Міжнародна співпраця – ключ до розвитку громад: про що говорили на Форумі регіональних лідерів Тернопільщини
- 123
Навіть в умовах війни громади можуть реалізовувати проєкти розвитку в різних сферах. Головний ресурс для цього – кошти міжнародних партнерів, які треба навчитися залучати та ефективно працювати з ними.
Ця тема знаходилася в фокусі уваги учасників Форуму регіональних лідерів Тернопільщини. У заході взяли участь: керівництво партії «Слуга Народу», депутати різних рівнів, голови громад, учасники бойових дій та громадські активісти.
Голова партії «Слуга Народу» Олена Шуляк закликала громади розробляти програми комплексного відновлення, які необхідні в тому числі для залучення коштів міжнародних донорів. Адже західні партнери мають розуміти, на які саме проєкти підуть їхні кошти та який довгостроковий ефект матимуть ці проєкти.
«Ми зі свого боку, з боку профільного Комітету, з боку партійних організацій будемо надавати допомогу – і методологічну, і інформаційну – для того, щоб простіше було і спланувати відновлення, і врахувати всі ті виклики, з якими зіткнулися сьогодні наші громади», – пообіцяла очільниця партії.
Голова Тернопільської обласної організації партії «Слуга Народу» Володимир Гевко повідомив, що завдяки міжнародним грантам вдається вирішувати питання з житлом для ВПО. Адже Тернопільщина прийняла більше 67 тис. людей з прифронтових територій.
Він навів приклад соціально-житлового комплексу «Чортків єднає». За грант від Євросоюзу на майже 2 млн євро колишній гуртожиток перетворили на комфортне житло для 40 сімей переселенців.
«Ця ініціатива вкотре доводить, що спільними діями ми можемо досягти значних висот. Переселенці – це потенційний ресурс для кожної з наших громад. І наше завдання – допомогти таким людям швидше адаптуватися в нас, знайти своє місце, відновити нормальне життя в наших громадах», – сказав Володимир Гевко.
Народна депутатка від «Слуги Народу», голова політради Тернопільської обласної організації партії Євгенія Кравчук закликала громади шукати постійних партнерів у країнах Євросоюзу.
«Звичайно, найкращим часом для встановлення таких партнерств були 2022-2023 роки, коли до України була максимальна увага. Але і зараз є зацікавленість в Україні з розрахунком на те, що це надовго, що це партнерство з майбутнім членом Євросоюзу», – пояснила Євгенія Кравчук.
Вона також зауважила, що в громадах обов’язково мають бути активні люди, що володіють англійською мовою і можуть складати грантові заявки.
Активніше шукати зарубіжних партнерів закликав громади і народний депутат від «Слуги Народу» Андрій Богданець. Він навів приклад проєкту Freedom Space, в рамках якого благодійний фонд «Допоможемо разом» облаштував за кошти міжнародного донора десятки укриттів у школах та дитсадках України на загальну суму більше 122 млн грн, в тому числі шість – на Тернопільщині.
«Це те, що можна робити, шукаючи донорів і спонсорів за кордоном. Це не були бюджетні кошти – ні з місцевого, ні з обласного, ні з державного бюджету», – наголосив Андрій Богданець.
Заступник голови Тернопільської обласної ради, депутат від «Слуги Народу» Ігор Сопель повідомив, що облрада також приділяє увагу міжнародній співпраці, зокрема, для комунальних закладів області.
«Обласна рада проводить зустрічі. У нас на сайті є рубрика «Міжнародні програми, проекти і гранти», де накопичено багато відповідної інформації. І взагалі у нас велика комунікація – не лише з комунальними закладами, а й з громадами», – сказав він.
Голова Копичинецької громади від «Слуги Народу» Богдан Келічавий поділився позитивним досвідом партнерства на рівні міст-побратимів. Копичинці мають 8 таких міст у 8 країнах Європи – і це розширює можливості для подачі грантових заявок.
«В кожній конкретній країні є окремі програми. Якщо ви маєте партнерську громаду в Німеччині – ви можете подаватися на Engagement Global. Якщо у Швеції – на Шведський Інститут. А з нашим норвезьким партнером ми подавалися на Erasmus+ і виграли грант для налагодженням співпраці між нашими молодіжними радами», – розповів Богдан Келічавий.
Розвивають молодіжні проєкти на грантові кошти і в інших громадах Тернопільської області. Голова Шумської громади від «Слуги Народу» Вадим Боярський розповів про створення в Шумську молодіжного простору.
«Спочатку я скептично ставився до нього. Думав, що від приміщення мало що залежить. Але зручне приміщення дало сильний поштовх до розвитку Молодіжної ради. Молодь приходить, спілкується, задає запитання владі. Ми залучаємо Молодіжну раду до сесій – до речі, вони часто мають класні ідеї для нас, старших людей», – пояснив Вадим Боярський.
Також на Форумі регіональних лідерів Тернопільщини обговорювали теми підтримки ЗСУ, реабілітації ветеранів, патріотично-просвітницької роботи, аграрного бізнесу та інші.