Пошук Пошук Пошук Пошук Меню
Пошук по сайту:
Закрити

Микола Сольський про земельні аукціони та нові повноваження громад

Микола Сольський про земельні аукціони та нові повноваження громад

Продаж земельних ділянок з аукціону та нові повноваження місцевих громад у земельних питаннях – незабаром парламент розгляне підготовлені до другого читання законопроєкти, які мають розв’язати проблемні питання у цих сферах. Детальніше розповідає голова Комітету ВР з питань аграрної та земельної політики, народний депутат від фракції «Слуга Народу» Микола Сольський.

Законопроєкт #2194 про дерегуляцію у сфері земельних відносин називають мало не революційним. Що в ньому такого надзвичайного?

Він повертає органам місцевого самоврядування право розпоряджатися землями місцевих громад за межами населених пунктів. Це чи не найголовніше завдання децентралізації.

Зараз місцева влада контролює лише близько десятої частини неприватизованих земель. Це ускладнює розвиток громад, зменшує фінансову спроможність місцевого самоврядування.

Ми пропонуємо передати до комунальної власності громад землю за межами населених пунктів. Винятки: землі Міноборони, природоохоронного фонду та державних підприємств, установ та організацій.

Територіальні громади зможуть контролювати та регулювати питання самовільного зайняття земельних ділянок та нецільового використання земель, затверджувати містобудівну документацію в межах усієї території громади.

Сільські, селищні, міські ради нарешті зможуть самостійно розпоряджатися землями навколо населених пунктів, зокрема, передавати у користування та у власність.

В першу чергу це стосується земель сільськогосподарського призначення, але поширюватиметься й на інші категорії. Зараз такі повноваження мають лише територіальні управління Держгеокадастру, районні та обласні держадміністрації.

Що робити із надзвичайно заплутаною системою дозволів та документації у сфері землеустрою?

Ми кардинально змінимо й це. Наприклад, не потрібно буде отримувати дозвіл на розроблення технічної документації для зміни цільового призначення земельної ділянки, якщо вона не в державній або комунальній власності.

Скасовуємо також і державну експертизу землевпорядної документації – саме на неї була велика кількість нарікань стосовно корупції. Документація із землеустрою перевірятиметься лише один раз, коли дані вносять до Державного земельного кадастру. А органи екології та охорони культурної спадщини лише надаватимуть інформацію про обмеження у використанні земель, а не погоджуватимуть документацію.

Всі ці зміни дозволять заощадити час на оформлення землі та усунуть корупційну складову у цій сфері.

А навіщо змінювати правила проведення земельних аукціонів, як це передбачає законопроєкт #2195? Ця сфера і так працює.

Це питання зручного, ефективного та прозорого продажу земельних ділянок та прав оренди. Сьогодні для участі у земельному аукціоні треба подати пакет паперових документів, зареєструватися та бути особисто присутнім, піднімати таблички зі ставками.

Це застаріла система, що відбирає час, кошти й нерідко супроводжується зловживаннями з боку організаторів торгів. Коли закон запрацює, кожен, хто має намір брати участь у торгах, зможе подати документи, зареєструватися та взяти участь онлайн.

І як це підвищить ефективність аукціонів?

Вже є досвід проведення електронних аукціонів із продажу різних видів майна, і ми побачили ефективність такої форми торгів. Під час малої приватизації завдяки електронним аукціонам кількість приватизованих об’єктів комунальної та державної власності збільшилася в рази  порівняно зі звичайними торгами.

Крім того, законопроєкт передбачає, що площа земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної або комунальної власності, яка виставляється на земельні торги, не може перевищувати 20 гектарів. Це залучить до торгів більшу кількість дрібних фермерських господарств.

Як саме проводитимуться електронні аукціони? У чому принципова різниця із теперішньою системою?

Спершу ми суттєво змінюємо порядок підготовки та проведення земельних торгів. Оголошення про аукціон включно із документами на лот автоматично відображатимуться на Єдиному державному порталі земельних торгів. Це значно спростить доступ усіх зацікавлених до участі в аукціонах та мінімізує можливості будь-яких зловживань.

Торги проводитимуться між організатором та оператором електронного майданчика у єдиній електронній торговельній системі онлайн у режимі реального часу.

Результати мають відображатися у загальнодоступній та відкритій електронній торговельній системі та на Єдиному державному порталі земельних торгів.

Також зміняться розміри реєстраційного та гарантійного внесків. Їх визначатиме уряд, але у будь якому разі розмір гарантійного внеску не може становити менш ніж 30% стартової ціни продажу ділянки.

А як визначатимуть стартову ціну?

Залежно від цільового призначення ділянки: для сільськогосподарської землі державної та комунальної власності вартість визначатиметься за нормативною грошовою оцінкою. Початкова вартість інших земель державної та комунальної власності не може бути нижчою за експертну грошову оцінку земельної ділянки.

Зауважу, що ці законопроєкти ухвалені за основу і до другого читання значно доопрацьовані.

Поділитись:

  • Facebook
  • Twitter
  • Telegram
  • WhatsApp
  • Viber
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

СТАНЬТЕ ЧАСТИНОЮ ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ «СЛУГА НАРОДУ»!

Приєднатися
Політика конфіденційності даних
підписників газети «Слуга Народу»
Прийняти
Privacy Policy