Михайло Радуцький про пік захворюваності на COVID-19, зарплати медиків і головні законопроєкти профільного комітету
На скільки з наступного року зростуть зарплати медиків? Коли в Україні зможуть повністю скасувати карантинні обмеження? Які законодавчі зміни в медичній сфері готує профільний комітет? Коли почнеться пік захворюваності на коронавірус і як кожен із нас може до нього підготуватися? В інтерв’ю розповідає голова Комітету ВРУ з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування Михайло Радуцький.
Україна б’є антирекорди з захворюваності та смертності від COVID-19. Чи готова наша медицина до нової хвилі коронавірусу?
Українська медицина сьогодні набагато краще підготовлена, ніж напередодні попередніх хвиль пандемії. Завдяки субвенціям з держбюджету в багатьох лікарнях встановлене нове обладнання та вирішена проблема дефіциту кисню. Є чіткий алгоритм розгортання додаткових інфекційних відділень.
За прогнозом РНБО, з 25 жовтня в Україні розпочнеться пік захворюваності на коронавірус – він триватиме близько 10 днів. Це буде найскладніший час. Наскільки швидко вдасться країні пройти цей період, залежить не від медиків, а від українців. Від бажання людей вакцинуватись та дотримуватись простих правил – маскового режиму та соціальної дистанції. Адже 97 % важких випадків та госпіталізацій серед дорослих – це невакциновані люди.
Плануєте ухвалювати нові законопроєкти для посилення боротьби з COVID-19?
Ще на початку пандемії Верховна Рада оперативно ухвалила законодавчі зміни, які були необхідні для того, щоб наші медики змогли використовувати всі необхідні для лікування COVID-19 препарати. Прискорили процедуру реєстрації вакцин. Наразі ми обговорюємо з МОЗ зміни, що дозволять реєструвати в Україні за прискореною процедурою не лише вакцини, а й також інноваційні препарати для лікування вірусу.
Ще рік тому ми запровадили відповідальність за порушення маскового режиму. Сьогодні плануємо посилити покарання за підробку сертифікатів та тестів – вакцинальна кампанія не буде ефективною, якщо ми не ліквідуємо індустрію підробок.
Крім того, сьогодні наш комітет рекомендував парламенту ухвалити постанову № 6154, щоб заборонити доступ до приміщень Верховної Ради всім невакцинованим громадянам без винятку. Ми запровадили безпрецедентні обмеження для невакцинованих українців. Вважаю, що народні депутати повинні також жити згідно з правилами, встановленими для пересічних громадян!
Постанова почне діяти відразу після ухвалення?
Апарат Верховної Ради не пізніше, ніж 15 листопада, повинен буде організувати пункти пропуску з необхідними технічними засобами перевірки сертифікатів вакцинації, розгорнути у приміщенні парламенту пункт вакцинації, який працюватиме під час пленарних тижнів.
Рівень вакцинації – яким він має бути, аби Україна якнайлегше минула нову хвилю пандемії?
Міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко, якому я повністю довіряю, заявив про можливість скасувати карантинні обмеження в Україні після того, як буде вакциновано 70% дорослих. Наразі ми маємо значно меншу цифру – і це результат інформаційної війни. Попри наявність вакцин значна частка населення досі не бажає щепитися. Хоча всі головні лікарі з різних регіонів в один голос стверджують, що 97% пацієнтів, які потрапили до лікарні, не вакциновані.
Чи існує «найкраща» вакцина?
Всі зареєстровані в Україні вакцини мають високу доведену ефективність. Але жодна з них не гарантує вічного імунітету, з часом ефективність знижується. Тому сьогодні МОЗ вивчає питання третьої, бустерної дози. Попередні дані свідчать, що вона значно посилює імунітет. Я впевнений, через деякий час ми обов’язково почнемо вакцинувати людей з групи ризику третьою дозою.
У держбюджеті-2022 на медицину закладено рекордне фінансування. Куди планується насамперед спрямувати ці кошти?
На наступний рік дійсно заплановано рекордне фінансування медицини. Уряд планує збільшити видатки на сферу охорони здоров’я до рекордних 193 млрд грн. Порівняно з 2020 роком програма медичних гарантій додатково отримає 35 млрд грн. За розрахунками Кабміну, це дозволить підвищити зарплату лікарям приблизно у 1,6 раза. Середня зарплата лікарів відповідно до указу Президента підвищиться до 22,5 тис. грн, середнього медичного персоналу – до 14,5 тис. грн. Для того, щоб гроші дійшли до медиків, плануємо розвивати інструменти контролю за розподілом коштів у медичному закладі. Насамперед, це підписання нових колективних трудових договорів.
Також у проєкті бюджету велика увага приділена стратегічно важливим напрямам медицини. Наприклад, на 300 млн грн збільшено фінансування трансплантології порівняно з поточним роком.
Втім, я вважаю, що держава має резерви для того, щоб ще збільшити видатки. Колега Данило Гетманцев запропонував урядові підвищити фінансування програми медичних гарантій на 17 млрд грн. Я повністю підтримую цю ініціативу. Наш комітет також ухвалив низку пропозицій зі збільшення видатків. Наприклад, на закупівлю сучасного обладнання для онкоцентрів, на інноваційні медичні препарати за механізмом ДКД, на розвиток аеромедицини. Команді Президента вдалось лише за два роки майже вдвічі збільшити бюджет сфери охорони здоров’я. Але занадто довго наша медицина фінансувалась за залишковим принципом, сьогодні ми вимушені наздоганяти та виконувати роботу, яку повинні були робити до нас.
