Пошук Пошук Пошук Пошук Меню
Пошук по сайту:
Закрити

Михайло Радуцький про доступні ліки та захист медиків

Михайло Радуцький про доступні ліки та захист медиків

Чи варто очікувати зниження цін на ліки? Як вберегтися від підробки? Коли запровадять кримінальну відповідальність за напад на медиків? До Дня фармацевтичного працівника на ці та інші запитання відповідає голова Комітету з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування Михайло Радуцький.

Що сьогодні відбувається з фармацевтичним ринком?

Під час пандемії більшість країн світу почали активно розвивати фармацевтичну галузь. В умовах, коли зачинені кордони інших держав, розвиток фарми – це питання національної безпеки. У нас ця сфера доволі потужна. Маємо понад 100 підприємств, з них значна частина випускає медичні препарати за міжнародними стандартами. Тож на рівні держави ми стратегічно підтримуємо власного виробника, бо це й робочі місця, і податки до бюджету. У нас зараз два основні пріоритети в галузі: посилити конкуренцію та зробити жорсткішим контроль за якістю лікарських засобів.

Одна з проблем ринку – підробки медпрепаратів. Як держава з ними бореться?

Деякі медичні препарати, куплені в аптеці, можуть не давати лікувального ефекту. Чому так відбувається. Перша причина – заявлені характеристики втрачаються через неправильне зберігання чи транспортування. Друга – виробник намагається заощадити на компонентах чи обладнанні. Типова ситуація – іноземна компанія реєструє в Україні лікарський засіб. Коли вона поставляє ліки до нашої країни, їхня якість значно нижча, ніж була заявлена при реєстрації. Справа в тому, що в нашому законодавстві чітко не прописані обов’язки власника реєстраційного посвідчення на препарат. Якщо компанія-виробник перебуває за кордоном, то це вже інше правове поле, і її важко притягнути до відповідальності у випадку порушення закону. Ми вирішили піти за прикладом країн ЄС, де чітко прописані вимоги до власника реєстраційного посвідчення та його відповідальність. Відповідний законопроєкт розробив Комітет здоров’я нації. Та, маю надію, вже на цій сесії Верховної Ради він буде схвалений.

Чи безпечно купувати сьогодні ліки через інтернет?

Багато українських аптечних мереж мають свої сайти. Громадяни можуть замовити товар онлайн та забрати його в аптеці. Гадаю, що так купувати більш-менш безпечно. Та є і невідомі сайти, які пропонують ліки дешевше, ніж на ринку. В такому випадку існує вірогідність, що ви купите фальсифікат.

Але що ж робити, коли в умовах пандемії коронавірусу замовлення ліків  через інтернет – чи не єдиний зручний вихід?

Ми вже півроку займаємось цим питанням. Нещодавно Верховна Рада ухвалила законопроєкт № 3615-1 щодо інтернет-торгівлі лікарськими засобами. Ми прописали механізми захисту споживачів. Наприклад, запровадили ліцензування суб’єктів ринку: кожен громадянин на головній сторінці сайту зможе побачити, чи є у його власника ліцензія. Якщо є, то він працює легально та відповідає необхідним умовам, зокрема в частині зберігання та транспортування медичних товарів.

Наскільки вітчизняні препарати-генерики можуть зменшити вартість ліків?

Парламент ухвалив законопроєкт, яким впровадив так зване положення Болар. Документ дозволяє українським компаніям починати розробляти ліки-генерики тоді, коли ще не завершилась дія патенту на оригінальний препарат. Раніше такої можливості українські фармвиробники не мали, тож не могли на рівних конкурувати з іноземними компаніями. Ми розраховуємо, що це призведе до поступового зниження цін на медпрепарати за рахунок конкуренції. Вітчизняні та іноземні компанії одночасно поставлятимуть лікарські засоби до аптек, а вже громадяни України вирішуватимуть, який з них купити.

Тобто українцям не варто боятися підвищення цін на медичні препарати?

Ми робимо все можливе для зниження цін на медичні препарати ринковими методами. Наприклад, я вже говорив про інтернет-торгівлю лікарськими засобами. Продаж препаратів у аптеках та онлайн конкуруватимуть між собою, і це вплине на вартість товару. Продаж через інтернет не потребує приміщення, за оренду якого необхідно сплачувати кошти. Тому вартість препарату, замовленого  онлайн, має бути меншою. Аптечні мережі, щоб не втратити клієнта, почнуть боротися за покупця, розпочнуть акції та знижки. Це і є ті ринкові методи, якими ми користуємось. Чи призведе це до підвищення цін на медпрепарати? Я не бачу передумов для цього. Навпаки – вірогіднішим є зниження ціни через причини, які я навів вище.

З огляду на зростання захворюваності на COVID-19, коли тести з’являться у кожній аптеці?

Я послідовно та принципово виступаю проти самолікування. Рекомендую всім, хто має симптоми коронавірусної хвороби, звернутися до сімейного лікаря. Багато хто вже підписав декларацію. Якщо ж із якихось причин ви це ще не зробили, то знайдіть час та укладіть договір із сімейним лікарем. Я не бачу сенсу в тому, щоб громадянин з підозрою на COVID-19 йшов до аптеки та купував тест. Краще одразу звернутися до сімейного лікаря. Важливішим, як на мене, є питання вакцинації. Маємо обнадійливий прогноз. Якщо раніше ВООЗ прогнозувала винайдення вакцини від COVID-19 на середину наступного року, то зараз йдеться про термін у кілька місяців. У бюджеті вже закладені кошти на закупку вакцини. Тож чекаємо, поки вона пройде випробування, тоді її можна буде закупити та провести щеплення, в першу чергу, людям із груп ризику.

До свята фармацевтичного працівника хотілося б дізнатися, що влада робить для їхнього захисту?

Вітаю наших фармацевтичних працівників зі святом. Ви робите важливу роботу, від вашої професійності залежить здоров’я українців. Вітаю фармацевтичних виробників, які зробили важливі кроки для розвитку галузі. Ми будемо й надалі підтримувати фармацевтів, залучати інвестиції в галузь, стимулювати вихід українських компаній на інші ринки. Також ми опікуємося підвищенням захисту медиків та фармацевтів. Зараз законодавство передбачає сувору відповідальність, наприклад, за напад на поліцейського. Але за напад на лікаря при виконанні своїх професійних обов’язків такої відповідальності нема. Хоча для цієї категорії працівників існує підвищений ризик наразитися на агресивну поведінку. Саме тому наш Комітет подав до парламенту законопроєкт № 3560, яким вносяться зміни до Кримінального кодексу України щодо встановлення кримінальної відповідальності. Чекаємо на його розгляд.

Поділитись:

  • Facebook
  • Twitter
  • Telegram
  • WhatsApp
  • Viber
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

СТАНЬТЕ ЧАСТИНОЮ ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ «СЛУГА НАРОДУ»!

Приєднатися
Політика конфіденційності даних
підписників газети «Слуга Народу»
Прийняти
Privacy Policy