніше за освітлення вулиць гроші йшли стороннім організаціям. Суми були пристойні. Нащо сплачувати комусь та «вимивати» кошти з громади, якщо можна створити свою структуру і залишити їх тут?

Також отримали грант на створення кімнати для навчання депутатів. Адже депутат – звичайний селянин. Тому і його треба навчати».

Камінь-Каширський, Волинська область

Завдяки децентралізації у громаді запрацювала програма «Соціальна громада». Місцеві мешканці вже відчули її переваги.

Віктор Пась, голова Камінь-Каширської ОТГ

«У нашому районі передбачено 60 видів допомоги чорнобильцям. Раніше люди вимушені були їхати до райцентру, щоб оформити потрібні документи. Зараз цим займаються старости на місцях.

Також однією з переваг децентралізації є те, що з’явився один розпорядник коштів громади. Раніше, наприклад, фінансування сфери культури було закріплене за сільськими радами, а освіта фінансувалася на районному рівні. Тепер люди знають, хто за що відповідає.

У нас вже є трохи своїх грошей, тому почали проєкт зі створення ЦНАПу. В амбулаторіях плануємо підключити швидкісний інтернет, а також реконструювати старий кінотеатр та зробити Центр дозвілля».

Оржиця, Полтавська область

Школи, дитячі садочки та дороги є пріоритетними напрямками для Оржицької громади на Полтавщині.

Олена Сидоренко, голова Оржицької ОТГ:

«Великий плюс, що на місця прийшли фінанси і повноваження. Ти відповідаєш за ті кроки, які зробив, за ті кошти, які отримав.

Ми плануємо завершити ремонт даху на ДНЗ «Дзвіночок», потрапити до проєкту «Спроможна школа», щоб замінити покрівлю на опорній школі Оржицької ЗОШ ім. Франка. Також у планах – придбати шкільні автобуси.

Ми підписали меморандум з агентством місцевих доріг Полтавської області щодо утримання узбіч доріг. І водночас готові співфінансувати до 2,5 млн коштів, щоб зробити дороги між населеними пунктами. Нашим дітям цими дорогами їздити в школу, а хворим – в лікарні».

Як бачимо, децентралізація вже приносить реальну користь багатьом українським громадам. Але щоб децентралізація стала невідворотною, потрібні зміни в Конституції.

«Ми над цим зараз працюємо, адже Президент дав нам доручення. Очікуємо від Президента внесення тексту законопроєкту. Коли нам потрібна буде підтримка, проситимемо самоврядування з усієї країни, насамперед нашу партію, нас підтримувати. Без вашої допомоги це складно буде реалізувати», – зауважив голова партії «Слуга Народу» Олександр Корнієнко.

Поділитись:

  • Facebook
  • Twitter
  • Telegram
  • WhatsApp
  • Viber
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

СТАНЬТЕ ЧАСТИНОЮ ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ «СЛУГА НАРОДУ»!

Приєднатися
Політика конфіденційності даних
підписників газети «Слуга Народу»
Прийняти
Privacy Policy