Які пріоритетні законопроєкти у Комітеті з питань здоров’я нації на цю сесію?
Наші пріоритетні завдання залишаються незмінними – це доступність та якість ліків для українців, боротьба з основними факторами, що негативно впливають на здоров’я, як наприклад, тютюнові вироби. І це продовження реформування нашої системи охорони здоров’я – створення сучасної та ефективної системи громадського здоров’я, завершення реформи фінансування медичної галузі.
Серед поданих на шосту сесію законопроєктів закцентую увагу на наступних. Законопроєкт № 5537 про лікарські засоби визначений РНБО як пріоритетний для забезпечення гармонізації законодавства України у сфері обігу лікарських засобів із законодавством ЄС. Документ регламентує повний життєвий цикл лікарських засобів – виготовлення, реєстрацію, обіг, контроль та боротьбу з підробленими медичними препаратами. 9 вересня Верховна Рада підтримала його у першому читанні.
Законопроєкт № 4358 щодо охорони здоров’я населення від шкідливого впливу тютюну – це відповідь на експансію більш технологічних тютюнових виробів. Документ забороняє рекламу пристроїв для нагрівання електронних сигарет, продаж тютюнових виробів та рідин з ароматизаторами, розміщення рекламної викладки у місцях продажу, куріння електронних сигарет у громадських місцях. Найближчим часом Рада розгляне його у другому читанні.
Законопроєкт № 5736 щодо врегулювання питання надання пацієнтам безкоштовних ліків за механізмом compassionate use («ліки зі співчуття» або «з міркувань гуманності») дає шанс на одужання тим, хто вже втратив надію. У світі цей механізм давно працює. Фармацевтичні компанії можуть безоплатно надавати тяжкохворим пацієнтам ліки, які ще проходять клінічні випробування. Ми пропонуємо імплементувати цей механізм в Україні. 5 жовтня парламент підтримав законопроєкт у першому читанні.
Законопроєкт № 4662 про договори керованого доступу створює в Україні механізм, що використовують у більшості країн ЄС для придбання ексклюзивного медичного препарату для орфанних хворих, для пацієнтів з онкологічними захворюваннями. Застосування цього механізму, як показує приклад інших країн, дозволяє значно знизити вартість препаратів. 21 вересня Верховна Рада ухвалила документ у другому читанні, 13 жовтня його підписав Президент.
Законопроєкт № 4142 про систему громадського здоров’я передбачає створення за аналогом найкращих світових зразків сучасної аналітичної служби з боротьби з біологічними загрозами. Вона займатиметься прогнозуванням нових спалахів інфекційних хвороб, реагуванням на надзвичайні ситуації, розроблятиме державні програми боротьби з неінфекційними хворобами. Законопроєкт вже ухвалено в першому читанні, незабаром голосуватимемо за нього в цілому.
У МОЗ розробили Національну стратегію з боротьби з раком, на державному рівні порушується питання про необхідність запровадження програм ранньої діагностики раку. Як саме це планується робити?
Боротьба з раком – це один із пріоритетів роботи Комітету здоров’я нації. У 2020 році комітет виступив одним із організаторів слухань у парламенті з цієї проблеми. За підсумками обговорення Верховна Рада ухвалила постанову щодо організації боротьби з онкологічними захворюваннями. На базі напрацьованих комітетом рекомендацій у МОЗ розробили Національну стратегію з боротьби з раком.
У цілому виділю три головні напрями боротьби з онкозахворюваннями.
Перший – це рання діагностика. В межах програми Президента «Здорова Україна» заплановано проведення регулярних профілактичних медичних оглядів громадян старше 55 років. Головна мета таких чекапів – виявлення захворювань, зокрема й онкологічних, на ранньому етапі.
Також у Нацстратегії передбачено проведення навчального курсу для сімейних лікарів щодо діагностики раку. Виявлення онкології на початкових стадіях на рівні «первинки» дозволить почати лікування на етапі, коли хвороба виліковна.
Другий напрям. Закупівля сучасного обладнання. Сьогодні у більшості регіонів немає навіть лінійних прискорювачів. У держбюджеті на 2022 рік запланована масштабна закупівля обладнання для лікування онкології: 745 млн грн спрямують на придбання 8 лінійних прискорювачів. Наш комітет пропонує ще збільшити цю суму.
Також важливо залучати інвесторів для оновлення обладнання на умовах державно-приватного партнерства. В нас вже є приклади такої взаємодії. У Кривому Розі триває будівництво нового сучасного онкоцентру: кошти на будівництво виділив приватний інвестор, підведенням комунікацій займається місцева влада. Новітній медичний центр, збудований за німецькими стандартами, дозволить забезпечити лікування сучасними лінійними прискорювачами не тільки мешканців міста, а й сусідніх областей.
Третій напрям. Покращення доступності сучасних інноваційних препаратів. Зокрема, Рада ухвалила комітетський законопроєкт «Про договори керованого доступу», що дозволить знизити вартість дорогих препаратів. Також ми пропонуємо дозволити використання механізму «ліки зі співчуття», про який я вже згадував. Це дозволить українським важкохворим пацієнтам отримувати препарати, що перебувають на етапі клінічних випробувань.