Пошук Пошук Пошук Пошук Меню
Пошук по сайту:
Закрити

Місцеві вибори: головне, що треба знати

  • 885
Місцеві вибори: головне, що треба знати

Відповідаємо на найпоширеніші запитання.

25 жовтня 2020 року в Україні відбудуться місцеві вибори – на новій територіальній основі та за новим виборчим законодавством.

1. Кого обираємо?

25 жовтня пройдуть чергові вибори: обиратимемо сільських, селищних, міських голів; депутатів обласних та районних у містах рад, Київської міської ради та Київського міського голову. 

Водночас у цей день також відбудуться перші вибори у 1439 територіальних громадах. Саме стільки налічує новий адміністративно-територіальний устрій, нещодавно затверджений Кабміном. У них вперше обиратимуть депутатів до рад усіх рівнів від громад: сільських, селищних, міських і районних.

2. Де виборів не буде?

Чергові вибори не проводяться на тимчасово окупованих територіях Криму, Донецької і Луганської областей. Не буде виборів до обласних рад Донецької і Луганської областей.

Згідно з постановою ЦВК, перші вибори до місцевих рад не відбудуться також у десяти сільських, селищних, міських громадах Бахмутського, Волноваського, Маріупольського та Покровського районів Донецької області та у восьми – Сєвєродонецького та Щастинського районів Луганської області.

3. За якою системою обираємо депутатів?

У містах і громадах, де мешкають менше 10 тисяч виборців, кандидати можуть балотуватися від партії, або йти самовисуванцями. Їх обиратимуть за мажоритарною системою: перемагають ті, хто набрав найбільшу кількість голосів. Територія громади ділиться на округи, в кожному – обирають від двох до чотирьох депутатів.

У громадах, де мешкає понад 10 тисяч виборців, кандидати висуватимуться лише від партій – але не обов’язково мають бути їх членами. Голосувати будемо як за партію, так і за конкретного кандидата від неї. Для цього треба буде вписати його номер у трафарет поруч із назвою партії в бюлетені. Пам’ятайте, що виборчі списки – відкриті, тож своїм голосом ви можете «підняти» конкретного кандидата у списку партії.

Ще одне нововведення цьогорічних виборів – обов’язкова ґендерна квота. Серед кожних п’яти кандидатів у списку партії має бути щонайменше дві особи іншої статі. Тобто: два чоловіка і три жінки, чи дві жінки і три чоловіка. Варіанти «чотири жінки – один чоловік», або «п’ятеро чоловіків» неможливі.

4. Як визначатимуть переможців на посаду місцевого голови?

У громадах, де налічується менше 75 тисяч виборців, міські, сільські та селищні голови обираються за мажоритарною системою відносної більшості. Тобто перемагає кандидат, який отримав більшість голосів виборців.

А от у великих містах і громадах, де виборців більше 75 тисяч, кандидату для перемоги потрібно набрати 50% плюс 1 голос. Інакше – проводиться другий тур виборів. Це система абсолютної більшості.

5. Як правильно заповнювати бюлетень?

Бюлетені для виборів міських, сільських та селищних голів не змінилися: ви просто ставите позначку навпроти прізвища вашого кандидата. Нововведення є у бюлетенях для виборів депутатів.

Аркуш розділений на кілька частин: зліва — назви партій, справа — пронумерований список кандидатів від цих партій, по центру — два порожніх квадрати для позначок.

 У переліку партій зліва оберіть ту, якій хотіли б віддати свій голос. Поставте позначку в порожньому квадраті біля назви вашої політсили. А в сусідній квадрат з трафаретом впишіть номер кандидата від партії. Так ви допоможете йому піднятися в територіальному виборчому списку та збільшите його шанси на перемогу. Пишіть цифру чітко за трафаретними лініями — раніше так позначали поштові індекси на листівках і конвертах.

Якщо ви не зазначите номер кандидата, а тільки поставите галочку біля партії — ваш голос не зіпсується, а піде на підтримку партії в цілому.

Поділитись:

  • Facebook
  • Twitter
  • Telegram
  • WhatsApp
  • Viber
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

СТАНЬТЕ ЧАСТИНОЮ ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ «СЛУГА НАРОДУ»!

Приєднатися
Політика конфіденційності даних
підписників газети «Слуга Народу»
Прийняти
Privacy Policy